Vlada v Londonu je v začetku februarja odločila, da bodo britanski poslanci po novem glasovali tudi o dogovoru, ki ga bo z EU pred brexitom dosegla premierka Theresa May. A ob tem je poudarila, da bo Velika Britanija EU zapustila, tudi če poslanci dogovor, ki bo določal pogoje izstopa in nadaljnje odnose, zavrnejo. V tem primeru bi Velika Britanija z unijo poslovala v skladu s pravili Svetovne trgovinske organizacije.
Izstop brez dogovora o prihodnjih odnosih glede na danes objavljeno anketo Independenta sicer podpira le 25 odstotkov Britancev.
56 odstotkov vprašanih pa je podprlo druge možnosti ravnanja vlade v primeru zavrnitve dogovora z EU v parlamentu. Od tega jih je 27 odstotkov menilo, da bi se morala Mayeva v tem primeru znova pogajati z unijo, 15 odstotkov jih je ocenilo, da bi morala Velika Britanija ostati v EU pod sedanjimi pogoji, 14 odstotkov pa jih je odgovorilo, da bi moral Otok ostati v uniji, a pod novimi pogoji, ki bi jih izpogajala vlada.
V spletni anketi je sodelovalo 1576 ljudi.
Anketa je bila objavljena na dan, ko bo zgornji dom britanskega parlamenta, lordska zbornica v tretjem branju glasoval o zakonu o brexitu. Po pričakovanjih bodo lordi zakon podprli, a ker so k njemu prejšnji teden vložili dopolnila, bo moral o zakonu znova glasovati spodnji dom parlamenta.
Šele ko bo zakon stopil v veljavo, bo lahko britanska vlada uradno sprožila pogajanja o izstopu iz EU. Premierka Mayjeva želi to storiti do konca marca. Za zdaj kaže, da bi bilo lahko to izvedljivo, čeprav je lordska zbornica zavlekla postopek.
KOMENTARJI (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.