Spodnji dom britanskega parlamenta je danes v drugem in s tem zadnjem branju sprejel zakon, ki bo premierki Theresi May omogočil začetek postopka za izstop Velike Britanije iz Evropske unije.
Predlog zakona o brexitu je podprlo 494 članov poslanske zbornice, 122 pa jih je bilo proti. V prvem branju prejšnji teden je zakon podprlo 498 članov poslanske zbornice, 114 jih je bilo proti.
Škotski parlament se je sicer prav v torek simbolno izrekel proti predlogu zakona, vendar to nima formalnega vpliva na odločitev britanskih poslancev. Po današnjem zadnjem branju v poslanski zbornici bo nato o zakonu odločala še lordska zbornica.
Predlog zakona, ki ima le dva člena, poziva parlament, naj da Mayevi pooblastilo, da po 50. členu lizbonske pogodbe objavi namero o izstopu Velike Britanije iz EU. Vlada je morala parlamentu predložiti zakon o brexitu, ker je vrhovno sodišče odločilo, da morajo začetek izstopa Velike Britanije iz unije odobriti poslanci. Vlada je sicer sprva želela parlament obiti, češ da ima sama ustrezno pristojnost.
Britanska vlada je sicer v torek odločila, da bodo britanski poslanci po novem glasovali tudi o dogovoru, ki ga bo z EU pred brexitom dosegla premierka. A kot poudarjajo, bo Velika Britanija EU zapustila, tudi če poslanci dogovor, ki bo določal pogoje izstopa in nadaljnje odnose, zavrnejo.
KOMENTARJI (76)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.