Kot danes poročajo britanski mediji, ki se sklicujejo na navedbe časnika The Sunday Times, je britanski pravosodni minister Jack Straw pred dvema letoma odločil, da je v ''ogromnem interesu'' Velike Britanije, da se Abdelbaset Ali Mohamed al Megrahi lahko vrne v Libijo. To odločitev naj bi sprejel po tem, ko so pogovori med Libijo in britanskim naftnim velikanom British Petroleumom (BP) glede črpanja nafte zasli v težave. Šest tednov po tem pa je bil dogovor podpisan.
Časnik naj bi pridobil nekatera ministrova pisma, iz katerih je razvidno, da je bil al Megrahi sprva izključen iz dogovora o transferju zapornikov med Londonom in Tripolijem, vendar so si kasneje premislili. Straw sicer vztraja, da je imela zadnjo besedo v tem primeru vedno Škotska, kjer se je napad tudi zgodil in da je bil al Megrahi izpuščen iz usmiljenja, saj umira za rakom na prostati.
Ima Gadafijev sin torej prav?
Gadafijev sin Sejf al Islam je že pred tem večkrat izjavil, da je izpustitev al Megrahija povezana s trgovinskimi dogovori z Veliko Britanijo, kar je London odločno zanikal. "V vseh trgovinskih pogodbah, za nafto in plin, z Veliko Britanijo, je bil (al Megrahi) vedno na pogajalski mizi," je Islam izjavil za libijsko televizijo Al Mutavasit. "Vsi britanski interesi so bili povezani z izpustitvijo Abdelbaseta al Megrahija," je dodal.
Downing Street je te navedbe odločno zanikal. "Nobenega dogovora ni bilo," je dejal tiskovni predstavnik britanskega premierja Gordona Browna. Izjave Gadafijevega sina je zanikalo tudi zunanje ministrstvo.
57-letni Al Megrahi je bil leta 2001 obsojen na dosmrtno kazen zaradi napada na letalo družbe PanAm leta 1988 na škotskim Lockerbiejem, v katerem je umrlo 270 ljudi. Ob vrnitvi v domovino ga je kot junaka pričakala navdušena množica, čeprav so ZDA Libijo opozorile, da bi javno praznovanje njegove izpustitve lahko škodovalo odnosom med državama.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.