Mednarodni tribunal za vojne zločine v Kuala Lumpurju je nekdanjega ameriškega predsednika Georgea W. Busha in bivšega britanskega premierja Tonyja Blaira spoznal za kriva za vojne zločine, zločinov proti miru in zločine proti človečnosti zaradi napada na Irak leta 2003. Malezijske oblasti imajo tako pooblastilo za njuno aretacijo, če bi prišla na malezijska tla, prizadevajo pa si razsodbo uveljavljati tudi preko mednarodnih sodišč za vojne zločine. To je prvič, da je kako sodišče izreklo sodbo oziroma sodilo obema državnikoma.
Sodišče se je opiralo na mednarodno zakonodajo, v procesu so sodelovali tudi tuji strokovnjaki za mednarodno pravo. Če tako Bush kot Blair zaideta na ozemlje Malezije, ju tamkajšnje oblasti aretirajo, je razvidno iz prispevka za tamkajšnjo televizijo, to razsodbo pa bodo poskušali uveljavljati tudi preko mednarodnih sodišč za vojne zločine. Strokovnjak za mednarodno pravo je poistovetil te zločine z nacističnimi.
Tožilstvo je poudarilo, da sta oba, kot vodji držav, z vstopom v vojno in napadom na Irak 19. marca 2003 svoji državi načrtno popeljala v vojno, načrtovana akcija v Iraku pa je po mnenju tožnikov direktna kršitev mednarodne zakonodaje. Obramba je v zagovor navajala dejstvo, da je napad na ZDA 11. septembra predrugačil svet in da je takrat zavladala vsesplošna atmosfera strahu, a je sodišče direktno povezavo med napadom leta 2001 ter zahodnim posredovanjem v Iraku zavrnilo kot nedokazano in nično, vojna pa je zahtevala svoj davek.
Ameriška administracija si je po besedah tožilstva izmislila obstoj orožij za množično uničevanje, "medtem ko je Bush lagal, pa so ljudje umirali“ – in to brez resolucije Združenih narodov, kot resolucije ni bilo za posredovanje na Kosovem, je poudarilo tožilstvo. Združeni narodi so 2. novembra 2002 z resolucijo zavrnili napad na Irak, saj ni bilo nikakršnih dokazov, da Sadamov režim premore orožje za množično uničevanje, izgovor za posredovanje pa ni mogla biti niti humanitarna intervencija.
Obramba je poudarila, da je vojna "osvobodila iraško ljudstvo“, spomnili pa so, da je režim Sadama Huseina napadel sosednji državi – Iran v osemdesetih letih in Kuvajt v devetdesetih letih 20. stoletja, obenem pa je iraški samodržec moril tudi lastno ljudstvo. Po mnenju obrambe je bil Husein po 11. septembru grožnja, ki jo mednarodna skupnost ni mogla več spregledati, kar je tožilstvo v vseh točkah z dokumenti in opirajoč se na knjigi spominov obeh obtoženih zavrnilo. Tako Blair kot Bush sta po njihovem mnenju namerno spregledala vse mednarodne zakone in načrtno ravnala v nasprotju z določili prava.
KOMENTARJI (111)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.