Zdravniki so poudarili, da kljub temu da ni nevarnosti za ljudi, dodatno spremljajo in nadzorujejo bližnje sorodnike umrlega, njegove zdravnike in medicinsko osebje, ki je bilo z njim v stiku. Steklina je kljub moderni medicini v večini primerov smrtna, ko nastopijo simptomi. Steklino povzroča virus, ki prizadene osrednje živčevje toplokrvnih živali, so zapisali pri Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NJIZ). Okužba se praktično vedno konča s smrtjo, zato je preventiva edini praktičen ukrep za njeno preprečitev.

Steklina je kljub dolgoletnemu zatiranju in možnosti uporabe cepiva razen v nekaj državah, še vedno zelo razširjena po vsem svetu. Veliko tveganje za okužbo je predvsem v Aziji, Afriki, Južni Ameriki in Vzhodni Evropi. Pri NIJZ so tudi zapisali, da je v Sloveniji bila urbana steklina izkoreninjena kmalu po drugi svetovni vojni z uvedbo obveznega cepljenja psov proti steklini in drugih veterinarskih ukrepov. Med letoma 1946 in 1950 je za urbano steklino v Sloveniji umrlo 14 oseb, od leta 1950 pa nihče več. Število steklih živali je v Sloveniji začelo upadati z uvedbo cepljenja lisic z vabami, ki vsebujejo oslabljen živ virus. Zadnji primer stekline pri živalih je bil ugotovljen leta 2013.

Kaj storiti, če nas ugrizne stekla žival?
Človek se načeloma lahko okuži z ugrizom okužene živali, s praskami, prenosom sline, tudi preko sluznice dihal v jamah, kjer so številni netopirji. Okužba ni možna pri stiku s krvjo, urinom ali blatom stekle živali. Kaj torej moramo storiti?
1. Pustimo, da kri še nekaj časa teče iz rane.
2. Slino na rani očistimo s čistim robcem ali sterilno gazo – obvezno stran od rane!
3. Rano temeljito speremo z milom in povijemo s sterilnim povojem.
4. Takoj obiščemo zdravnika.
Tukaj si lahko pogledate seznam obveznih in priporočenih cepiv po svetu
KOMENTARJI (19)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.