Britanski turisti, ki so počitnikovali na grškem Kosu, so nezadovoljni s svojim dopustom, saj je na otoku preveč beguncev. Vse to pa, tako turisti, kvari njihove dopuste.
Pretekli teden je namreč na tem grškem otoku pristalo več kot 1.500 beguncev, večina pa jih je iz Afganistana, Sirije in območij, kjer divjajo vojne. Med begunci je veliko družin z majhnimi otroki.
Begunci se sicer povečini zadržujejo v zapuščenih stavbah in hotelih. A kljub temu niso nevidni, kar pa moti britanske turiste. Slednji namreč ne želijo gledati lačnih, utrujenih, prestrašenih. Begunci svoje celotno imetje večinoma nosijo le v eni torbi, otroci jočejo, obupani so, navajajo mediji in dodajajo, da vse močno razburja britanske turiste, ki želijo brezskrbno uživati v svojem dopustu. Ob pogledu na begunce se večina turistov počuti nelagodno, s tem pa so jim pokvarjene počitnice.
Medicinska sestra iz britanskega Manchesterja je tako za britanske medije dejala, da je Kos postal "ogaben". Pravi, da je okolje umazano in da se ne počuti prijetno. "Ne bom sedela v restavraciji, medtem ko me ljudje gledajo," je še dodala in s tem mislila na begunce, ki lačni opazujejo turiste med obroki v restavracijah.
"Če bo naslednje leto otok še vedno deloval kot begunsko taborišče, se ne bomo več tja vrnili," je dejal starejši par, ki je na otoku počitnikoval skupaj s svojimi vnuki. "Ni nam bilo všeč," so še dodali.
Zgroženost nad komentarji turistov
Pritožbe britanskih turistov so na družbenih omrežjih naletele na oster odziv. Večina pravi, da je ostala brez besed ter da ne morejo verjeti, kako so lahko ljudje tako brezsrčni in ignorantski. Ljudje, ki si lahko privoščijo dopust v tujini, so pokazali, da sploh ne vedo, kaj je to empatija in skrb za sočloveka, ki je zbežal iz vojnih območij.
"Moje srce krvavi," je na Twitterju zapisal en uporabnik, drugi pa je dodal, da "Kos ni postal ogabna peklenska luknja zaradi beguncev, temveč zaradi britanskih turistov".
Novinarji pravijo, da se turisti sprehajajo in kolesarijo mimo beguncev in celih družin, ki v mestu čakajo na dovoljenja za bivanje oziroma azil. Prav tako opazujejo, kako ženske perejo otroška oblačila v morju.
Predstavniki Rdečega križa in drugih humanitarnih organizacij se trudijo po svojih močeh, da bi pomagali beguncem in migrantom, a njihovo število je močno naraslo. V letošnjem letu je v Grčijo prispelo že okoli 30.000 beguncev. Lani jih v Grčijo ni prišlo toliko v celem letu, navajajo mediji.
KOMENTARJI (349)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.