Tiskovna predstavnica Bele hiše Sarah Sanders je sporočila uvedbe sankcij. "Ministrstvo za finance je po navodilu predsednika uvedlo sankcije proti turškima ministroma za pravosodje in notranje zadeve, ki sta igrala vodilno vlogo v aretaciji in priporu pastorja Brunsona," je dejala Sandersova. Sankcije je potrdil minister za finance Steven Mnuchin, ki je dejal, da je nadaljevanje kazenskega pregona pastorja Brunsona nesprejemljivo.
"Nismo videli nobenih dokazov, da bi pastor Brunson naredil karkoli narobe," je še dodala Sandersova, njegovo preganjanje pa označila za nepravično in neutemeljeno.
Donald Trump in turški predsednik Tayyip Erdogan sta o Andrewu Brunsonu razpravljala ob večih različnih priložnostih, Trump pa naj bi bil zelo nezadovoljen z Erdoganovo odločitvijo, da ga ne izpusti.
Minister za pravosodje Abdulhamit Gül in minister za notranje zadeve Süleyman Soylu zaradi sankcij ne bosta imela dostopa do premoženja pod jurisdikcijo ZDA, prav tako pa za državljane ZDA velja prepoved transakcij z ministroma. Za sankcioniranje prav teh dveh ministrov so se odločili zaradi njune pomembne vloge v preganjanju in aretaciji pastorja Brunsona.
Sankcije so v kongresu sprejeli z 87 glasovi za in 10 proti, trije so se glasovanja vzdržali. V okviru tega so sprejeli tudi odstranitev turške republike iz najdražjega vojaškega razvojnega programa v zgodovini Nata, F-35.
Turški zunanji minister Mevlüt Cavusoglu je že odgovoril na sankcije, in sicer z besedami, da so odločno proti takšnemu ravnanju ZDA, ki da bo imelo posledice brez odlašanja. Obnašanje ZDA so označili za agresivno in jih pozvali, naj storijo korak nazaj.
Pastorja Brunsona so v Turčiji zaprli pred letom in pol. Obtožujejo ga vohunjenja za Kurdsko delavsko stranko (PKK), ki tako v Turčiji kot v ZDA velja za teroristično organizacijo. Prav tako so ga obtožili tudi vohunjenja za gibanje Fethullaha Gülena, ki se je zatekel v ameriško Pensilvanijo. Če bi bil Brunson obsojen, bi v zaporu lahko preživel tudi do 35 let. Prejšnji teden so ga sicer premestili v hišni pripor z elektronskim nadzorom.
V Turčiji je Andrew Brunson živel že skoraj četrt stoletja in vodil manjšo protestantsko skupino, ki je med drugim pomagala tudi beguncem iz Sirije. Pred aretacijo je bil tam v postopku pridobitve stalnega bivališča.
Prejšnji teden so ameriški mediji sicer poročali, da sta Erdogan in Trump dosegla dogovor, in sicer, da bi ZDA pripravile Izrael, da izpusti zaprtega turškega državljana, v zameno pa bi Turčija izpustila Bransona. Erdogan je sicer ta dogovor zanikal in dejal, da jih z ustrahovanjem ne bodo pripravili v to, da izpustijo pastorja.
Prav tako se že nekaj časa šušlja, da naj bi imel Erdoganov režim pastorja Brunsona za talca, ki ga želi zamenjati za Gülena.
KOMENTARJI (32)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.