Tujina

'Jastrebinja' nasledila goloba

Washington/New York/Bruselj, 16. 11. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Ameriški predsednik George Bush je za novo državno sekretarko imenoval dosedanjo svetovalko za nacionalno varnost, ki je nasledila Colina Powella.

Condoleezza Rice je tako postala prva temnopolta ženska na vodilnem položaju ameriškega zunanjega ministrstva (Foto: Reuters)
Condoleezza Rice je tako postala prva temnopolta ženska na vodilnem položaju ameriškega zunanjega ministrstva (Foto: Reuters) FOTO: Reuters
'Ameriški državni sekretar je obraz Amerike svetu in v doktorici Riceovi bo svet videl moč, milino in spodobnost naše države,' je ob imenovanju svoje tesne sodelavke Riceove dejal Bush.

Petdesetletna Condoleezza Rice je na položaju nasledila Colina Powella, ki je odstopil. Riceova, ki je že več let ena najtesnejših sodelavk ameriškega predsednika Georga Busha, pa tudi njegova osebna prijateljica, je tako postala prva temnopolta ženska na vodilnem položaju ameriškega zunanjega ministrstva.

Riceova je ob tej priložnosti dejala, da so ZDA na najboljši poti, da dobijo vojno proti terorizmu. Po njenih besedah je ZDA pod Bushem uspelo skovati obsežne koalicije, ki so prinesle svobodo v številne regije v svetu. Powella pa je označila za "velikega prijatelja in mentorja".

Če bo senat potrdil njeno imenovanje, bo 50-letna Riceova druga ženska in prva temnopolta ženska na položaju ameriške državne sekretarke.

Predsednikov svetovalec za nacionalno varnost pa bo odslej Stephen Hadley, ki je bil doslej pomočnik Riceove, poročajo tuje tiskovne agencije.

Hladna in energična konservativka

Condoleezza Rice je tako postala prva temnopolta ženska na vodilnem položaju ameriškega zunanjega ministrstva (Foto: Reuters)
Condoleezza Rice je tako postala prva temnopolta ženska na vodilnem položaju ameriškega zunanjega ministrstva (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Condoleezza Rice se je rodila leta 1954 v temnopolti družini srednjega razreda na jugu ZDA. Je neporočena, velja pa za elegantno urejeno žensko. Od leta 2001 je bila Busheva svetovalka za nacionalno varnost, pri čemer je vodila leta 1947 ustanovljeni svet za nacionalno varnost, ki usklajuje odnose med Belo hišo, State Departmentom in obveščevalnimi službami. Riceova je bila na tem položaju prva ženska, spričo terorističnih napadov 11. septembra 2001 in vojno v Iraku pa se je na tem mestu soočila z izrednimi razmerami.

Označujejo jo tudi kot hladno in energično konservativko, kljub temu pa je imela težave z obvladovanjem "težkih egov" Busheve prve administracije, kot sta odhajajoči Colin Powell in obrambni sekretar Donald Rumsfeld. Zaradi razkritij, da je Busheva administracija zanemarjala grožnjo teroristične mreže Al Kaida, je morala Riceova pred neodvisno komisijo, ki je preiskovala ozadje terorističnih napadov 11. septembra. Zaslišanje je sprva zavračala, a je pod pritiskom javnega mnenja popustila.

Riceova je sicer strokovnjakinja za Sovjetsko zvezo in tekoče govori rusko, zaradi česar je v času predsedovanja očeta sedanjega predsednika, Georgea Busha starejšega (1989-1993), tudi vstopila v svet za nacionalno varnost.

Svet obžaluje Powellov odstop

Condoleezza Rice je postala prva temnopolta ženska na vodilnem položaju ameriškega zunanjega ministrstva (Foto: Reuters)
Condoleezza Rice je postala prva temnopolta ženska na vodilnem položaju ameriškega zunanjega ministrstva (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Ameriški predsednik George Bush se je poklonil državnemu sekretarju Colinu Powellu, katerega odstop je sprejel, in ga označil kot "eno velikih osebnosti javne službe našega časa". Obžalovanje zaradi Powellovega odhoda iz Busheve administracije je v Quitu izrazil tudi ameriški obrambni minister Donald Rumsfeld, ki je ob tem povedal, da se z Bushem "niti ustno niti pisno" ni pogovarjal o svojem odstopu. Tudi generalni sekretar ZN Kofi Annan je izrazil obžalovanje ob Powellovem odhodu in poudaril, da je imel z njim zelo dobre odnose. Izraelski zunanji minister Silvan Šalom je poudaril, da Powellov odstop predstavlja veliko izgubo za Bližnji vzhod. Tudi japonska je izrazila razočaranje zaradi Powellovega odstopa. Tokio je ob tem Powella označil kot "umerjenega", obenem pa se zavzel za kontinuiteto trdnih odnosov med državama.

'Ta štiri leta dela za predsednika bodo zame vedno dragocen spomin, tudi na vse može in žene z zunanjega ministrstva. Mislim, da smo dosegli veliko. Veste, štiri leta je dolga doba in te službe so težke,' je ob odhodu povedal Powell.

Avstralski zunanji minister Alexander Downer se je Powellu poklonil zaradi boja proti terorizmu v Aziji. Tudi kanadski zunanji minister Pierre Pettigrew je izrazil obžalovanje zaradi odstopa Powella, ki je bil "velik prijatelj Kanade". Na vprašanje, kako predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso komentira napovedan odstop ameriškega državnega sekretarja Colina Powella, je Barroso odvrnil, da "je v interesu vsega sveta, da Evropa in ZDA vzdržujejo dobre, konstruktivne in zelo pozitivne odnose,". Barroso je še izrazil prepričanje, "da bo Evropa s predsednikom Bushem in novim državnim sekretarjem imeli možnost najti boljši način razvijanja odnosov". Francoski zunanji minister Michel Barnier pa je Powella označil kot "pravega profesionalca demokracije". "S Colinom Powellom ni bilo nikoli nobene arogance," je še povedal Barnier. Dodal je, da ima z njim zelo prijateljske in odkrite odnose.

Odstopil tudi drugi mož State Departmenta

'Powell in Armitage sta ekipa. Prišla sta hkrati in odšla bosta hkrati,' je pojasnil tiskovni predstavnik State Departmenta Richard Boucher.

Namestnik ameriškega državnega sekretarja Richard Armitage je odstopil s položaja, je danes sporočil ameriški State Department. Uradno odstopno izjavo je podal v ponedeljek, ko je ameriški državni sekretar Colin Powell objavil svoj odhod s položaja. 59-letni Armitage velja za Powellovega tesnega sodelavca in je bil zadnja štiri leta drugi mož State Departmenta.

Poleg Powella so po zmagi Busha na predsedniških volitvah 2. novembra odstopili še ministri za pravosodje John Ashcroft, za kmetijstvo Ann Veneman, za izobraževanje Rod Paige in za energijo Spencer Abraham. Pričakuje pa se še odstop ministra za domovinsko varnost Toma Ridgea ter ministra za zdravje Tommyja Thompsona.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10