
Varnostni svet Združenih narodov je danes soglasno podelil mandat mednarodnim varnostnim silam za Afganistan, ki bodo prehodni afganistanski vladi v obdobju šestih mesecev pomagale vzdrževati varnost na območju Kabula in okolice.
S tem so sprostili pot za namestitev sil pod vodstvom Velike Britanije. Za potrditev resolucije št. 1386, ki sta jo predložili Velika Britanija in Francija, je 15 članic VS ZN potrebovalo le nekaj minut. Pri glasovanju je bil navzoč tudi generalni sekretar ZN Kofi Annan. Varnostne sile z uradnim imenom Mednarodne sile za podporo varnosti (ISAF), ki naj bi štele do 5000 mož, bodo imele pravico do uporabe orožja.
V silah bodo sodelovale pretežno članice zveze Nato. Približno tretjino vojakov - od 1000 do 1500 - naj bi prispevala Velika Britanija, v prvi skupini pa bodo še vojaki iz Francije, Italije, Španije, Kanade in Turčije. Kasneje naj bi v silah sodelovali tudi vojaki iz Jordanije, Malezije, Indonezije ali Argentine. Po navedbah diplomatov naj bi bila za vodstvo sil po treh mesecih predlagana Turčija.

Danes sprejeta resolucija sicer izrecno ne omenja odnosov med varnostnimi silami in enotami pod vodstvom ZDA, ki so v Afganistanu nameščene v okviru protiteroristične operacije Trajna svoboda. Ameriški in britanski veleposlanik pri ZN, John Negroponte in Jeremy Greenstock, sta kljub temu poudarila, da bosta obe skupini vojaško tesno sodelovali.
Američani ustavili bombardiranje
Ameriška letala so medtem ustavila bombardiranje ciljev Al Kaide v Afganistanu in zmanjšala število poletov. Ameriški admiral Mark Fitzgerald je izjavil, da se je zračna operacija po padcu zadnjega oporišča Al Kaide na območju gorovja Tora Bora preusmerila v nadzor.

Afganistanski varnostni odbor, ki ga sestavljajo predstavniki notranjega in obrambnega ministrstva ter obveščevalnih služb, je sprejel ukrep, ki oboroženim borcem prepoveduje gibanje po ulicah Kabula in jim narekuje takojšnjo vrnitev v vojašnice. Ukrep ne velja za tiste oborožene osebe, ki v skladu z določili varnostnega odbora patruljirajo po ulicah prestolnice.
Pakistan pa je na afganistanski meji namestil več tisoč vojakov, da bi preprečil prebege pripadnikov Al Kaide, predvsem pa njenega vodje Osame bin Ladna. Oblasti so tako na meji že zajele tudi 35 od 40 pripadnikov teroristične organizacije Al Kaida, ki so v sredo pobegnili med prevozom v zapor.
Za obnovo Afganistana tri milijarde dolarjev

Po ocenah strokovnjakov na donatorski konferenci za Afganistan v Bruslju bi za obnovo te države v prihodnjih dveh letih in pol potrebovali dve do tri milijarde dolarjev. Dokument, ki so ga objavili Svetovna banka, Program ZN za razvoj in Azijska banka za razvoj, poudarja, da je treba takoj financirati osnovno šolanje 1,5 milijona otrok, v naslednjih šestih mesecih pa bi morali odpreti 100.000 delovnih mest in napeljati vodo v 15.000 gospodinjstev.
Predstavnik Svetovne banke Phillipe Dongier je dejal, da ima ocena verjetno pomanjkljivosti, saj je narejena izključno na podlagi posredno zbranih podatkov s strani afganistanskih beguncev in predstavnikov nevladnih organizacij, ki so bili v državi.