Okoliščine strmoglavljenja ruskega letala, ki je minulo soboto letelo iz Šarm el Šejka v ruski Sankt Peterburg, še vedno niso znane, vse bolj pa se krepi prepričanje, da je letalo nad Sinajskim polotokom kmalu po vzletu uničila podtaknjena bomba.
Šef egiptovskih preiskovalcev: zadnja sekunda posnetka zahteva podrobno analizo
Danes sta pred medije z novimi informacijami stopil egiptovski zunanji minister Sameh Šukri in prvi mož službe za preiskovanje letalskih nesreč Ajman al Mokadem. Slednji je dejal, da so preiskovalci uspešno prenesli podatke s črnih skrinjic letala. Ti po prvih ugotovitvah kažejo, da je letalo ves čas pridobivalo višino. Letalo je iz za zdaj še neznanega razloga razpadlo po 23 minutah letenja. Vse do hrupa, ki ga je slišati 23 minut in 14 sekund po vzletu letala iz Šarm el Šejka, je bil po njegovih besedah vključen avtopilot. Omenjeni zvok, ki ga je slišati tik pred koncem posnetka bo zahteval zelo podrobno analizo v laboratorijih, zato je še prezgodaj zaključevati, da je šlo za eksplozijo bombe, pravi. Napovedal je spektralno analizo.
Ostanki letala so bili najdeni na 13 kilometrov širokem območju, kar resnično priča o tem, da je letalo razpadlo v zraku, še dodaja.
Kot je sicer danes za CNN dejal strokovnjak na danem področju Richard Quest, bi bilo v primeru, da bi bila kriva katastrofalna napaka na letalu, v črnih skrinjicah na razpolago veliko več podatkov. Če bi letalo razpadlo zaradi težav s strukturo, bi bilo slišati veliko več hrupa in trajalo bi veliko dlje.
Pregledujejo posnetke nadzornih kamer
Egipčanski preiskovalci sicer danes temeljito preverjajo posnetke nadzornih kamer na letališču. Kot so potrdili pristojni, so pozorni na kakršnokoli nenavadno dogajanje. "Želimo ugotoviti, ali se je denimo kdo izmuznil varnostnim organom ali pa morda detektorjem kovin. Prav tako smo pozorni na morebitno sumnljivo aktivnost policistov in letališkega osebja," so pojasnili.
Egipčani jezni, ker tuji preiskovalci ne delijo podatkov
Zunanji minister Šukri je evropske države, ki jih sicer ni imenoval, danes tudi obtožil, da z uradnim Kairom niso delile obveščevalnih podatkov, povezanih s strmoglavljenjem ruskega potniškega letala družbe Metrojet minulo soboto nad Sinajem. Nad ravnanjem je razočaran.
Pred dnevi sta sicer tako ZDA kot Velika Britanija nakazali, da na podlagi obveščevalnih podatkov obstaja velika možnost, da je bila na letalu bomba.
"Pričakovali smo, da bodo z nami delili tehnične informacije, ki so na voljo, preden so jih objavili v medijih," je dejal Šukri.
Pri preiskavi sicer sodeluje 58 strokovnjakov iz Egipta, Rusije, Nemčije, Francije in Irske.
Tudi Adria odpovedala sobotni let v Šarm el Šejk
Slovenski letalski prevoznik Adria Airways je že pred dnevi odpovedal za danes predvideni polet v Šarm el Šejk. Je pa izvedel polet v Hurgado, ki je na drugi strani Rdečega morja. Kot so sporočili iz Adrie Airways, so se tako odločili na podlagi informacij iz "javno dostopnih virov kot iz komunikacije z drugimi letalskimi prevozniki".
Za danes je bil načrtovan polet v egiptovsko letovišče Hurgada ter nato povraten let nazaj v Ljubljano s postankom v Šarm el Šejku. Ta vmesni postanek so odpovedali, že v četrtek pa so se odločili tudi za prilagoditev poleta tako, da se izognejo Sinajskemu polotoku. Na današnjem letu so bili tudi štirje varnostniki. Potniki, ki so jih na letališču na Brniku pričakali novinarji 24UR, so po pristanku povedali, da so jih na egiptovskem letališču večkrat temeljito pregledali, od tamkajšnjih uradnih oseb pa so dobili tudi navodila, da večkrat preverijo tudi svojo prtljago.
Letalo Adrie Airways, ki opravlja čarterske polete za slovenske turistične agencije, ki tržijo počitnice v Egiptu, naj bi v Šarm el Šejku v soboto vkrcala še nekaj slovenskih turistov, ki bi se vrnili v domovino. Kot je pojasnil Šter, so se ti zdaj s svojimi turističnimi agencijami dogovorili, da se bodo v domovino vrnili z rednimi letalskimi linijami, ki še gredo iz Šarm el Šejka.
Avgusta se je britansko letalo za las izognilo raketi
Britansko potniško letalo, ki je avgusta letos letelo v egiptovsko letovišče Šarm el Šejk, se je za las izognilo raketi, poročajo britanski mediji. V mednarodni javnosti zaradi ugibanj o morebitni podtaknjeni bombi sicer močno odmeva nesreča ruskega letala, ki je pred enim tednom s 224 ljudmi na krovu strmoglavilo nad Egiptom.
Letalo družbe Thomson Airways je 23. avgusta s 189 potniki poletelo iz Londona proti Šarm el Šejku. Ko se je približevalo letovišču ob Rdečem morju, se je bil pilot letala primoran izogniti raketi, ki je bila oddaljena okoli 300 metrov, poroča časnik The Guardian, ki se sklicuje na vire v britanski vladi. Letalo TOM 476 je nato varno pristalo, potniki pa o incidentu niso bili obveščeni.
Iz družbe Thomson Airways so sporočili, da je posadka po pristanku v Šarm el Šejku nemudoma obvestila pristojni britanski oddelek za transport (DfT) o bližnjem srečanju z raketo v skladu z obstoječim protokolom.
'Ne verjamemo, da je bila raketa namerno izstreljena proti letalu'
DfT je incident potrdil, a hkrati navedel, da ne verjamejo, da je bila raketa namerno izstreljena proti britanskemu letalu. Šlo naj bi za raketo egiptovske vojske, ki je takrat izvajala vojaške vaje, so pojasnili po poročanju časnika.
Britanci bodo doma v 10 dneh
Velika Britanija je po nesreči ruskega letala v sredo kot prva država ustavila polete v in iz Šarm el Šejka, v petek pa začela evakuacijo britanskih turistov iz tega letovišča. Tam je ostalo "ujetih" okoli 20.000 Britancev, ki jih zdaj skušajo s posebnimi leti prepeljati v domovino. Samo danes so prepeljali okoli 2000 oseb, vse pa naj bi v domovino prepeljali v desetih dneh.
V dolgih vrstah na letališčih tudi ogromno Rusov
Ruske oblasti ne načrtujejo evakuacije svojih turistov iz te države, je danes sporočila tiskovna predstavnica ruske turistične zveze Irina Tjurina. V Egiptu je sicer po ocenah ruskih turističnih delavcev trenutno skoraj 80.000 ruskih turistov. Vsi pa se bodo lahko vrnili domov, kadar bodo hoteli, je dodala.
Ruski predsednik Vladimir Putin je v petek iz varnostnih razlogov odredil ustavitev vseh poletov v Egipt, dokler ne bo razjasnjen vzrok strmoglavljenja ruskega letala s 224 ljudmi na krovu nad Sinajskim polotokom pred tednom dni. Več ruskih letalskih družb je sicer v Egipt poslalo prazna letala, da bi odpeljala ruske turiste domov, a le, če bodo ti želeli.
Tako je iz prestolnice Kairo proti Moskvi davi poletelo letalo družbe Aeroflot s 86 potniki. Na letalu bi jih moralo biti 199, vendar se preostali potniki niso želeli vkrcati, saj bi zaradi poostrenih varnostnih ukrepov smeli s seboj vzeti zgolj ročno prtljago.
Da bodo smeli ruski turisti, ki se vračajo v domovino iz Egipta, s seboj vzeti zgolj ročno prtljago, je v Moskvi danes potrdil tudi direktor turistične zveze Oleg Safonov. Za prevoz preostale prtljage pa bo poskrbela ruska civilna zaščita, ki bo v Šarm el Šejk in Hurgado poslala transportna letala.
KOMENTARJI (96)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.