Evropska komisija je danes odločila, da začne postopek proti Poljski pred Sodiščem Evropske unije zaradi kršitev načel neodvisnosti sodstva. Poljski zakon o vrhovnem sodišču, ki predvideva upokojevanje sodnikov že pri 65 letih, po oceni komisije ni združljiv s pravom Evropske unije. Poljskim organom so poslali že dva opomina, enega julija, drugega pa avgusta, a se ti niso ustrezno odzvali, zato je komisija sedaj zadevo predala sodišču.
Po zakonu, ki je stopil v veljavo 3. aprila, lahko sodniki, za katere velja znižana upokjitvena starost, zaprosijo za podaljšanje mandata. Prošnjo lahko odobri predsednik republike in mandat podaljša za obdobje treh let z možnostjo enkratne obnovitve.
V Bruslju kot problematično izpostavljajo to, da predsednik ne odloča na podlagi jasnih meril, da v primeru zavrnitve sodni nadzor ni na voljo ter da je edini zaščitni ukrep nezavezujoče posvetovanje z nacionalnim sodnim svetom, ki je trenutno sestavljen v nasprotju z evropskimi standardi.
Novi poljski zakon bi med drugim vplival tudi na prvo predsednico vrhovnega sodišča Malgorzato Gersdorf, ki bi morala svoj šestletni mandat, kot je določen v poljski ustavi, predčasno končati. Kritiki pravosodne reforme, ki jo izvaja vladajoča poljska stranka Zakon in pravičnost (PiS), oblastem očitajo, da je namen odstraniti vsakršno kritiko, a poljska vlada trdi, da želi zgolj očistiti sodišča korupcije.
Evropska komisija je sodišču predlagala hitro obravnavo in izdajo začasne odredbe, s katero bi se položaj poljskega vrhovnega sodišča vrnil na stanje pred sprejetjem spornega zakona. Poljska je sicer pod drobnogledom Bruslja že vse od leta 2016, po dveh letih neuspešnega dialoga, pa je komisija decembra lani predlagala sprožitev sedmega člena pogodbe EU, ki v skrajnem primeru predvideva odvzem glasovalnih pravic članici, ki krši temeljna evropska načela. V okviru člena so opravili dve zaslišanji Poljske, a konkretnih odločitev za zdaj niso sprejeli.
Odločitev o sprožitvi postopka proti Poljski se je sicer pričakovala že v sredo, zakaj se je zgodil zamik, pa v Bruslju niso pojasnili. Med ugibanji zakaj komisija odločitve ni sprejela v sredo, je bilo neuradno slišati navedbe o razhajanjih podpredsednika komisije Fransa Timmermansa in predsednika komisije Jean-Clauda Junckerja glede Poljske, kar sicer ni novost.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.