Generalni sekretar ZN Ban Ki Mun je v ponedeljek nepričakovano odpotoval na obisk na palestinska ozemlja in v Izrael, danes pa je prvič po letu 2012 obiskal Gazo, za obnovo katere so na donatorski konferenci v Egiptu v nedeljo zbrali 4,3 milijarde evrov.
Generalnega sekretarja svetovne organizacije so popeljali skozi sosesko Sejdžaja, kjer se je pogovarjal s tamkajšnjimi prebivalci, in begunsko taborišče Džabalija, kjer je obiskal šolo ZN. Že na donatorski konferenci v Egiptu je Ban poudaril, da bo palestinsko enklavo obiskal, "da bi neposredno prisluhnil prebivalcem Gaze".
"Opustošenja, ki sem ga videl na poti sem, se ne da opisati. To uničenje je mnogo hujše od tistega, ki sem ga videl v letu 2009," pa je Ban poudaril danes, ob tem pa izrazil sožalje Palestincem, ki so v poletnem konfliktu izgubili ljubljene.
V Gazi se je Ban sešel tudi z ministri palestinske vlade narodne enotnosti, ki jo skupaj oblikujeta rivalski gibanji Fatah in Hamas. "Stojimo vam ob strani," je ob tem povedal po poročanju nemške tiskovne agencije dpa. Že danes naj bi sicer v Gazo prispel prvi konvoj 150 tovornjakov z gradbenim materialom.
Ban je v ponedeljek v Ramali Izraelce in Palestince pozval, naj takoj znova oživijo propadla mirovna pogajanja, saj da se bo sicer nasilje nadaljevalo.
Britanski parlament z veliko večino simbolno priznal državnost Palestine
Britanski parlament je v ponedeljek večinsko glasoval za priznanje državnosti Palestine. Simbolično resolucijo je podprla velika večina prisotnih britanskih poslancev; glasovalo jih je sicer manj kot polovica. Za jih je glasovalo 274, 12 jih je bilo proti. Resolucija ni obvezujoča za vlado Davida Camerona, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
Parlament je glasoval za "priznanje države Palestine ob državi Izraela", kar naj bi bilo "prispevek k izpogajani rešitvi dveh držav".
Še pred glasovanjem parlamenta je tiskovni predstavnik Camerona dejal, da ta resolucija ne bo bistveno spremenila dosedanje politike Londona do Bližnjega vzhoda in da si bo Velika Britanija še naprej "skupaj z mednarodnimi partnerji, vključno z Izraelom in palestinskimi oblastmi", prizadevala, da na koncu pride do dveh držav, ki bi v miru obstajali ena ob drugi.
Trenutno stališče vlade, kot ga je začrtal nekdanji zunanji minister William Hague, tako ostaja, da si vlada "pridružuje pravico priznati palestinsko državo, ko bo to sama izbrala in ko bo to najbolj pripomoglo k miru".
Razgreta razprava pred glasovanjem je bila deležna velike pozornosti, izid glasovanja pa bi po pisanju britanskega BBC lahko imel mednarodne posledice oz. okrepil kampanjo palestinskih oblasti za priznanje.
Resolucija vladi ne nalaga ukrepanja
Resolucija sicer vladi ne nalaga nikakršnega ukrepanja. Premier David Cameron se je tako kot ostali člani vlade glasovanja vzdržal.
Glas je sicer oddalo manj kot polovica vseh poslancev, so pa ti zastopali barve različnih strank. Med drugim je predlog podprlo tudi 39 konservativnih in 192 laburističnih poslancev, vključno s predsednikom opozicijskih laburistov Edom Milibandom.
Predlog resolucije je v parlament vložil prav laburistični poslanec Grahame Morris, ki je pred glasovanjem dejal, da bi bilo priznanje Palestine "simbolično pomemben" korak na poti proti miru, saj da so odnosi med Izraelci in Palestinci v slepi ulici, poroča BBC.
Priznanje Palestine napovedala tudi Švedska
Pred dnevi je priznanje Palestine napovedal novi švedski premier Stefan Löfven. S tem bi Švedska postala prva članica EU iz zahodne Evrope, ki bi priznala Palestino. V Izraelu in ZDA so se na te napovedi že odzvali kritično.
Izrael se ne strinja
Izrael je danes že kritiziral tudi odločitev britanskega parlamenta kot tveganje za mirovni proces. Kot je v izjavi sporočilo izraelsko zunanje ministrstvo, "prezgodnje mednarodno priznanje palestinskemu vodstvu pošilja sporočilo, da se lahko izognejo težkim odločitvam, ki jih morata sprejeti obe strani, in dejansko spodkopava možnosti za resnični mir".
Palestinske oblasti sicer ocenjujejo, da je doslej Palestino kot državo priznalo 134 držav, čeprav je številka po pisanju francoske tiskovne agencije AFP sporna.
Generalna skupščina ZN je leta 2012 na glasovanju kljub nasprotovanju ZDA in Izraela povzdignila status Palestine v državo opazovalko. Velika Britanija se je tedaj glasovanja vzdržala.
KOMENTARJI (23)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.