Zračne sile libijskega voditelja Moamerja Gadafija so danes vsaj štirikrat napadle območja na vzhodu Libije, kjer leži naftno pristanišče Ras Lanuf. V enem od poskusov so rakete zadele tudi del mesta, kjer so stanovanjske hiše. "Med zračnim napadom je bila v stanovanjskem delu Ras Lanufa zadeta ena hiša. V pritličju dvonadstropne hiše je velika luknja," je sporočil poročevalec Alexander Dziadosz. "Ko so rakete zadele stanovanjsko območje, se je dvignil ogromen oblak dima in prahu. Na kraj so prihiteli moški, ki so kričali 'Allahu Akbar' (Bog je največji)," je še povedal Dziadosz in dodal, da je bilo videti, kot da so bile hiše, tudi tista, ki jo je raketa zadela, evakuirane. Rakete so zadele tudi del vodovoda, zato bo v mestu motena oskrba z vodo, poročil o žrtvah napadov pa ni, je še dejal.
Se Gadafi res pogaja z uporniki?
Medtem pa so se pojavile govorice, da naj bi Gadafi z uporniki poskušal skleniti dogovor, na podlagi katerega bi odstopil v zameno za zagotovilo, da bi on in njegova družina lahko varno zapustili državo ter da ne bo kaznovan, kar je predstavnik libijskega zunanjega ministrstva že zanikal. Predstavnik režima, svetovalec zunanjega ministra, pa je dejal, da so poročila o takem dogovoru "popoln nesmisel".
Informacijo o pogajanjih so zanikali tudi na državni televiziji in na televiziji Al Arabia. Na slednji so povzeli predstavnika libijskega zunanjega ministrstva, ki je dejal, da si obtožbe uporniškega nacionalnega sveta ne zaslužijo odgovora.
Predstavnik upornikov Mustafa Geriani pa je za Al Jazeero potrdil, da je vladni predstavnik res vzpostavil stik z namenom, da bi se pogajal o Gadafijevem umiku. "Ne bomo se pogajali z osebo, ki je in še preliva libijsko kri. Zakaj bi danes zaupali temu človeku?" je dejal Geriani.
Mustafa Abdel Džalil, predsednik nacionalnega sveta, ki so ga oblikovali libijski uporniki, in nekdanji pravosodni minister pa je danes dejal, da se mora bombardiranje končati, in Gadafiju dal 72 ur časa, da odstopi. "V tem primeru bodo tudi Libijci odstopili od njegovega pregona,“ je obljubil.
Neizkušeni uporniki
Bojišče v vzhodni Libiji, kjer so pomembni naftni terminali, je postalo prizorišče napadov in protinapadov med slabo opremljeno uporniško vojsko, ki jo sestavljajo mladi prostovoljci, in vladno vojsko.
Libijski uporniki so večinoma neizkušeni, manjka pa jim tudi primerna oprema. Mladi prostovoljci namreč nimajo vojaških letal, zanašajo pa se predvsem na težko, protiletalsko orožje, ki ga prevažajo z manjšimi tovornjaki. Trenutno jih rešujeta le spretnost in hitrost, s katero se premikajo.
Kdo obvladuje mesto Zavija?
Al Jazeera poroča, da so se vladne sile vkopale na poti v Sirte. Uporniki se bodo morali soočiti s težkimi spopadi, če bodo želeli do mesta. V mestu Brega pa je trenutno več kot 40 ranjenih upornikov, najmanj osem je mrtvih. Zaradi pomanjkanja vojaških izkušenj se uporniki v večini primerov poškodujejo sami.
Uporniki so v težkem položaju tudi v mestu Zavija, kjer oblasti s tanki in topništvom obstreljujejo center mesta. Tako uporniki kot Gadafijeve sile trdijo, da so prevzeli nadzor nad mestom. Vsi vhodi v mesto so pod vladnim nadzorom. V bolnišnicah pa primanjkuje prostora in zalog. Ranjene oskrbujejo kar na tleh.
Gadafijev sin Saadi je v pogovoru za televizijo Al Arabia dejal, da očetove vojaške sile niti še niso napadle z vsemi močmi. Gadafi naj bi zadrževal vojsko, zaradi možnosti tujega napada in zaradi varovanja "občutljivih območij". "Vsa plemena so oborožena, vojska je v pripravljenosti in vzhodna regija je oborožena. Situacija ni taka kot v Tuniziji ali Egiptu," je povedal Saadi. "Kdo bi prevzel nadzor, če bi se kaj zgodilo voditelju? Začela bi se državljanska vojna."
Več kot milijon oseb – tako begunci kakor ljudje, ki so ostali v državi – pa potrebuje humanitarno pomoč. "Humanitarne organizacije morajo takoj dobiti dostop do teh ljudi," je dejala predstavnica Združenih narodov (ZN) Valerie Amos. "Ljudje so ranjeni in umirajo, pomoč potrebujejo takoj." ZN so pozvali druge države, naj priskočijo na pomoč. Da bi lahko v naslednjih treh mesecih pripravili zatočišča, dovolj hrane in zdravil za begunce, ZN potrebujejo 160 milijonov dolarjev.
V pripravi resolucije o prepovedi letenja nad Libijo
Britanski sekretar za zunanje zadeve William Hague je dejal, da s partnerji pripravljajo "resolucijo o prepovedi letenja nad Libijo. Jasno je, da potrebujemo regionalno podporo, jasen razlog za sprejem resolucije in primerno pravno podlago," je pojasnil. Po njegovem mnenju je tovrstne možnost realna in praktična, v kolikor zanjo obstajajo pravne osnove.
Tudi Francozi naj bi po nekaterih podatkih skupaj s partnerji iz ZN že pripravljali resolucijo. Zalivske države so prav tako pozvale k prepovedi letenja, Arabska liga pa bo v soboto na izredni seji razpravljala o libijski krizi.
Odprte so vse možnosti
Obrambni sekretar Združenih držav Amerike (ZDA) Robert Gates, ki je v Afganistanu, kjer se ZDA vojskujejo že deset let, je dejal, da mora biti vsako posredovanje mednarodno podprto. Bela hiša je sporočila, da so odprte vse možnosti, tudi oboroževanje upornikov.
Ameriški predsednik Barack Obama je povedal, da želi poslati zelo jasno sporočilo libijskemu ljudstvu, in sicer da jim bodo ZDA stale ob strani v teh težkih trenutkih.
Rusija pa je še vedno proti vsakršnemu vojaškemu vmešavanju. Generalni sekretar zveze Nato Anders Fogh Rasmussen je poudaril, da lahko ukrepajo le, če pridobijo dovoljenje ZN. "Ne predstavljam si, da bi mednarodna skupnost in ZN stali ob strani in pustili, da Gadafi s svojim režimom še naprej napada libijsko ljudstvo," je dejal.
Japonska pa je sporočila, da so v skladu z resolucijo varnostnega sveta ZN zamrznili Gadafijevo premoženje v državi.
KOMENTARJI (52)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.