Na nedavno izjavo novega šefa evroobmočja Jeroena Dijsselbloema, da bi bil lahko model reševanja Cipra primer reševanja tudi za druge morebitne države z evrom, ki bodo v težavah, so se danes posredno odzvali v Bruslju in Berlinu.
Tiskovni predstavnik evropskega komisarja za denarne in gospodarske zadeve Ollija Rehna Simon O'Connor je tako poudaril, da se kriza v Grčiji ni začela v bančnem sektorju, kot se je to zgodilo na Cipru. Zatrdil je tudi, da v primeru Grčije ne bo podobne odločitve, kot je bila za Ciper. Zagotovil je tudi, da so bili v Grčiji med procesom stabilizacije bančnega sektorja vsi prihranki dostopni, to pa bo veljalo tudi v prihodnje.
Tiskovni predstavnik nemške kanclerke Angele Merkel Steffen Seibert pa je poudaril, da je model reševanje Cipra "enkraten primer", saj gre po njegovih besedah za rešitev po meri, s katero naj bi rešili posamične težave Cipra. "Avtomatičen prenos načina reševanja z ene države na drugo državo v Evropi ne deluje," je še dejal.
Mednarodni inštitut za finance (IIF) iz Washingtona, ki predstavlja več kot 400 vodilnih bank sveta, pa je posvaril pred tem, da bi Ciper postal vzorčni model. "Vlagateljem zelo svetujemo, da spremljajo razplet glede Cipra... Zlasti z ozirom na reševanje prihodnjih težav," je v poročilu o reševanju Cipra zapisal omenjeni inštitut, ki je bil zelo vpet v reševanje zadolžene Grčije. Ciprski model je IIF opredelil kot "zelo očiten odmik od strategije v primerjavi z drugimi krizami v evroobmočju".
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.