Prvi trije od 33 zasutih čilskih rudarjev, ki so jih v 22-urni reševalni akciji potegnili iz rudnika bakra in zlata, so bolnišnico zapustili že v četrtek zvečer, naslednjih deset pa naj bi po trditvah zdravnikov domov odšlo še danes.
Pred rudarji je še trnova pot
Večina mož je presenetljivo dobrega zdravja, glede na razmere, v katerih so živeli. V rudniku je bilo namreč vlažno in vroče, poleg tega pa so bili prvih 17 dni po nesreči brez vsakršne pomoči, saj nihče ni vedel, ali so sploh še živi. Enega rudarja so zdravili z antibiotiki, saj je imel pljučnico, drugi pa je potreboval zobozdravstveno oskrbo.
A čeprav jim zdravje tako dobro služi, to še ne pomeni, da je vse že za njimi. Za vse se – tako pravijo strokovnjaki – začenja trnova pot pozabe travmatičnega dogodka. Še vedno se lahko pojavi tudi posttravmatski sindrom.
'To je res neverjetno. Sploh še nisem prav dojel'
Med trojico, ki je prva zapustila bolnišnico, je bil tudi 52-letni Juan Illanes. Pred domom ga je pričakala številna množica, poleg svojcev tudi presrečni sosedi.
Ob njegovi vrnitvi so stresali konfete, odpirali šampanjce in navdušeno vzklikali. “To je res neverjetno. Sploh še nisem prav dojel,” je povedal tudi zbranim novinarjem, še vedno s temnimi sončnimi očali, ki varujejo njegove oči pred premočno svetlobo.
Doma je tudi že edini tujec med rudarji, 23-letni Bolivijec Carlos Mamani. Tudi njega je pričakala množica navdušenih prijateljev, Carlos pa seveda ni mogel skriti svojega veselja ob vrnitvi. Iz bolnišnice pa so po poročanju čilskih medijev tudi že Edison Pena, ki je veljal za enega bolj depresivnih v skupini.
"Nisem si mislil, da bom prišel nazaj, tako da me je ta sprejem res presenetil,“ je dejal 34-letni strastni ljubitelj Elvisa Presleyja. "Res je bilo hudo,“ je dodal.
'Čakali smo na smrt'
O grozljivi preizkušnji v rudniku je spregovoril tudi 27-letni Richard Villarroel Godoy, ki so ga rešili 28. V pogovoru za petkovo izdajo ameriškega časnika Washington Post je opisal obup, ki so ga občutili prvih 17 dni. "Čakali smo na smrt," je povedal Godoy, ki bo novembra postal oče. "Bal sem se, da nikoli ne bom videl svojega otroka," je dodal.
Da bi reševalce opozorili, kje so, so v prvih dneh po nesreči v rudniku sprožali eksplozije in zažigali gume. Upali so, da bodo opazili dim, a se to ni zgodilo.
'Po srcu sem rudar'
Travmam navkljub pa nekateri nameravajo obdržati isti poklic. Med njimi je Alex Vega, ki so ga iz rudnika potegnili kot desetega. "Po srcu sem rudar," je pojasnil svojo odločitev.
Svetovni zvezdniki
Sicer pa so rudarji postali pravi zvezdniki – prejemajo številna darila, ponudbe za zaposlitev in vabila v tujino. O drami, ki so jo čilski rudarji preživljali v svojih več kot dveh mesecih, bo napisana tudi knjiga. Izšla bo v začetku naslednjega leta. Napisal jo bo Jonathan Franklin, preiskovalni novinar, ki sicer dela kot dopisnik britanskega časnika Guardian iz Čila, kjer živi že 16 let. Naslov knjige bo preprost, "33".
Rudarji naj bi se sicer dogovorili, da si bodo vse prihodke, ki jih bodo dobili z intervjuji, pojavljanjem v medijih, filmi in knjigami, razdelili. Najeli naj bi računovodjo, ki bo budno spremljal vse dohodke in skrbel, da bodo ti enakomerno razdeljeni med rudarje.
KOMENTARJI (94)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.