
Vodilni britanski znanstvenik, profesor Alan Colchester z univerze Kent je prepričan, da je bolezen norih krav (BSE) med leti 1960 in 1970 prišla iz Indije, od koder so izvažali hranila za živila. Profesor Colchester krivdo za izbruh BSE pripisuje hindujskim pogrebnim običajem, po katerih trupla umrlih spuščajo po rekah, poroča britanska spletna stran Sky News.
Prebivalci indijskih vasi večkrat zbirajo in prodajajo razpadajoča trupla, trdi profesor Colchester, ki je teorijo razvil ob pomoči hčerke Nancy Colchester z univerze Edinburg. Svoje poglede na razvoj BSE sta predstavila v znanstveni reviji The Lancet medical journal.
Njuna teorija govori, da se je sporadična Creutzfeldt-Jakobova bolezen (CJB) – sicer tako imenovana človeška različica norih krav – prvotno razvila pri ljudeh in se preko okuženega človeškega tkiva, ki so ga vsebovala hranila, prenesla na živino.
Kasneje se je bolezen norih krav spet prenesla na ljudi, ki so uživali goveje meso. Leta 1995 je izbruhnila kot nova oblika ali različica vCJD - smrtonosno in neozdravljivo bolezen, ki napada možgansko tkivo.
BSE iz CJD ali obratno?
Teorija, ki jo priznava večina znanstvenikov, sicer govori, da se je BSE razvila zaradi ostankov ovc, ki so bile okužene s podobno boleznijo praskavico. Te so primešali k hranilom za živino. Profesor Colchester, ki dvomi v pravilnost te teorije, pa se sprašuje, zakaj BSE potemtakem ni izbruhnila pred letom 1990, saj so kmetje z ostanki ovc govedo hranili že 70 let.