Sankcije predvidevajo zamrznitev premoženja v ZDA osebam in organizacijam, ki skušajo z nasiljem in drugače destabilizirati demokracijo v Libanonu in nadgrajujejo Bushev ukaz izpred meseca dni, ki takšnim osebam prepoveduje vstop v ZDA.
Tiskovni predstavnik ameriškega zunanjega ministrstva Tom Casey je pojasnil, da sta glavni tarči obeh ukazov Iran in Sirija, kakor tudi v primeru podobnega predsedniškega ukaza proti tistim, ki destabilizirajo Irak. Tiskovni predstavnik Sveta za nacionalno varnost Gordon Johndroe pa je dejal, da se s tem pošilja jasno sporočilo Siriji, naj se preneha vmešavati v notranje zadeve Libanona.

Sirija je leta 2005 umaknila svojo vojsko iz Libanona po mednarodnem pritisku, ki je izbruhnil zaradi umora nekdanjega libanonskega premiera Rafika Haririja. Sirija pa sicer odločno zanika vpletenost v samomorilski bombni napad na Haririja. Zadnji Bushev ukaz glede Libanona se nanaša tudi na premoženje družinskih članov in tistih, ki pomagajo osebam in organizacijam, ki spodkopavajo stabilnost Libanona. Seznam tistih, na katere se bodo nanašale sankcije, bosta skupaj pripravila ministrstvo za finance in State Department.
Rusija zadovoljna z osnutkom resolucije
Rusija je pozdravila osnutek nove resolucije ZN, s katero bi razširili mandat ZN v Iraku za pomoč pri doseganju politične sprave v državi. Osnutek so v četrtek ZN uradno predstavile Velika Britanija in ZDA. Kot je dejal ruski veleposlanik pri svetovni organizaciji Vitalij Čurkin, gre na splošno za dober osnutek, bo pa potrebnega še nekaj dela. Zadovoljen je tudi ameriški veleposlanik Zalmay Khalilzad.
Predlog resolucije sicer že obstoječi misiji ZN v Iraku podaljšuje mandat za leto dni in jo pooblašča za pospeševanje "regionalnega dialoga, vključno z vprašanji mejne varnosti, energije in beguncev". Majhna misija ZN v Iraku je doslej pomagala pri organizaciji volitev, promociji nacionalnega dialoga in razvoju vladnih institucij. Njen mandat se izteče 10. avgusta, zato bo moral VS ZN o predlogu resolucije razpravljati že v prihodnjih dneh.
Predstavniški dom ameriškega kongresa je v četrtek sprejel nov predlog zakona, ki posega v vojna pooblastila predsednika ZDA, grozi pa mu tudi že veto predsednika Georgea Busha. Predlog zakona bo bolj priljubljen med vojaki, saj zahteva, da po vrnitvi iz vojne ostanejo doma najmanj toliko časa, kot so ga preživeli v vojni.

Pentagon trenutno določa, da morajo vojaki na vojnem območju preživeti povprečno 15 mesecev, nakar se vrnejo domov povprečno za leto dni. V posameznih primerih je čas za počitek lahko tudi krajši.
Za enote nacionalne garde in rezerve pa velja, da jih lahko na vojno območje napotijo za dve leti, nato pa imajo pravico do šestih let počitka. Po zadnjih anketah se za umik ZDA iz Iraka zavzema okoli 60 odstotkov Američanov.
Senatorka iz New Yorka Hillary Clinton se je v v četrtek skupaj z drugimi člani odbora za oborožene sile v Pentagonu udeležila poročanja o načrtovanju umika iz Iraka. Clintonova je takšno poročilo zahtevala že maja, pred tedni pa je od obrambnega podsekretarja za politične zadeve Erica Edelmana dobila odgovor, da takšna vprašanja koristijo sovražniku.
Iranski predsednik Mahmud Ahmadinedžad je poudaril, da Iran ni zaskrbljen zaradi več milijonov dolarjev vrednega orožarskega posla med ZDA in ameriškimi arabskimi zaveznicami na Bližnjem vzhodu, poroča iranska tiskovna agencija Isna. "Najpomembnejši ameriški cilj je zasejati spor med med našimi brati in uveljaviti svojo politiko v regiji," je v Teheranu alžirskim novinarjem povedal Ahmadinedžad.
Države v svoji regiji je pozval, naj ne zapravljajo svojih virov za orožje in jim svetoval, naj jih raje usmerijo v napredek in blagostanje njihovih držav. Po njegovem mnenju je poglaviten ameriški cilj okrepiti Izrael in tega najhujšega sovražnika arabskih narodov prikazati kot prijatelja. "S tem je Iran, ki je brat in najboljši prijatelj arabskih narodov, izpostavljen kot sovražnik. Toda njihov načrt bo neuspešen, tako kot so bili vsi doslej," je še poudaril Ahmadinedžad.
Iranski zunanji minister Manušer Motaki je ameriški orožarski posel označil kot "brezploden". "Ameriška prizadevanja, da bi prodali milijarde dolarjev orožja in razširili izmišljene scenarije v regiji je brezplodno in oportunistično," je dejal Motaki in dodal, da je cilj ameriškega posla preprečiti bankrot ameriške vojaške industrije.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.