Preiskovalci britanskega Scotland Yarda so prispeli v Pakistan, da bi pomagali pri preiskavi o umoru voditeljice pakistanske opozicije in nekdanje pakistanske premierke Benazir Buto. S tem so se odzvali na pritožbe predsednika Perveza Mušarafa, ki je dejal, da "ni povsem zadovoljen" z raziskovanjem incidenta. Prihod tujih detektivov so že kritizirali predstavniki pakistanske opozicije, ki namesto "medle udeležbe tujine" vztrajajo pri širši preiskavi pod okriljem ZN, kot se je to zgodilo v primeru umora libanonskega premiera Rafika Haririja.
Mušaraf: Za smrt delno kriva tudi Butova sama
Vlada je med preiskavo umora najprej trdila, da je Butova umrla zaradi udarca glave v vozilo, ki ga je povzročila ekspozija. Po ostrih odzivih njenih privržencev je Mušaraf na četrtkovi novinarski konferenci izjavil, da še vedno ostajajo dvomi o natančnem vzroku njene smrti in dodal, da so v preiskavi odkrili nove dokaze. Poudaril je, da pri izvedbi varovanja ni prišlo do spodrsljajev, hudo kršitev varnostnih pravil pa je zagrešila Butova sama, ko se je povzpela skozi strešno okno blindiranega vozila, da bi pozdravila množice.
"Ekipa iz Londona bo zadolžena za forenzične preiskave in tehnične ekspertize umora Butove, ne bomo pa ji dovolili početja, ki bi utegnilo zanetiti nove politične nemire," je dejal Mušaraf. Londonska ekipa bo tako preučila zgolj dokaze, ne pa tudi "neosnovanih političnih obtožb", je poudaril.
Zavrača vpletenost v atentat
Benazir Buto je sicer že oktobra izrazila sum, da njeni sovražniki v vladi in obveščevalnih agencijah načrtujejo zaroto proti njej in da jo nameravajo ubiti. Mušaraf je ostro zavrnil namigovanja o svoji udeležbi pri načrtovanju atentata in dodal, da njegova družina ne verjame v ubijanje ljudi, atentate in spletke. Za pomoč tujih strokovnjakov se je odločil tudi zato, da bi ovrgel sume, da je v umor vpletena njegova administracija.
Pakistan, ki ga je zaradi boja proti teroristom in talibanskim ekstremistom že pred tem pretresalo nasilje, je umor Butove pahnil v še hujšo krizo. Zaradi atentata so morali tudi za šest tednov prestaviti parlamentarne volitve, ki se bodo po novem izvedle 18. februarja.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.