Velika Britanija naj bi urila pripadnike bangladeškega paravojaškega bataljona za hitro posredovanje, ki naj bi bil glede na obtožbe organizacij za človekove pravice odgovoren za stotine izvensodnih pobojev in velja za "vladni odred smrti", razkriva več ameriških depeš na WikiLeaksu, ki jih je danes objavil britanski časopis Guardian.
Bataljon RAB je bil v Bangladešu vzpostavljen pred šestimi leti, glede na navedbe nekaterih organizacij za človekove pravice pa naj bi bil odgovoren za več kot 1000 izvensodnih ubojev, ki so jih opisali zgolj kot "smrt v navzkrižnem ognju". Uradno je enota v tovrstnem "navzkrižnem ognju" ubila kar 622 ljudi, je marca letos priznal generalni direktor te enote.
Več depeš o ameriških in britanskih protiterorističnih aktivnostih v Bangladešu zdaj razkriva, da so bili Britanci in Američani odločeni, da podprejo delovanje te enote, saj "RAB uživa velik ugled in občudovanje med prebivalstvom, ki je prestrašeno zaradi slabšanja javnega reda in miru v zadnjem desetletju". Ameriški veleposlanik v Daki James Moriarty je celo menil, da bi enota lahko nekoč postala bangladeška različica ameriškega FBI.
Učili so jih zasliševati in pravil bojevanja
Moriarty pa je nato v eni izmed depeš citiral tudi britanske predstavnike, da že 18 mesecev urijo ta bataljon, in sicer v "preiskovalnih zasliševalnih tehnikah" ter v "pravilih bojevanja". Pripadniki bataljona so sicer znani, da pri zasliševanju osumljencev rutinsko uporabljajo tudi mučenje, navaja Guardian.
Britanci naj bi to urjenje začeli izvajati pred tremi leti, v času laburistične vlade v Londonu. Izvajali pa so ga še oktobra letos, tudi pod novo konservativno vlado Davida Camerona, še navaja Guardian.
'Grobo kršijo človekove pravice'
V britanskem zunanjem ministrstvu so za časnik dejali, da so Bangladešu zagotavljali "številne oblike pomoči na področju človekovih pravic". Na vprašanje, ali so na ministrstvu odobrili program urjenja pripadnikov bangladeškega bataljona, pa so odgovorili le, da je bil britanski zunanji minister William Hague obveščen o stroških za protiteroristične operacije.
Ameriški veleposlanik Moriarty v eni izmed depeš sicer razlaga tudi, da ZDA pri urjenju tega bataljona ne morejo sodelovati drugače kot s poučevanjem človekovih pravic. Vse ostalo bi bilo tudi nezakonito po ameriških zakonih, glede na to, da pripadniki tega bataljona grobo kršijo človekove pravice brez kaznovanja, je zapisal.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.