Papež Benedikt XVI. je danes znova poudaril potrebo po zaščiti daru življenja, četudi gre za trpljenje. Tuji mediji poročajo, da se je papež s tem odzval na burne razprave o pravici do smrti, ki so se v Italiji razvnele ob primeru 38-letne Eluane Englaro. Ta je po hudi prometni nesreči že 17 let v komi. Utrpela je hudo poškodbo možganov.
Papež v današnjem nagovoru ob bližajočem se dnevu bolnikov ni konkretno omenil primera Englarove, znova pa je opozoril na nedotakljivost in dostojanstvo vsakega človeka, četudi je ta šibek in zavit v skrivnostno tančico trpljenja.
Spor med Napolitanom in Berlusconijem
Italijanska vlada je sicer v petek potrdila zakonski osnutek, po katerem bolniki v hudem zdravstvenem stanju, ki niso zmožni poskrbeti sami zase, soglašajo z umetnim hranjenjem. Vlada želi z osnutkom o tako imenovani biološki oporoki preprečiti prav evtanazijo Englarove.
Osnutek zakona je že bil poslan v senat, ki naj bi o njem odločal v ponedeljek. Kot je na novinarski konferenci po kratki seji vlade dejal italijanski premier Silvio Berlusconi, bodo morda senatorji zakonski osnutek potrdili že ta konec tedna.
Sicer pa je primer Englarove v Italiji povzročil pravi spor med predsednikom Giorgiom Napolitanom in Berlusconijem. Potem ko je Napolitano podpis zakonskega odloka o primeru Englaro zavrnil kot neustavnega, je Berlusconi, ki ostro nasprotuje nenaravni smrti Eluane, napovedal, da bo parlament v treh dneh sprejel zakon o umetnem hranjenju. Kmalu nato je sklical ministrski svet, ki je potrdil zakonski osnutek. Po seji vlade je premier dejal, da je prejel Napolitanov odgovor in ga vzel na znanje.
Predsednik Napolitano je namreč izrazil prepričanje, da bi podpis zakonskega odloka pomenil kršenje ločitve med izvršno in sodno vejo oblasti, saj je odlok v nasprotju z razsodbo sodišča, ki dovoljuje prekinitev umetnega hranjenja Englarove. "Žal mi je, ampak ukrep je neustaven in v nasprotju s pravnomočnimi sodbami," je v pismu vladi še zapisal Napolitano.
Eluanina usoda tako še vedno niha med življenjem in smrtjo. Zdravniki videmske bolnišnice so napovedali, da bodo v primeru izdaje zakonskega odloka tridnevni postopek prekinitve umetnega hranjenja ustavili. Eluana danes diha sama, pri življenju pa jo ohranjajo s pomočjo umetne hrane. Prizivno sodišče v Milanu je 9. julija lani ugodilo prošnji njenega očeta, ki si že vrsto let prizadeva za evtanazijo hčerke. Ugotovilo je namreč, da se Eluanino stanje ne bo moglo izboljšati.
KOMENTARJI (22)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.