Britanski zunanji minister Dominic Raab je danes popoldne sprejel Charlotte Charles in Tima Dunna, starša 19-letnega Harryja Dunna, ki je umrl v prometni nesreči, ki jo je povzročila žena ameriškega diplomata Anne Sacoolas. Ta se je po nesreči sklicevala na diplomatsko imuniteto in se vrnila v ZDA.
Pravni predstavnik družine Radd Seiger je za Sky News dejal, da sta starša po sestanku z Raabom "jezna in razočarana". Po 45-minutnem srečanju je namreč sporočil: "Če rečemo, da smo razočarani z izidom srečanja, bi to bilo milo rečeno." Zunanji minister je namreč družini pojasnil, da ZDA ne želijo spremeniti svojega stališča glede diplomatske imunitete.
Družina je še dodala, da je bilo srečanje z zunanjim ministrom čudno in slabo organizirano. Zato imajo občutek, da so jih povabili samo zato, da bi v javnosti naredili vtis.
Družina je zdaj napovedala, da se bodo sami odpravili v Washington, kjer bodo skušali sprožiti sodni postopek proti voznici.
Raab se je že v torek srečal z ameriškim veleposlanikom v Veliki Britaniji in od njega zahteval, da Sacoolasovo pokličejo nazaj v državo. "Zunanji minister se je srečal z ameriškim ambasadorjem in ga pozval, naj ZDA razmislijo o njihovem stališču ter storijo tisto, kar je prav za družino Harryja Dunna," so po sestanku sporočili iz njegovega kabineta. A, kot kaže, pri tem ni bil uspešen, zato je pozneje dejal, da bo zdaj premier Boris Johnson o primeru govoril z ameriškim predsednikom Donaldom Trumpom.
Raab je dejal, da bi lahko premier Johnson s Trumpom govoril že v sredo zvečer. Vendar pa po današnjem sestanku pri ministru Harryjev oče dvomi, da bo dejansko pritisnil na ameriškega predsednika. Kot pravi, je globoko razočaran nad tem, kako je zadevo ministrstvo vodilo doslej. "Mislim, da od tega ne bo nič. Ne verjamem, da ima vlada ali urada za Commonwealth sploh kaj vpliva, da karkoli naredi. Ne verjamem niti, da bo Boris naredil kaj dobrega," je razočaran Dunn.
42-letnica je konec avgusta nesrečo povzročila, ko je zapeljala iz ameriške obveščevalne baze RAF Croughton v bližini Northamptona, pri tem pa je zavila v napačno smer. Ravno takrat pa se je po cesti v pravilni smeri pripeljal 19-letni motorist. Vozili sta čelno trčili, Harry je pri tem utrpel hude poškodbe in nato v bolnišnici umrl.
Pred sestankom starša optimistična
"Upamo, da bo prišla nazaj po pravico za Harryja," je pred sestankom z zunanjim ministrom povedala mati 19-letnika in izrazila upanje, da bosta od ministra slišala kakšno dobro novico. "Če ne dobimo odgovorov, ki jih želimo, bomo sprejeli naslednje korake, vendar to ni v nikogaršnjem interesu, niti v njenem ne," je še dodala gospa Charles.
Ta nesreča je znova v javnosti odprla vprašanje diplomatske imunitete in sprožila polemike o tem, ali jo diplomati in njihovi člani res lahko obdržijo tudi v takšnih primerih. Ob konkretnem primeru pa se je postavilo tudi vprašanje, ali je gospa Sacoolas sploh lahko upravičena do diplomatske imunitete, saj naj njenega soproga Jonathana Sacoolasa sploh ne bi bilo na seznamu registriranih diplomatov. Britansko zunanje ministrstvo je sicer zavrnilo takšne pomisleke in dejalo, da je po informacijah britanske vlade Sacoolas akreditiran diplomat in je torej njegova žena upravičena do diplomatske imunitete.
Harryjevi starši pravijo, da njihov cilj ni nujno, da bo voznica kaznovana. Bolj kot to si želijo, da bi se z njo srečali. "Pridi domov, pridi nazaj v Veliko Britanijo. Nismo grozna družina, smo navadna britanska družina, ki samo želi imenu, ki ga imamo, dodati obraz. Želimo govoriti z njo, ugotoviti, kako se počuti. Verjetno tudi ona trpi, saj je mati. Dokler ne bomo zares vedeli, kdo je ta oseba, ne moremo niti začeti procesa žalovanja," je dejala Charlesova. Družino je namreč dodatno prizadelo dejstvo, da je lahko voznica brez slabe vesti zapustila državo, ne da bi se z družino pogovorila in se ji na kakršen koli način opravičila.
KOMENTARJI (35)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.