Slovenija

Erjavec: Neudeležba Hrvaške na srečanju v Bruslju 2. maja bi bila klofuta za Evropsko komisijo

Bruselj / Ljubljana, 10. 04. 2018 13.06 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
STA, / U.Z. / Ti.Š., U.Z.
Komentarji
174

Evropska komisija v povezavi s slovenskim pismom glede tožbe proti Hrvaški zaradi nespoštovanja arbitražne razsodbe o meji med državama predlaga ustno obravnavo 2. maja. Karl Erjavec ob tem srečanje v Bruslju razume kot poskus, da se Hrvaško prepriča v spoštovanje razsodbe arbitražnega sodišča.

Več videovsebin
  • Iz SVETA: So se v Bruslju končno prebudili?
    01:43
    Iz SVETA: So se v Bruslju končno prebudili?
  • Iz 24UR: Vabilo v Bruselj
    02:51
    Iz 24UR: Vabilo v Bruselj

Evropska komisija predlaga 2. maja ustno obravnavo v povezavi s slovenskim pismom glede tožbe proti Hrvaški zaradi nespoštovanja arbitražne razsodbe o meji med državama. "Obravnava 2. maja bo priložnost za strani, da predstavita svoja opažanja, kot je predvideno v sklopu 259. člena," so sporočili v komisiji. Ponovili so, da je Evropska komisija pripravljena posredovati.

V komisiji so tako potrdili, da je ustna obravnava predvidena 2. maja, niso pa želeli ugibati o nadaljnjih korakih in pojasnjevati podrobnosti v okviru 259. člena, ki je podlaga za ukrepanje članice unije proti drugi članici na Sodišču EU.

"Pomembno je ostati v skladu s črko in duhom 259. člena, ki je priložnost za naslovitev pravnih sporov znotraj družine," je poudaril glavni govorec komisije Margaritis Schinas.

Ob tem je ponovil znana bruseljska stališča: da gre za pravni spor med članicama v okviru 259. člena pogodbe EU in da je komisija pripravljena posredovati, kot je to že večkrat storila v preteklosti.

Pri tem je znova izpostavili primer Almaraz. Gre za rešitev spora med Španijo in Portugalsko v povezavi z odlagališčem jedrskih odpadkov pri jedrski elektrarni Almaraz, ki sta ga državi dosegli ob posredovanju predsednika komisije Jean-Clauda Junckerja.

V komisiji vztrajajo, da je primer Almaraz podoben slovensko-hrvaškemu, saj gre za postopek v okviru 259. člena, medtem ko na slovenski strani izpostavljajo, da teh dveh zgodb ni mogoče primerjati, saj v prvi ni bilo nikakršne sodbe v povezavi s sporom.

Bruselj v povezavi z arbitražo predlaga ustno obravnavo 2. maja.
Bruselj v povezavi z arbitražo predlaga ustno obravnavo 2. maja. FOTO: Damjan Žibert

Neuradno sta bili obe strani že obveščeni

Predlagani datum 2. maj, ko naj bi prišli slovenska in hrvaška delegacija v Bruselj predstavit svoja stališča, je komisija po neuradnih informacijah pred nekaj dnevi pisno sporočila obema stranema.

Obenem naj bi komisija Hrvaško pozvala, naj do 17. aprila pošlje pisni odziv na slovensko pismo, ki je bilo komisiji posredovano 16. marca v okviru 259. člena lizbonske pogodbe.

V komisiji so na vprašanje, ali lahko te informacije potrdijo, odgovorili le, da je postopek jasno opisan v 259. členu, v skladu s katerim mora dati komisija obema članicama priložnost, da ustno in pisno posredujeta svoja opažanja.

Ustna obravnava, predvidena v sklopu 259. člena, naj bi potekala na strokovni ravni in za zaprtimi vrati. Komisijo naj bi po Schinasovih besedah zastopali njeni uradniki.

Tri mesece časa za podajo mnenja

Komisija ima sicer po prejetju slovenskega pisma tri mesece časa, da poda svoje mnenje. Ni pa nujno, da to stori. Slovenija lahko zadevo po treh mesecih v vsakem primeru preda Sodišču EU.

Odgovora na vprašanje, ali bo komisija podala mnenje, še ni. Na sploh številna vprašanja ostajajo brez odgovorov. Obravnava 2. maja bo prvi postopkovni korak, od katerega bodo odvisni nadaljnji koraki - takšen je neuraden odgovor na konkretna vprašanja.

Ustna obravnava 2. maja ne bo nujno edina, lahko sledijo še druge. Nedavni komentarji potrjujejo, da želi komisija spor rešiti "znotraj družine" in politično, torej ne na sodišču.

Izbiro datuma 2. maj - takrat bo sicer komisija predstavila ključen predlog o večletnem evropskem proračunu po letu 2020 - pa je mogoče tolmačiti tudi kot željo Bruslja, da slovensko-hrvaška obravnava ne bi bila deležna preveč pozornosti.

Erjavec: Srečanje v Bruslju poskus prepričati Hrvaško v spoštovanje arbitraže

Predlog sestanka 2. maja v Bruslju o arbitražni razsodbi Slovenija razume kot poskus, da se prepriča Hrvaško v spoštovanje razsodbe arbitražnega sodišča o meji med Slovenijo in Hrvaško, pa je v odzivu na napoved srečanja po zasedanju vodstva in izvršnega odbora DeSUS dejal zunanji minister Karl Erjavec, ki opravlja tekoče posle.

Dodal je, da je seznanjen, da Evropska komisija namerava na sestanek povabiti tako hrvaško kot slovensko stran, ni pa še znano, na kakšni ravni bo to.

Morda bo to na ravni strokovnjakov ali na ravni podpredsednika Fransa Timmermansa ali predsednika Evropske komisije Jean-Claudea Junckerja, je še dejal Erjavec in izrazil dvom, da bo to na ravni predsednika Evropske komisije. Dodal je še, da se bo osebno udeležil tega sestanka, če bo na ravni podpredsednika. V vsakem primeru se bo Slovenija sestanka udeležila, je še zagotovil.

Erjavec meni, da bi bila neudeležba Hrvaške klofuta za Evropsko komisijo.
Erjavec meni, da bi bila neudeležba Hrvaške klofuta za Evropsko komisijo. FOTO: AP

Erjavec tudi pričakuje, da bodo na sestanku v Bruslju govorili, kako doseči spoštovanje arbitražne razsodbe, zlasti s strani Hrvaške, in njeno uresničevanje. Ocenil je, da gre za poskus, da se prepriča Hrvaško v spoštovanje arbitražne razsodbe, ker je to tudi stališče Evropske komisije.

"Karkoli drugega bi se zgodilo, bi bilo zame presenečenje," je še dejal vodja slovenske diplomacije in dodal, da se Slovenija ne more pogovarjati o sami veljavnosti arbitražne razsodbe.

Ocenil je tudi, da je pravna procedura, ki jo je v zvezi s spoštovanjem arbitražne razsodbe sprožila Slovenija, spodbudila Evropsko komisijo, "da se bolj konkretno začne ukvarjati s to zadevo".

Na vprašanje, ali se bo Hrvaška srečanja v Bruslju 2. maja udeležila, je Erjavec odgovoril, da bi bila neudeležba Hrvaške klofuta za Evropsko komisijo.

Glede možnosti, da bi Evropska komisija skupaj s Slovenijo šla v tožbo proti Hrvaški v zvezi z arbitražno razsodbo, je zunanji minister menil, da za to ni potrebe. Evropska komisija ima po njegovih besedah instrumente, da Hrvaško prepriča v spoštovanje zavez in vladavine prava in ne vidi posebna razloga, zakaj bi morala Evropska komisija stopiti skupaj s Slovenijo, ko gre za tožbo pred Sodiščem EU v Luksemburgu.

Evropska komisija, zlasti Juncker, tega ne jemlje vedno kot pravno, ampak jo včasih razume kot politično zadevo. Gotovo ima vpliv na celoten postopek, da tako Junker kot hrvaški premier Andrej Plenković prihajata iz iste politične skupine, je še dejal slovenski zunanji minister.

Ponovil je, da če Evropska komisija ne bo ukrepala, bo Slovenija sama nadaljevala s pravno proceduro. Glede vložitve slovenske tožbe je še povedal, da je slovenska vlada na zadnji seji s posebnimi pooblastili sprejela vse potrebne sklepe.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (174)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Teofil
20. 04. 2018 21.15
Klofuta bi bila potrebna zate Kahl,pa ne ena več kar pomeni da si potreben da te negdo dobro oklofuta
Teofil
20. 04. 2018 21.15
Klofuta bi bila potrebna zate Kahl,pa ne ena več kar pomeni da si potreben da te negdo dobro oklofuta
Jinni1
17. 04. 2018 18.43
Korel, ti si naredil toliko neumnosti, da ti sam Bog pomagaj. Seveda vse to podporo Cerarjeve vlade. Človek bi rekel, da je ta Cmerarjeva vlada velika evolucijska napaka. Na bruhanje gre človeku, ko vas kdo samo omeni, Bog ne daj da vas vidim. Dovolj škode ste naredili in bili zato dobro poplačani (sem sodijo Erjavec, Sokolec in Drenikova). Stanovanje se pošteno težko zasluži.
ŠKIS
11. 04. 2018 10.16
+5
Kaj tebe briga hrvaska raje poskrbi za upokojence
brabusednet
11. 04. 2018 14.06
kaktusar1
11. 04. 2018 09.29
+7
rjavec spet v središču pozornosti in spet preveč govori...upam, da so ga je njegova baza prebrala in da ga bo za vedno umaknila ven iz politike, ker razen za zgago delat drugega ni sposoben, ker namesto borbe za upokojence in njihov boljši položaj si samo sebi pripravlja stolček...na odpad z njim
brabusednet
11. 04. 2018 08.53
+10
Vse to zmešnjavo je pa tako Erjavec zakuhal.Jezik je otresal,koliko zaliva bomo dobili.Potem so Hrvati postali pozorni in ujela dva državna de-bila v pogovorih.Zato so potem sodniki morali Slovenijo uškodovat,da bi Hrvati bili zadovoljni.Pa so se ušteli,ker ne poznajo Balkance.
Think Pink
11. 04. 2018 08.48
+2
Ne vem, kaj se bodo sploh pogovarjali. Saj vsi vedo, kakšna je situacija.
Arguss
10. 04. 2018 22.57
+5
Še malo pa bomo v Ruske hotele hodili na hrvaško.
Josip_L
17. 04. 2018 13.43
AntiNATO
10. 04. 2018 21.46
-9
Evrooska komisija je itak sala kahl. Fasisticna ureditev evrope mora propast cimprej....zato vsa cast hrvatom....ki niso hlapci bruslju...letos grem dol na morje pa par plac bom pustu dol:)
SFRJJNA
10. 04. 2018 21.42
+11
Vi kateri pljuvate po Karlu, predvidevam, da večinoma hodite na morje k hrvatom, kupujete njihove proizvode,...ukvarjajte se raje kar je potrebno narediti, da bo sramote 25 let pogajanj konec. Uvesti samo letne vinjete SLO, cena 65,00€ / izvajati strogi Schengen non stop, odpoklicati veleposlanika iz Zagreba in ekipo; izgnati veleposlanika Hrvaške iz Slovenije. Konec maja ob obletnici Ruske kapelice naj pridejo predstavniki Rusije na obisk z letalonosilko Admiral Kuznjecov in potem ob začetku turistične sezone narediti velike vojaške vaje v Sloveniji in povabiti v na vaje vojske Rusije, Turčije in Irana. Da ne bodo na balkanu in drugje govorili, da smo Alpski Hrvati, Dunajski kočijaži,...enkrat mora biti konec!!!
Podborsky
10. 04. 2018 21.46
-5
Erjavec, ki bi se moral s tem ukvarjat kot minister je zahebu stvar, kaj pa tebi ni jasno?
krmeki
10. 04. 2018 21.53
+0
Kolikor vem sta se pogovarjala le Sokolec in Drenikova ali imajo morda na Nori kaksne druge informacije?
Podborsky
10. 04. 2018 22.10
+6
To ti ves, jaz se nikdar nism bil na nori TV, nobene veze nimata Drenikova in Sekolec, ampak Kahlov dolg jezik, ko se je pred objavo prisluhov hvalil, da nam pri arbitraži dobro kaže. Ce bi drzal svoj dolg jezik za zobmi, verjetno prisluhov nebi bilo. Nejvecji seronja v vseh vladah.
krmeki
10. 04. 2018 22.12
+1
Pa ti resno pričakuješ, da bi SLO minister moral na TV reči, da ne verjame v arbitražo ali da "slabo kaže"? Vsak politik bi želel ohrabriti javnost , to je njihova naloga
Podborsky
10. 04. 2018 22.17
+2
Ne nabijaj, diplomati uporabljajo diplomatski jezik in ne razkrivajo kart, s katerim nasprotniku omogočajo obrambo, ampak tebi res nic ni jasno.
krmeki
10. 04. 2018 21.41
+0
Erjavec je edini politik v SLO ki hrvatom pove kar jim gre. Kar tako naprej
krmeki
10. 04. 2018 21.39
+7
Slej kot prej bo morala HR priznati arbitražno odločbo.
AntiNATO
10. 04. 2018 21.48
+1
zakaj ze..dejte pacienti...evropska komisija ma tok moci k otroski parlament;)
ssbobo
10. 04. 2018 21.37
-1
Erjavec prvo kot prvo ..... ne se ukvarjati z sosednjo udeležbo na kjerkoli že....... UKVARJEJ SE RAJE z vprešanjem koliko bivših volilcev si natehnik pri prejšnji volitvah tet koliko jih pri sedanjih ne boš...... KDO SPLOH VOLI TEGA SUPERČLOVEKA.......
Podborsky
10. 04. 2018 21.28
+15
Erjavec, zaradi tvojega dolgega jezika in popolnoma nediplomatskega obnasanja, je propadla arbitraža. Se spominjam tvojega dolgega jezika, ko si se hvalil, da imaš signale, da nam pri arbitraži dobro kaže. In potem so se zgodili prisluhi. Zahebu si celo stvar. In namesto, da bi se diplomacija branila, da so prisluhi ponaredek, da gre za izsiljevanje z ponaredki, ste bili tiho, kot riti.
Frane Šajn
10. 04. 2018 21.26
-1
EH TI MOJ KOREL! ne sanjat pri belem dnevu LEPO TE PROSIM!!!!
Mogočnež
10. 04. 2018 21.26
+4
Kohrl, največ boš naredil za Slovenijo, da spokaš!
felix58
10. 04. 2018 21.22
+0
tovariš Korl....čas je, da se sam spraviš na odpad
felix58
10. 04. 2018 21.23
-6
sramota bi sicer bla, da te folk odnese tja
Franci Luzar
10. 04. 2018 21.25
-3
sam se nebo imamo pa vsi možnosti ,da ga tja pošljemo kakor tudi SD in CMC.če to nebomo storili nesmemo niti ne več stokat.
pbjr
10. 04. 2018 21.14
+5
Kahla = nočna posoda! In mi (slovenci) je nismo uspeli v 12 letih izprazniti! In smrad se razširja po celi Sloveniji!!
Franci Luzar
10. 04. 2018 21.26
+0
Myway
10. 04. 2018 21.12
+1
Desusu prepovedati vstop v parlament.
Myway
10. 04. 2018 20.55
-2
Kohl še o smeteh nima pojma, kaj šele o diplomaciji. Lagati zna pa vsak, ki se kao ima za politika.