Ameriški predsednik George Bush je nekdanjega direktorja Nacionalne varnostne agencije (NSA) Mikea McConnella imenoval za novega direktorja ameriških obveščevalnih služb, dosedanjega "prvega ameriškega vohuna" Johna Negroponteja pa je imenoval za namestnika državne sekretarke. "Oba bosta na novih položajih dobro delala, nujno pa je, da nove obveznosti prevzameta takoj," je dejal Bush.

Bush je zamenjave opravil v okviru priprav na novo usmeritev v Iraku in preoblikovanja nacionalne varnostne strategije dve leti pred koncem svojega drugega mandata. Preden bosta lahko prevzela položaj, ju mora potrditi še kongres, v katerem imajo nadzor demokrati.
Negroponte je leta 2001 postal ameriški veleposlanik pri ZN, leta 2004 ga je Bush imenoval za veleposlanika v Iraku, leto kasneje pa je postal prvi direktor ameriških obveščevalnih služb, ki je nadziral vseh 16 ameriških obveščevalnih agencij. Zdaj bo prevzel položaj namestnika državne sekretarke, ki je bil prazen od julija lani.
Vodenje ameriških obveščevalnih služb prevzema viceadmiral Mike McConnell, ki ima sicer tesne vezi z novim ameriškim obrambnim ministrom Robertom Gatesom, med zalivsko vojno leta 1991 pa je tesno sodeloval s sedanjim podpredsednikom Dickom Cheneyjem.
Nova iraška strategija
Bush je sicer na skupni novinarski konferenci v Beli hiši z nemško kanclerko Angelo Merkel, ki je treutno na obisku v ZDA, napovedal, da novo ameriško strategijo o Iraku predstavil prihodnji teden, skoraj štiri leta po začetku vojaške operacije pod vodstvom ZDA v Iraku.

Po srečanju je novinarjem dejal, da načrtuje tudi zamenjave na ključnih ameriških položajih v Iraku: dosedanji ameriški veleposlanik v Iraku Zalmay Khalilzad naj bi postal novi veleposlanik ZDA pri Združenih narodih, njegov naslednik v Bagdadu pa naj bi postal dosedanji ameriški veleposlanik v Pakistanu Ryan Crocker. Na mestu poveljnika ameriške vojske na Bližnjem vzhodu naj bi generala Johna Abizaida zamenjal admiral William Fallon. Dosedanji poveljnik ameriških sil v Iraku, general George Casey, naj bi svoj položaj predal generalpodpolkovniku Davidu Petaeusu.
Nemški obisk v ZDA
Merklovo je Bush označil kot zelo razumno in sposobno osebo, zelo pa se je nemška kanclerka razveselila, ko sta se v pogovoru dotaknila tudi podnebnih sprememb. "Moj obisk v Washingtonu ni naključje," je dejala Merklova, katere država je s 1. januarjem prevzela predsedovanje Evropski uniji ter skupini sedmih najrazvitejših držav in Rusije (G-8). "Je jasen dokaz, da imamo enake vrednote, da imamo veliko skupnih interesov in da obstaja velika potreba po okrepljenem sodelovanju med EU in ZDA," je pojasnila.

Nemčija in ZDA so bile na nasprotnih bregovih tudi glede napada na Irak, vendar je Merklova ob četrtkovem obisku v Washingtonu zagotovila, da so ta razhajanja stvar preteklosti in da imata strani zdaj skupne cilje v Iraku. "Čeprav Nemčija ni vojaško prisotna v Iraku, si odločno prizadeva za miren razplet dogodkov v tej državi," je dejala.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.