“Upam, da nam tega ne bo treba storiti. Silo bomo uporabili le, če druge poti ne bodo uspešne ali če bi morali zaščitili državljane Združenih držav,” je v pogovoru za televizijsko mrežo NBC dejal predsednik ZDA George Bush. Oblasti v Teheranu so se na to izjavo že odzvale in zatrdile, da se morebitnega napada, ki bi se zgodil, če se zaplet okoli iranskega jedrskega programa ne bo razrešil po diplomatski poti, ne bojijo.
"Lahko rečem, da smo močni in da ni države, ki bi nas lahko napadla, ker nobena izmed držav nima točnih informacij o naši bojni sposobnosti, ki se razvija iz možnosti, da uporabimo fleksibilne strategije," je dejal iranski obrambni minister Ali Šamkani. "Trdim lahko, da smo razvili odlično opremo za odvračanje napadov," je še dodal.
Pentagon je medtem kritiziral poročilo novinarja Seymourja Hersha v reviji New Yorker o ameriških specialcih, ki bi naj v Iranu izvajali tajne operacije proti teroristom in iranskemu jedrskemu programu. Tiskovni predstavnik Pentagona Larry di Rita je v ponedeljek sporočil, da je Hershevo poročilo polno napak o temeljnih dejstvih, zaradi česar je verodostojnost članka uničena. Di Rita je še povedal, da so jedrske ambicije iranskega režima in izkazana podpora terorističnim organizacijam svetovni izziv, ki si zasluži resnejše obravnave, kot jo ponuja Hershev članek z naslovom "Naslednje vojne".
Hersh v njem piše, da je Bush podpisal niz ukazov, ki pooblaščajo pripadnike posebnih enot, da v desetih državah na Bližnjem vzhodu in v južni Aziji, med njimi v Iranu, izvajajo tajne operacije. Di Rita ni naravnost zanikal Hershevih navedb, ampak je poudaril le, da je njegov prispevek poln napak. Dejavnosti posebnih enot pa Pentagon ne komentira.
Pritisk tudi na Kitajsko
Busheva administracija je tudi uvedla sankcije proti osmim največjim kitajskim podjetjem, ki naj bi pomagala pri razvoju iranske industrije balističnih raket. Sankcij niso javno objavili, pač pa so se kitajska podjetja brez velikega medijskega hrupa znašle na listi sumljivih podjetij, ki jo vodi ameriško zunanje ministrstvo.
Predsednik Bush je sicer večkrat pohvalil Kitajsko zaradi njenih prizadevanj za diplomatsko rešitev zapletov v zvezi s severnokorejskim jedrskim programom. Zato nekateri uradniki menijo, da gre v resnici za pritisk na Kitajsko v kritičnem trenutku, ko si ameriška administracija prizadeva, da bi se Pjongjang vrnil za pogajalsko mizo.