Srbski parlament je popoldne začel izredno zasedanje, na katerem naj bi sprejel izjavo o razmerah na Kosovu. Srbski premier Mirko Cvetković je ob začetku razprave poslancem dejal, da so krizo na severu Kosova izzvale oblasti v Prištini in da je njihova namera z nasilnimi akcijami pripeljati Srbijo do prekinitve dialoga med stranema. Dodal je, da Srbija poziva mednarodno skupnost, EU in ZN k spoštovanju resolucije VS ZN 1244. Poziva jih tudi k ravnanju v skladu z mandatom – vzpostavitvi miru in ne izgradnji neodvisnosti Kosova.
Zasedanja se udeležujejo tudi ostali ministri in srbski predsednik Boris Tadić ter vodja srbskih pogajalcev v dialogu s Prištino Borislav Stefanović. Tadić je pred zasedanjem ocenil, da bi morali prispevati k umiritvi razmer.
'Razmere na Kosovu skoraj na meji vojne'
Stefanović je v razpravi razmere na severu Kosova označil za dramatične, skoraj na meji vojne. Ponovil je, da morajo stanje na mejnih prehodih Jarinje in Brnjak vrniti v prejšnje stanje, "da bi lahko dali možnost pogajanjem". Čim prej je treba najti rešitev za prehoda, ki jih je po njegovih besedah zaprl Kfor, tako da bi na sever Kosova prihajala zdravila in hrana. Dodal je, da bodo nadaljevali pogovore s Kforjem o rešitvi blokad kosovskih Srbov na cestnih povezavah do mejnih prehodov.
Minister za Kosovo Goran Bogdanović je dejal, da od začetka krize obstaja sum, da je Priština enostransko delovala v soglasju z mednarodno skupnostjo. Poslance je pozval k enotnosti v obrambi Kosova ter sedanjo krizo označil kot najresnejši izziv za mir in stabilnost.
Zunanji minister Vuk Jeremić je ocenil, da je Priština z uporabo sile poskušala "spremeniti razmere na terenu, ker si z diplomatskimi sredstvi ne more izboriti za vzpostavitev državnosti".
Obrambni minister Dragan Šutanovac pa je izpostavil, da si Srbija prizadeva za mirno rešitev spora, ob tem pa ponovil nujnost vrnitve na stanje po poskusu zavzetja omejenih mejnih prehodov s strani posebnih enot kosovske policije v ponedeljek. Poudaril je še nujnost vrnitve zaupanja v mednarodno skupnost, saj varuje mir na območju. Šutanovac je dejal, da njegovo ministrstvo in vojska Srbije že od začetka krize delujeta v skladu s svojimi pooblastili in mednarodnim sporazumom ter z željo preprečiti spopade in zaščititi življenja na obeh straneh. Njegov kolega Nebojša Ćirić, ki skrbi za srbsko gospodarstvo, pa je dejal, da skupaj s podjetniki iščejo načine, da se blago srbskega porekla še naprej steka na Kosovo.
Kaj menijo srbske stranke?
Po ministrih so svoja stališča do predlagane deklaracije predstavile tudi stranke. Večina ji je napovedala podporo, predlagali pa so tudi nekaj dopolnil.
Vodja stranke Enotna Srbija Dragan Marković je pozval kosovske Srbe, naj prisluhnejo srbski vladi in naj le z dialogom rešujejo krizne razmere, mednarodne predstavnike pa je pozval, naj si ne zatiskajo oči pred dogodki, v katerih so Srbi žrtve.
Zasedanje po petih urah še vedno traja.
Kaj je zapisano v predlagani deklaraciji?
V izjavi, ki jo je predlagala vlada, naj bi poslanci državne organe podprli v obrambi suverenosti, ozemeljske celovitosti in ustavnega reda Srbije ter obsodili enostranske in nasilne akcije Prištine. Predlog deklaracije med drugim tudi ocenjuje, da razvoj dogodkov na severu Kosova ogroža suverenost in ozemeljsko celovitost Srbije, ki ima pravico ter dolžnost v skladu z Ustanovno listino ZN in svojo ustavo, da se z legalnimi sredstvi temu upre.
"Začasne institucije samouprave" v Prištini so poskušale z enostranskimi akcijami nasilno spremeniti dejansko stanje na terenu, dodatno pritisniti na Srbijo ter vsebinsko izničiti resolucijo ZN 1244, s čimer so ogrozile mir, stabilnost in možnost kompromisne rešitve, še piše v predlogu deklaracije.
Kritika poleg tega leti na mednarodne misije na Kosovu, ki da kršijo statusno nevtralne okvire resolucije 1244, s čimer ogrožajo obstoj srbskega prebivalstva in interese Srbije na Kosovu ter grobo kršijo mednarodno pravo.
De Marnhac: Eulex spoštuje zakone Kosova
Vodja misije EU na Kosovu (Eulex) Xavier de Marnhac je danes v Prištini dejal, da Eulex spoštuje ustavo in zakone Kosova ter podpira vzpostavitev carinskega nadzora na celotnem ozemlju Kosova. Po pogovoru s kosovskim premierjem Hashimom Thacijem je še poudaril, da so napadi na sile Kfor in Eulex nesprejemljivi in da ne bodo tolerirali nasilja. Dodal je, da se je pred tem pogovarjal s poveljnikom Kforja Erhardom Bühlerjem, s katerim se je dogovoril, da si bodo skupaj prizadevali za zagotovitev svobode gibanja, ter izpostavil, da je odpor do tega "nezakonit in da ga ne bodo tolerirali".
Thaci je na novinarski konferenci ponovil, da so ukrepi, ki so jih sprejeli, zakoniti, v skladu z ustavo in legitimni. Ocenil je še, da so z njimi prekinili status quo, katerega talci so ljudje in evroatlantska prihodnost Kosova.
Barikade ostajajo
Sile Kfor so se v petek zvečer umaknile z zapore v vasi Rudare na poti k mejnemu prehodu Jarinje na severu Kosova, ki so jo vzpostavili lokalni kosovski Srbi. Kljub temu več sto Srbov tu in še na nekaj krajih vztraja tudi danes. Kot je povedal njihov predstavnik Radenko Nedeljković, se z barikad ne bodo umaknili, dokler na prehoda Jarinje in Brnjak ne bodo vrnili stanja pred napotitvijo kosovskih posebnih enot. Do takrat so bili na njih srbski predstavniki kosovske policije in carine.
"Ne bomo dovolili, da niti del Kforjevih enot pride skozi barikade. Glede na to, da imajo helikopterje, s katerim prevažajo albanske carinike in policijo, bi lahko z njimi dostavljali tudi hrano svojim vojakom," je menil Nedeljković. Pojasnil je še, da je trenutno na barikadah v kraju Rudare okoli 150 ljudi, v vasi Zupče ter na vhodu v Leposavić pa po 100.
Einfalt: Rudare še naprej vroča točka
Poveljnik slovenskega kontingenta v silah Kfor, podpolkovnik Peter Einfalt, je danes povedal, da so razmere na območju dokaj umirjene, da pa vroča točka ostaja vas Rudare, saj blokada za sile Kfor še ni sproščena.
Slovenski vojaki v bližini kosovske vasi Rudare:
Čeprav je bilo v petek na pogovorih obljubljeno, da bo danes komunikacija sproščena za enote Kfor, na to nič ne kaže. Tako sedaj čakajo, kaj se bodo dogovorili na ravni Kforja in politiki lokalnih skupnostih.
Pripadniki sil Kfor, med njimi tudi slovenski vojaki, na vsaki dve uri opravijo nadzor razmer na območju blokade v vasi Rudare, nato pa se vrnejo. "Vojaki izvajajo nadzor situacije. Gredo tja, pogledajo, kakšno je stanje. Namen je samo, da opazujemo, ali se kaj dogaja," je še dejal Einfalt.
Neka ženska iz Kosovske Mitrovice je v petek slovenskemu vojaku podarila cvet, več Srbov pa je slovenskim vojakom prineslo vodo. Šlo naj bi za vljudnostno gesto, saj imajo vojaki v konvoju vse potrebno. Poglejte v fotogaleriji:
'Naslednjič bomo uporabili silo'
Srbski predstavnik in poveljnik Natove misije Kfor na Kosovu, general Erhard Bühler, je utemeljil petkovo odločitev, da se Kfor umakne iz vasi Rudare, kjer so domačini blokirali prehod konvoju s slovenskimi, ameriškimi in nemškimi vojaki. "Umaknili smo se, ker vem, da so se med prebivalce pomešale radikalne in ekstremistične skupine, ki so bile oborožene. Odločitev ni bila lahka, to smo storili zaradi prebivalcev – nikogar ne želimo poškodovati. A to smo storili zadnjič. Če blokada ne bo odstranjena, bomo naslednjič prisiljeni uporabiti silo,“ je povedal po poročanju srbskega B92 in dodal, da to ne spremeni ničesar v njegovi odločenosti boriti se proti ekstremistom.
Nov incident na prehodu Jarinje
Srbski minister za Kosovo in Metohijo Goran Bogdanović in vodja srbske pogajalske skupine Borislav Stefanović sta okoli polnoči prečkala sicer zaprti mejni prehod Jarinje ter vstopila v Srbijo. Pri tem pa je prišlo do novega incidenta, poročajo srbski mediji.
Stefanović se je naprej peš napotil proti mejnemu prehodu, ameriški vojaki Kforja pa so v tem trenutku vanj uperili puške in vpili: ''Vrnite se nazaj!'' Nato so vojaki najprej prestavili barikado iz bodeče žice, pregledali avtomobile srbskih uradnikov, po približno pol ure pa so jim dovolili prečkati mejo na prehodu Jarinje. Ta je sicer zaprt od četrtka in je razglašen za zaprto vojaško območje.
Stefanović je ravnanje ameriških vojakov označil kot zastraševalno. ''Kaj takega se verjetno ne dogaja niti v Iraku, s tem, da mi nismo sovražniki Kforja ter da Srbija ne podpira ekstremistov in huliganov,'' je dejal Stefanović. Bogdanović pa je dejal, da takšno ravnanje Kforju ni v čast in da se bo odrazilo na odnosu do mednarodnih sil.
Vlomili v srbske hiše
V vasi Ljevoša pri mestu Peć so neznanci ponoči razbili okna na osmih hišah, ki so v lasti srbskih prebivalcev. V prostore so tudi vstopili, saj so neznanci razmetali stvari. V naselju živijo ljudje srbskega porekla, ki so se domov vrnili leta 2005, pripadniki kosovske policije pa naj bi poskrbeli za njihovo varnost, je dejal predstavnikov srbskih prebivalce. Meni, da gre za ustrahovanje, primer pa so prijavili lokalni policiji in italijanskim pripadnikom Kforja, poroča srbska državna televizija. V trenutku vloma ni bilo nikogar v hišah.
KOMENTARJI (258)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.