Britansko zunanje ministrstvo svoje državljane poziva, naj takoj zapustijo Tunizijo, saj se bojijo novih terorističnih napadov. Svojim državljanom tudi odsvetujejo vsa potovanja v to državo, razen nujnih, saj naj bi obveščevalne službe po zadnjem terorističnem napadu izdale opozorilo, da so novi teroristični napadi zelo verjetni.
Organizirali so dodatne lete, s katerimi želijo čez vikend domov pripeljati vse turiste ter predstavnike dveh turističnih agencij, ki so nastanjeni v Tuniziji.
Trenutno v Tuniziji preko turističnih agencij dopustuje približno 3000 Britancev, še okoli 300 pa jih je v državo odpotovalo v lastni režiji.
Večina agencij je odpovedala vse rezervacije za Tunizijo do konca oktobra, potnikom pa bodo ponudili druge destinacije ali pa jim bodo v celoti povrnili denar.
Britansko zunanje ministrstvo je pojasnilo, da britanske oblasti sicer tesno sodelujejo s tunizijskimi, a da so se za dodatne varnostne ukrepe odločile, ker se je "obveščevalna in varnostna slika občutno spremenila". Čeprav niso zaznali konkretne grožnje, pa so "novi teroristični napadi zelo verjetni, tudi v turističnih naseljih, izvedli pa bi jih lahko posamezniki, ki oblastem niso znani in ki bi jih lahko navdihnile teroristične skupine prek družbenih omrežij," so zapisali v sporočilu za javnost.
Za korak so se odločili predvsem, ker tunizijske oblasti ne morejo zagotoviti dovolj visoke stopnje varnosti, pravijo. "Medtem ko pomagamo tunizijskim oblastem pri krepitvi varnostnih ukrepov, ocenjujemo, da trenutno še ne morejo dovolj učinkovito zaščititi turistov pred novimi terorističnimi grožnjami," so še dodali na britanskem zunanjem ministrstvu.
To je povsem drugačno sporočilo od tistega, ki ga je britanska vlada ljudem poslala nekaj dni po zadnjem napadu. Takrat je premier David Cameron dejal, da naj se Britanci ne pustijo ustrahovati in naj se ne izogibajo tunizijskih obmorskih letovišč, kljub krvavim dogodkom v Soussu.
Tunizijci se bojijo propada turističnega sektorja
Tunizijski ambasador v Veliki Britaniji Nabil Ammar je kritičen do poziva britanskih oblasti, naj se turisti vrnejo v domovino. To je prav tisto, kar teroristi želijo, je dejal Ammar. "S tem, ko tujci zapuščajo državo, bo prizadet turizem, hoteli se bodo morali zapreti in veliko ljudi bo ostalo brez službe. Eden od pomembnih izvorov terorizma pa je pomanjkanje upanja," je dejal Ammar.
V povezavi z napadi aretirali okoli tisoč ljudi
Tunizijske oblasti še vedno preiskujejo ozadje napadov v turističnem naselju v bližini Sousse in muzeju Bardo in so jasno sporočile, da želijo izslediti posameznike, ki bi lahko bili povezani z njimi.
Tunizijski premier je dejal, da so v protiteroristični preiskavi aretirali kar 1000 ljudi, okoli 15 tisoč ljudem pa so onemogočili, da zapustijo državo.
V zadnjem terorističnem napadu na hotelski plaži je strelec Seiffeddine Rezgui ubil 38 turistov, med katerimi je bilo 30 Britancev. Odgovornost za napad je prevzela samooklicana Islamska država.
Spregovorila napadalčeva mati in oče
Ekskluzivno za britansko televizijsko hišo Sky News sta starša napadalca Rezguija dejala, da je nekdo njunemu sinu opral možgane ter da je bil normalen 23-letnik.
Mati je dejala, da ga je zadnjič videla dan pred napadom. Ni bilo nikakršnih znakov, da se dogaja kaj nenavadnega. Ko je prišla iz službe, se je Rezgui igral s svojim bratom, nato se je preoblekel in jo prosil za nekaj denarja, saj naj bi se srečal s prijateljem. "Objel me je, me poljubil in odšel. Od takrat ga več nisem videla," je dejala mati 23-letnika, ki naj bi bil odgovoren za pokol turistov na plaži. Naslednji dan je na vrata njihovega doma potrkala policija. Mati pravi, da sploh niso vedeli, kaj se je zgodilo. "Mislila sem, da je s prijateljem v Tunisu. Nisem verjela. Tudi zdaj, prisežem pri Bogu, ne morjem verjeti, kaj se je zgodilo," je dodala.
Na vprašanje, kdo naj bi vplival na njunega sina, starša ne podata odgovora, a vztrajata, da so ga neznanci izkoristili in mu podtaknili odgovornost za celoten napad in vse smrtne žrtve. Mati je dejala, da je bil njen sin res oborožen, a da ni streljal. "Želim vedeti, kdo je streljal in kdo mu je celotno zadevo podtaknil," je povedala novinarjem.
Na vprašanje, kakšen je bil njegov sin, je oče podal opis popolnoma vsakdanjega mladeniča – rad je imel nogomet in ples, rad je prebiral knjige, prav tako je bil uspešen v šoli. Abdul-Hakim Rezgui je razložil, da je sin delal ponoči v nekem lokalu, saj je tako varčeval za nadaljevanje študija, in sicer si je želel v Francijo. Štiri leta je študiral na univerzi v mestu Kairouan in ves čas je bil prisoten na predavanjih, vztraja oče in tako spodbija navedbe, da je Rezgui kar dve leti bival v Libiji, kjer se je družil s skrajneži in se usposabljal za napade in bojevanje.
Dodal je, naj bog blagoslovi tiste, ki so umrli in tudi njegovega sina. "Moj sin ni bil sposoben tega dejanja. Zlobneži so ga pretentali in bog mu bo dosodil tisto, kar si je zaslužil," je še dodal oče.
KOMENTARJI (34)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.