Največji belgijski policijski sindikat SLFP je za BBC povedal, da so varnostni ukrepi, ki so jih sprejeli za ponovno odprtje, nezadostni.
Predsednik sindikata Vincent Gilles je dejal: "Stavkamo zaradi tega, kar se je zgodilo 22. marca – ne moremo kar nadaljevati, kot da se ta dan ni zgodil."
"Policija meni, da varnostni ukrepi, ki jih je sprejel upravitelj letališča, niso zadostni, tako za letališke delavce kot za potnike," je dejal. Pozval je k večjemu nadzoru dostopa do odhodnih terminalov, vključno z uporabo detektorjev kovin, telesnih skenerjev in rentgenskih naprav za pregledovanje prtljage.
Vodstvo letališča je sicer pred dnevi sporočilo, da bodo letališče delno odprli danes zvečer. Dejali so, da bi območje odhodov, ki je bilo v bombnih napadih močno poškodovano, obratovalo le z 20-odstotno kapaciteto. Sprejemali bi le od 800 do 1000 potnikov na uro (prej so jih sprejeli 5000 na uro).
Zdaj pa so sporočili, da to zaradi stavke ne bo možno.
Belgijski mediji poročajo, da sicer tudi vlada še ni odločila ponovnem odprtju letališča. "Najti moramo ravnovesje med ekonomskimi potrebami in varnostnimi potrebami," je dejal obrambni minister Steven Vandeput .
Letališki policisti le štiri dni pred napadom napovedovali stavko zaradi nezadovoljivih varnostnih razmer
Policisti so oblastem poslali odprto pismo, ki ga je objavila belgijska televizija VRT. V njem so zapisali, da so že nekaj časa pošiljali "močne signale o zaskrbljujoči stopnji varnosti na letališču". Namigovali so tudi, da ima preveč letaliških uslužbencev kriminalna ozadja.
V odprtem pismu je policija zapisala, da je na letališču zaposlenih vsaj 50 podpornikov skrajne sunitske skupine Islamska država. Delajo s prtljago, kot čistilci in v oskrbi s hrano.
Policisti so zapisali, da so opozarjali na simpatizerje teroristov, ki imajo zaradi svojih delovnih mest in zadolžitev dostop do letal, a so ti vseeno ostali zaposleni.
Zapisali so tudi, da so opozarjali na to, da so na letališču večkrat videli ljudi, ki so jih sumili, da so se borili v Siriji, pa so se kot lažni turisti sprehajali po letališču in ga ogledovali. Zapisali so, da ne vedo, ali so odgovorni na podlagi teh obvestil in opozoril tudi kaj storili ali ne.
Zapisali so, da so postali sumničavi do določenih zaposlenih, med katerimi so bili posamezniki, ki so proslavljali po pariških napadih, v katerih je umrlo 130 ljudi.
"Ko smo jih preverili, smo bili presenečeni. Med njimi je bilo več moških s skrajnimi prepričanji in obsežnimi policijskimi kartotekami," so zapisali. Še danes na letališču dela vsaj 50 podpornikov IS, ki imajo vsi dostop do letal. "V preteklosti so več ljudem odvzeli značke, ker so bili podporniki IS. A več kot očitno ne vsem, še posebej ne osebju v trgovinah, čistilnih servisih in pri delu s prtljago, kjer smo našli najbolj sumljive ljudi," so zapisali v pismu.
Policija je problem nezadostne varnosti izpostavila le štiri dni pred napadom. Policijski sindikat NSPV je notranjemu ministrstvu v petek 18. marca sporočil, da bodo začeli stavkati, če se varnostne razmere ne bodo izboljšale. Po napadu pa so dejali, da so očitno njihove skrbi bile upravičene. "Zahtevamo večjo varnost in več zaposlenih," so sklenili.
Letališče tako do nadaljnjega ostaja v celoti zaprto.
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.