Predlog zakona za preprečitev brexita brez dogovora od britanskega premierja Borisa Johnsona zahteva, da EU zaprosi za trimesečno preložitev izstopa Velike Britanije iz EU, ki je trenutno predviden 31. oktobra, če poslanci do 19. oktobra ne bi sprejeli novega sporazuma oziroma z EU ne bodo dosegli novega dogovora, ali pa glasovali za brexit brez dogovora.
Sprejeli so tudi dopolnilo k zakonu, ki zahteva preložitev izstopa, zato da bi poslanci lahko glasovali o različici izstopnega sporazuma, o kateri so se maja dogovorili laburisti in konservativci.
Premier je v prvem odzivu povedal, da so se s potrditvijo tega zakona "dejansko končala pogajanja z EU", navaja britanski BBC. Zakon ga bo po njegovih besedah prisilil v to, da se preda EU. "Tega ne bom storil in jasno je, da za državo obstaja samo ena pot naprej," je dejal.
"Po mojem mnenju in mnenju te vlade morajo biti v torek, 15. oktobra, volitve," je poudaril v razpravi o predlogu za razpis predčasnih volitev. O njem bi lahko glasovali še danes, za razpis pa je potrebna dvotretjinska večina.
Vodja opozicijskih laburistov Jeremy Corbyn je zavrnil premierjev predlog. "Potrdimo ta zakon (za preprečitev brexita) in pridobimo potrditev kraljice, nato pa bomo podprli volitve, da ne bomo izstopili brez dogovora," je poudaril.
Pred tem je minister za brexit laburistične vlade v senci Keir Starmer povedal, da vodstvo stranke ne bo podprlo volitev, dokler se London in Bruselj ne bosta dogovorila za preložitev izstopa. To pomeni, da predlog za 15. oktober ni mogoč, navaja BBC.
Škotska premierka in vodja Škotske nacionalne stranke (SNP) Nicola Sturgeon je medtem druge opozicijske stranke pozvala, naj "poskušajo izsiliti volitve", potem ko bo zakon za preprečitev brexita brez dogovora sprejet, a pred prekinitvijo dela parlamenta.
Britanski poslanci so sicer pred tem predlog zakona za preprečitev brexita brez dogovora v drugem branju podprli s 329 glasovi proti 300.
Johnson pozival opozicijo k podpori volitvam 15. oktobra, a so ga poslanci zavrnili
Premier Johnson je sicer še pred tem danes v britanskem parlamentu opozicijske poslance pozval, naj v tem primeru (če bi podprli zakon za preprečitev brexita brez dogovora oziroma tako imenovanega trdega brexita, kar kasneje tudi so - op.p.) glasujejo za predčasne volitve 15. oktobra. V primeru, da bi poslanci predlog zakona potrdili tudi v tretjem branju, je Johnson namreč že takoj po glasovanju v torek napovedal, da bo njegova vlada v parlament vložila zahtevo za razpis predčasnih volitev.
Kot je dejal, ne želi volitev, a če bodo poslanci danes glasovali za po njegovem še eno nesmiselno preložitev brexita, bo to edina možnost. Da bo vlada 14. oktobra razpisala predčasne volitve, če bo parlament podprl začetek zakonodajnega postopka, je Johnson sicer napovedal že pred glasovanjem.
Kot so britanski mediji poročali pozno zvečer, pa so britanski poslanci Johnsonov predlog za razpis predčasnih volitev 15. oktobra zavrnili. Za predlog je glasovalo 298 poslancev, 56 jih je bilo proti. Za sprejetje predloga je bila sicer potrebna dvotretjinska večina oziroma 434 glasov.
V vroči parlamentarni razpravi je britanski premier vodjo opozicijskih laburistov Jeremyja Corbyna ob tem dopoldne pozval, naj v primeru, da bo podprl zakon, podpre tudi volitve, da bi ljudem omogočili, da izrazijo svojo voljo. Ponovil je, da si ne želi volitev, a jih bo skušal razpisati, če bo zakon dobil podporo.
Zakon za preprečitev brexita, o katerem so poslanci danes glasovali, po Johnsonovih besedah "spodkopava zmožnosti države za pogajanja" z Evropsko unijo. "Ta vlada bo dobila dogovor od naših prijateljev v Bruslju," je poudaril.
Izrazil je tudi prepričanje, da se bodo evropski voditelji strinjali z umikom spornega irskega varovala iz izstopnega sporazuma, ki je sicer namenjen preprečitvi meje na Irskem otoku.
Corbyn ga je medtem obtožil, da se želi s prekinitvijo dela parlamenta, ki jo je zahteval, izogniti nadzoru. Dodal je, da ne namerava dobiti novega dogovora. Johnson mu je odvrnil, da se Corbyn boji nadzora, ker se ne strinja z volitvami.
Sodišče razsodilo v prid Johnsonovi zahtevi za prekinitev dela parlamenta
Sodnik Raymond Doherty na sodišču v Edinburgu pa je medtem danes razsodil v prid odločitvi britanskega premierja o začasni prekinitvi dela britanskega parlamenta. Škotski sodnik je namreč zavrnil zahtevo, naj razsodi, da je zahteva za prekinitev dela britanskega parlamenta nezakonita.
"To je politično področje in odločanje, ki ga ni mogoče presojati po pravnih standardih, ampak zgolj po političnih merilih," je zapisal sodnik. Po njegovem mnenju sicer Johnson s svojo odločitvijo ni kršil vladavine prava.
Poslanka Škotske nacionalne stranke (SNP) Joanna Cherry, ki je med vlagatelji tožbe, je v odzivu poudarila, da je sodnik odločil, da sodišče ne more razsoditi glede odločitve vlade za prekinitev dela parlamenta. "Zdi se, da smo izgubili," je zapisala na Twitterju.
Po poročanju britanskega BBC je odvetnik Jolyon Maugham, ki je podprl tožbo, napovedal pritožbo na današnjo odločitev sodnika. Sodišče bi jo lahko obravnavalo že v četrtek.
Britanska vlada je medtem pozdravila odločitev sodnika. "Pozdravljamo odločitev sodišča in upamo, da tisti, ki skušajo po sodni poti ovirati vlado, to vzamejo na znanje in umaknejo tožbe," je povedal vladni predstavnik za odnose z javnostmi.
Škotski sodnik je v obravnavi tega primera že prejšnji teden zavrnil zahtevo 75 britanskih poslancev za začasno sodno prepoved prekinitve dela britanskega parlamenta, ki jo je zahteval Johnson. Tožbo proti premierjevi odločitvi so sicer vložili še na sodiščih v Belfastu in Londonu.
EU znova opozarja na krepitev tveganja brexita brez dogovora
Evropska komisija pa je danes v šestem in predvidoma zadnjem svežnju ukrepov v okviru priprav na brexit brez dogovora znova opozorila na krepitev tveganja črnega scenarija kaotičnega izstopa Združenega kraljestva iz EU. O burnem dogajanju v Londonu pa pravi le, da je stališče EU trdno in da ni alternative irskemu varovalu.
V Londonu se morda dogajajo preobrati, a naše stališče je trdno, je poudarila govorka komisije Mina Andreeva v odzivu na dogodke na Otoku, kjer je Johnson izgubil večino v parlamentu, ki sedaj pripravlja glasovanje o zakonu, ki bi preprečil brexit brez dogovora.
EU se je sicer še vedno pripravljena pogovarjati z britanskim premierjem, če bo prišel s konkretnimi predlogi, skladnimi z ločitvenim sporazumom.
Danes se nadaljujejo tudi tehnični pogovori komisije in Johnsonovega svetovalca za brexit Davida Frosta, na katerih preučujejo možnosti alternativne ureditve, je še povedala govorka.
A alternative varovalu za preprečitev trde meje na irskem otoku in ohranitev velikonočnega mirovnega sporazuma v EU trenutno ne vidijo, ponavljajo v Bruslju. Varovalo želi Johnson odstraniti iz ločitvenega sporazuma, ker zanj pomeni ujetost Velike Britanije v EU.
Komisija je sicer danes objavila šesti in predvidoma zadnji sveženj ukrepov v okviru priprav na brexit brez dogovora, v katerem je opozorila, da malo časa, ki ostaja do predvidenega brexita, in politični položaj na Otoku povečujeta tveganje izstopa brez dogovora.
Komisija osem tednov pred načrtovanim brexitom poziva vse državljane in podjetja EU, naj se pripravijo na črni scenarij. Nadgradila je dosedanje nasvete, usmeritve in ukrepe, zlasti na področju prometa, ribištva in glede evropskega proračuna.
Novost je predlog, da naj bosta evropski solidarnostni sklad in evropski globalizacijski sklad na voljo v podporo podjetjem in delavcem, ki bi jih brexit brez dogovora najbolj prizadel. Predloge morajo sedaj podpreti še članice unije in Evropski parlament.
Evropski solidarnostni sklad se sicer uporablja v pomoč državam ob poplavah, potresih ali drugih naravnih nesrečah. Evropski sklad za prilagoditev globalizaciji pa zagotavlja podporo delavcem ob izgubi zaposlitve zaradi strukturnih sprememb v svetovni trgovini.
Brexit zmanjšuje aktivnost britanskega gospodarstva
Aktivnost britanskega gospodarstva se je avgusta zmanjšala, kar analitiki pripisujejo negotovostim, povezanim z brexitom. Vrednost indeksa nabavnih menedžerjev (PMI), ki ga izračunava britanska analitska hiša IHS Markit, se je z julijskih 50,3 točke avgusta znižala na 49,7 točke. Tveganje za recesijo na Otoku je po mnenju analitikov vse večje.
Vrednosti indeksa nad 50 točk pomenijo rast, pod 50 pa krčenje.
Glavni ekonomist pri IHS Markit Chris Williamson je dejal, da njihove raziskave trenutno kažejo na 0,1-odstotno krčenje BDP v tretjem četrtletju. "To bi pomenilo zdrs britanskega gospodarstva v recesijo," je opozoril.
Britansko gospodarstvo se je namreč skrčilo že v drugem četrtletju, dve zaporedni četrtletni skrčenji pa uradno pomenita recesijo.
KOMENTARJI (40)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.