Britanski poslanci so sicer z zgodovinskim 'ne' že v začetku meseca zavrnili ločitveni sporazum, ki ga je Mayeva sklenila z Brusljem. A je Mayeva nato dejala, da želi dobiti dodatna zagotovila glede meje med Irsko in Severno Irsko, s tem pa upa na dodatno podporo zagovornikov brexita znotraj svoje stranke in severnoirske DUP. Mayeva tako upa na dodatna pogajanja in prilagoditev dogovora, kljub temu, da je EU do sedaj ostajala enotna v odgovoru Londonu - doseženi sporazum je edini možni.
Namestnica glavnega pogajalca EU za brexit Sabine Weyand je medtem v Bruslju posvarila, da obstaja resna grožnja, da bo Velika Britanija ponesreči zapustila povezavo brez dogovora, ker se London ne more odločiti, kaj bi rad. "Obstaja resna grožnja izhoda brez dogovora. Ne namenoma, ampak ponesreči," je dejala na razpravi inštituta European Policy Centre.
Weyandova je kritizirala Mayevo, da je med 18-mesečnimi pogajanji skrivala zadeve pred lastnim kabinetom in poslanci. Zato so bili po njeni oceni številni poslanci presenečeni nad vsebino dogovora in so ga zavrnili.
Britanski trgovci svarijo: brexit brez dogovora bo pomenil prazne police
Če bo Velika Britanija Evropsko unijo zapustila brez dogovora, bodo to Britanci čutili na vseh področjih. Med drugim se bo to zelo hitro poznalo na trgovskih policah, so poslance, ki bodo v torek odločali o nadaljnjih korakih Velike Britanije, opozorili veliki trgovci.
Britanski konzorcij prodajalcev, ki vključuje največje prodajalce hrane, je v odprtem pismu poslancem opozoril, da ni mogoče kopičiti velikih zalog svežega sadja in zelenjave. Poudarili so, da je glede pridelkov Velika Britanija močno odvisna od Evropske unije, saj od tam namreč uvozijo približno tretjino hrane.
V pismu so uporabili vladno oceno, da bi lahko tovorni promet čez Rokavski predor upadel za 87 odstotkov glede na trenutno stanje. To pa bi pomenilo moteno oskrbo s številnimi izdelki. "Marca bo ta situacija postala pereča, saj proizvodnja v Veliki Britaniji ni v sezoni," so zapisali. V tem delu leta je namreč 90 odstotkov solate, 80 odstotkov paradižnika in 70 odstotkov mehkega sadja, ki ga prodajajo v Veliki Britaniji, pridelano v Evropski uniji. "Ker so ti izdelki sveži in hitro propadejo, jih moramo hitro pripeljati iz kmetij v naše trgovine," so opozorili trgovci in dodali, da teh živil ni možno kopičiti na zalogo. Poleg tega pa so skladišča že zapolnili z zamrznjenimi in izdelki z daljšim rokom uporabe.
Trgovci so se doslej izogibali debati okrog brexita, a so se zdaj oglasili, saj se izstopni datum 29. marec 2019, ki ga je postavila premierka Theresa May, približuje, poslanci pa še vedno niso potrdili dogovora.
Skrbijo jih namreč tudi zaradi carine, saj trenutno le okoli 10 odstotkov hrane v Veliko Britanijo uvažajo po pravilih Svetovne trgovinske organizacije (WTO). Če bi EU zapustili brez dogovora, pa bi vso hrano morali uvažali po pravilih Svetovne trgovinske organizacije, kar bi pomenilo višje stroške uvoza. Ti pa bi se nato prelili v višje cene hrane na policah v trgovini.
Pismo so med drugim podpisali direktorji podjetij Marks and Spencer, Sainsbury's, Waitrose, KFC, Co-Op in Lidl.
'Še vedno nimamo pojma, kaj se dogaja'
Že prejšnji teden je letalski proizvajalec Airbus sporočil, da bi lahko brexit brez dogovora prinesel za Veliko Britanijo "zelo škodljive odločitve". Ob tem je bil kritičen do Londona, kjer vlada premierke Therese May ne uspe spraviti dogovora o odhodu iz EU skozi parlament: "Sramota je, da dve leti po rezultatih referenduma iz leta 2016 podjetja še vedno ne morejo primerno načrtovati prihodnosti."
"Tako mi kot naši kolegi nenehno pozivamo k več jasnosti. A še vedno nimamo pojma, kaj se resnično dogaja," je bil kritičen prvi mož Airbusa Tom Enders. Britance je pozval tudi, naj ne nasedajo puhlicam, da bo Airbus vedno prisoten na Otoku. "Prosim, ne poslušajte brexitovskih nesmislov, v katerih vam zagotavljajo, da ker imamo tam velike tovarne, ne bomo šli in bomo vedno prisotni. Motijo se," je zagrozil.
"Seveda ne moremo nemudoma prestaviti naših velikih tovarn iz Velike Britanije v druge dele sveta. A letalstvo je dolgoročen posel in v primeru brexita brez dogovora bi lahko bili prisiljeni preusmeriti bodoče investicije. Ne dvomite, veliko je držav, ki bi z veseljem izdelovale krila za Airbusova letala," je še zagotovil prvi mož evropskega letalskega prevoznika.
Tudi ameriški avtomobilski proizvajalec Ford je ocenil, da bi brexit brez dogovora "resno prizadel delovanje Forda v Veliki Britaniji in po vsej Evropi". Vrednost tega vpliva so ocenili na 800 milijonov dolarjev (705 milijonov evrov).
KOMENTARJI (33)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.