
"ZDA so bile na vaši strani kot prijatelji in ponosni smo, da vas lahko imenujemo zavezniki," je dejal Bush, pri čemer je meril na četrtkovo povabilo Romunije in še šestih drugih nekdanjih komunističnih držav k pristopnim pogajanjem za članstvo v zvezi Nato. Po njegovih besedah se Evropa in ZDA soočajo z nevarnostmi brez primere, zato se bodo s temi nevarnostmi spopadle skupaj.
Romunski predsednik Ion Iliescu je, tako kot pred njim litovski predsednik Valdas Adamkus, ameriškega gosta počastil z najvišjim državnim odlikovanjem. "To odlikovanje je bilo podeljeno v znak spoštovanja in zahvale romunskega naroda velikemu in stalnemu prijatelju," je pojasnil Iliescu v predsedniški palači v Bukarešti. "Odslej bosta naši državi del istega sistema kolektivne varnosti, imeli bosta iste vrednote in se skupaj borili proti grožnji mednarodnega terorizma," je poudaril Iliescu. Obenem se je zavezal k nadaljevanju političnih, gospodarskih in vojaških reform ter k boju proti korupciji, med drugim tudi "s pomočjo posebnih ameriških institucij," .
Bush je na Trgu revolucije v romunski prestolnici nagovoril tudi romunsko ljudstvo. Kljub mrazu in dežju se je na trgu, od koder je leta 1989 s helikopterjem zbežal tedanji komunistični diktator Nicolae Ceausescu, zbralo več kot 100.000 ljudi in poslušalo ameriškega predsednika, ki je pozval k odločnemu boju proti terorizmu in zagotovil, da Romuniji nihče več ne bo mogel odvzeti svobode. "Če bo kdo grozil Romuniji, bomo mi, ZDA in Nato, na njeni strani," je zatrdil Bush.
Bush je prvi predsednik ZDA, ki je obiskal Litvo

Predsednik ZDA George Bush je v Litvi dejal, da je povabilo baltskim državam v Nato nagrada za njihov dolgoletni boj za neodvisnost in proti tiraniji. Bush, ki se je v prestolnici Litve sestal s predsedniki Litve, Latvije in Estonije, se je sicer izognil omembi, kdo je tiraniziral omenjene države.
Bush je v Litvo prispel kot prvi ameriški predsednik, da bi vodstvu države in njenemu prebivalstvu čestital za v četrtek na vrhu zveze Nato v Pragi prejeto povabilo v članstvo v zavezništvo. V govoru pred mestno hišo je Bush dejal, da je to zgodovinski dan za Litvo, za Nato in za svobodo.
Bush je tudi dejal, da se počuti počaščenega, da lahko Litvo še enkrat uradno povabi v zavezništvo. "Kdor je sovražnik Litve, je tudi sovražnik ZDA," je poudaril in dodal, da Litva ob napadu ne bo nikoli več sama. Sicer pa je v svojem govoru boj proti terorizmu enačil z bojem proti "nacistom in komunistom". Pred več tisoč navdušenimi Litovci je odločno dodal: "Tako kot so bili nacisti, bodo tudi teroristi premagani!"
Podelili so mu najvišje državno odlikovanje Litve
Med kratkim obiskom v baltski državi je Busha sprejel tudi litovski predsednik Valdas Adamkus in mu podelil najvišje državno odlikovanje kot enemu najzaslužnejših za mir in svobodo ter za njegovo podporo pristopu Litve k zvezi Nato. Po prejemu odlikovanja je Bush pohvalil demokratične pridobitve države.
Bushevemu obisku v Litvi sta prisostvovala tudi latvijska predsednica Vaira Vike-Freiberga in estonski predsednik Arnold Rueuetel, čigar državi sta v četrtek v Pragi tudi dobili povabili v članstvo v Nato. Vsi trije vodilni politiki baltskih držav so ob srečanju z Bushem poudarili njihovo pripravljenost, da bodo po njihovih najboljših močeh pomagali v boju proti terorizmu. Izrazili so podporo ameriški politiki, ameriški predsednik pa je pohvalil demokratične dosežke v teh državah, ki so se leta 1991 odcepile od tedanje Sovjetski zvezi.
Ameriški predsednik naj bi se sicer še danes vrnil v Washington.