
Britansko kraljico Elizabeto II. so kamere ujele, ko je med vrtno zabavo v Buckinghamski palači izjavila, da so bili kitajski predstavniki, ki so se lani mudili na uradnem obisku na Otoku, zelo nesramni. Na obisku je bil kitajski predsednik Ši Džinping s številčno delegacijo.
O odnosu Kitajcev do britanskega veleposlanika na Kitajskem se je pogovarjala s komandirko londonske Metropolitanske policije Lucy D'Orsi. Slednja se ji je predstavila in dejala, da je skrbela za varnost med obiskom kitajske delegacije oktobra lani. Kraljica je odvrnila: "Oh, smola ..." Predstavnik, ki ju je spoznal, je dejal, da so Kitajci D'Orsijevo izjemno podcenjevali, a da ji je kljub temu uspelo obdržati profesionalno držo.
Kraljica je vprašala: "Bili so zelo nesramni do veleposlanika, kajne?"
D'Orsijeva je pritrdila in opozorila na "zelo nesramen in zelo nediplomatski" incident, ko so kitajski predstavniki prekinili in zapustili sestanek. Kraljica je odvrnila, da je to "neobičajno".
Uradni komentar kraljičinega urada
Na posnetek se je že odzval kraljičin urad za komuniciranje z javnostmi. "Ne komentiramo kraljičinih zasebnih pogovorov," so sporočili in nadaljevali, da je bil obisk kitajske delegacije izjemno uspešen, obe strani pa sta se potrudili, da je tudi gladko tekel.
Lanskega oktobra je kraljica v palači gostila kitajskega predsednika in njegovo ženo. Takrat je obisk označila za prelomnico v odnosih med dvema državama.
Iz palače so sicer lani sporočili, da je bil obisk kitajske delegacije izjemno uspešen, britanska vlada in gospodarstveniki pa so si obetali vzpostavitev tesnejših gospodarskih vezi.

Sicer pa je že dolgo znano, da se kraljeva družina "distancira" od Kitajcev. Tako je kraljičin mož, princ Filip, v osemdesetih letih prejšnjega stoletja izjavil, naj britanski državljani, ki študirajo na Kitajskem, tam ne ostanejo predolgo, saj bi lahko postali "poševnooki". Tudi princ Charles, ki se je izognil že dvema sprejemoma kitajskih delegacij na Otoku, je v preteklosti izjavil kar nekaj neprimernih besed na račun Kitajcev.
Tudi Cameron je povedal preveč
Dan prej so v javnosti odmevale besede britanskega premierja Davida Camerona, ki so ga ujeli, kako je pred vklopljenimi mikrofoni britanski kraljici dejal, da na vrh o boju proti korupciji, ki bo v četrtek v Londonu, prihajajo voditelji "zelo skorumpiranih držav," med katerimi je kot dve domnevno najbolj skorumpirani državi označil Nigerijo in Afganistan. Kraljica se na njegove besede ni odzvala, prav tako se niso odzvali v Afganistanu. Tiskovna predstavnica Downing Streeta je dejala, da ne bo komentirala zasebnih pogovorov.
Vrha proti korupciji naj bi se udeležila tako nigerijski predsednik Mohamad Buhari kot afganistanski Ašraf Gani. V uradu nigerijskega predsednika so v odzivu na Cameronove besede dejali, da so bili njegovi komentarji "neprijetni". Buhari je celo dejal, da ob Camerona ne pričakuje opravičila, temveč pričakuje, da Velika Britanija vrne denar in preostalo premoženje, ki ga je ukradla Nigeriji.
A na vprašanje, če je Nigerija res "famozno skorumpirana", je nigerijski predsednik odgovoril: "Da".
Osupljivo stopnjo korupcije v državi sta ponazorila tudi nedavna primera.
Prejšnji teden je nigerijski podpredsednik Yemi Osinbajo dejal, da je bilo v času prejšnje vlade preko skorumpiranih pogodb ukradenih 15 milijard dolarjev (13 milijard evrov).
Marca pa je uradna revizija ugotovila, da nigerijsko državno naftno podjetje vladi ni plačalo kar 16 milijard dolarjev (14 milijard evrov).
V svojem govoru je Buhari opisal korupcijo kot "trdoglavo pošast", ki ogroža varnost držav in "ne razlikuje med razvitimi državami ter državami v razvoju".
Dodal je, da je v Nigeriji korupcija zelo razširjena in da se je njegova vlada zavezala k boju proti njej. Britansko vlado je pohvalil za vso pomoč in trud za povrnitev vsega iz Nigerije ukradenega denarja, ki se nahaja v Združenem kraljestvu.
Omenil je primer Diepreyea Alamieyeseighe, nekdanjega guvernerja z nafto bogate nigerijske province Bayelsa. Nekdanjega guvernerja so leta 2005 prijeli v Londonu zaradi obtožb o pranju denarja, plačilu varščine pa se je izognil, ker se je preoblekel v žensko. Alamieyeseigha je umrl oktobra lani v Nigeriji, v Veliki Britaniji pa zapustil bančni račun in nepremičnine, ki naj bi jih Velika Britanija predala Nigeriji.
"To je, kar zahtevam. Kaj mi bo opravičilo? Potrebujem nekaj otipljivega," je danes dejal nigerijski predsednik.
Protikorupcijski nadzorni organ Transparency International je kritiziral Cameronove izjave, češ da je Združeno kraljestvo del problema, saj zagotavlja "varno zavetje za s korupcijo pridobljeno premoženje".
Buhari je temu pritrdil. "Kradejo in izvažajo nigerijsko nafto, izkupiček pa meddržavno organizirani kriminalci perejo prek svetovnih finančnih centrov," je dejal.
KOMENTARJI (32)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.