Tujina

Britanci predlagajo ultimat za Irak

Bagdad/London/Washington/Jeruzalem/Seul, 29. 08. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
Reuters/STA
Komentarji
0

Predstavniki ZDA so znova zatrdili, da predsednik Bush še ni sprejel odločitve glede vojaške operacije proti Iraku. Medtem ko so nasprotovanje napadu izrazile tudi Francija, Kitajska, Turčija in Pakistan, pa je vlada Velike Britanije predlagala, da bi Bagdadu postavili ultimat o izpolnitvi zahtev OZN.

"Jasno smo povedali, tako v naših vsakodnevnih izjavah novinarjem kot v pogovorih s tujimi državniki, da se predsednik še ni odločil," je v sredo o načrtih za napad na Irak povedal tiskovni predstavnik State Departmenta Richard Boucher.

Vplivni republikanski senator John Warner pa je pozval ameriškega obrambnega ministra Donalda Rumsfelda in vodjo generalštaba ameriške vojske, generala Richarda Myersa, naj se med parlamentarno razpravo izjasnita o možnostih napada na Irak.

"Zdi se, da obstaja "vrzel" med elementi, s katerimi razpolaga izvršna oblast, in tistimi, ki jih ima zakonodajna oblast," je zapisal v pismu predsedniku senatnega odbora za oborožene sile Carlu Levinu. Kot meni senator, je nujno potrebno, da kongres posreduje, prevzame svoje dolžnosti in obvešča javnost, tako kot predsednik in izvršna oblast, o morebitnih vojaških operacijah v povezavi z Irakom. Po mnenju uradnega odvetnika Bele hiše ameriški predsednik Bush za napad na Irak sicer ne potrebuje dovoljenja kongresa.

John Warner v družbi Donalda Rumsfelda
John Warner v družbi Donalda Rumsfelda FOTO: Reuters

Britanska vlada meni, da je potrebno Bagdadu postaviti ultimat, po katerem bi ta moral v določenem roku izpolniti zahteve Združenih narodov, še posebej glede inšpektorjev za nadzor nad orožjem.

Pakistanski predsednik Pervez Mušaraf pa je v pogovoru za britanski radio BBC menil, da bi morebitni ameriški napad na Irak imel "zelo negativne posledice v islamskem svetu".

Izraelski časnik o napadu na Irak

Izraelski časnik napoveduje, da se bo napad na Irak zgodil pred koncem novembra
Izraelski časnik napoveduje, da se bo napad na Irak zgodil pred koncem novembra FOTO: Reuters

Izraelski dnevnik Maariv, ki se sklicuje na besede dveh visokih ameriških vojaških predstavnikov, pa je ocenjuje, da naj bi ZDA začele vojaško ofenzivo proti Iraku do 30. novembra. Napad naj bi trajal več tednov, zaključil pa bi se z "učinkovito likvidacijo" Huseina, sta po navedbah časnika ameriška poveljnika nedavno še pojasnila izraelskim in jordanskim časnikom.

Ameriška vojska naj bi napad na Irak začela s silovitim zračnim napadom, tega pa bi podprle enote, ki bi napadle z morja, in kopenske čete. Napad naj bi potekal tudi tako, da pri tem ne bo ogrožena varnost Izraela.

Irak krepi vezi z arabskimi državami

Iraški zunanji minister si je v Pekingu zagotovil kitajsko podporo
Iraški zunanji minister si je v Pekingu zagotovil kitajsko podporo FOTO: Reuters

Iraški voditelj Sadam Husein se je v sredo sestal z najpomembnejšimi iraškimi vojaškimi predstavniki in se z njimi pogovarjal o ameriških grožnjah z napadom na državo. Iraški zunanji minister Nadži Sabri, ki je sklenil obisk na Kitajskem, pa je pred vrnitvijo v domovino dobil zagotovilo, da Peking nasprotuje ameriškemu napadu na Irak. Med tridnevnim obiskom na Kitajskem se je iraški zunanji minister med drugim srečal s podpredsednikom kitajske vlade Qian Qichenom in zunanjim ministrom Tang Jiaxuanom. Oba sta mu zatrdila, da Peking nasprotuje uporabi sile oziroma grožnjam z uporabo sile proti režimu v Iraku, obenem pa pozvala Bagdad k spoštovanju resolucij Varnostnega sveta ZN.

"Upamo, da stališče arabskih držav ne bo samo posredno, ampak bo pred resno grožnjo stopilo skupaj in enotno odgovorilo na poskuse oškodovanja arabskega naroda," je dejal iraški podpredsednik Taha Jasin Ramadan.

Pred tem je iraški podpredsednik Taha Jasin Ramadan med obiskom v sirskem Homsu povedal, da še vedno obstajajo diplomatske možnosti za preprečitev ameriškega napada na Irak. Pojasnil je še, da dialog med Irakom in ZDA še ni spodletel, vendar pa Washington izvaja pritisk, da bi ta dialog oviral. Njegova država je pripravljena na dialog, a ne na "kapitulacijo", je še zatrdil Ramadan in dodal, da ima vsak pravico do samoobrambe. Iraški podpredsednik je s sirskim premierom Mustafom Merom podpisal nekaj sporazumov o trgovinskem, zdravstvenem, okoljskem in izobraževalnem sodelovanju.

Kot je v današnji izdaji zapisal sirski časnik Tishrin, se bo Sirija postavila na stran "bratske države", ki se sooča s krivicami in zatiranjem.

"Arabske države bi se morale začeti zavedati posledic ameriške zarote proti Iraku in vnovič premisliti o vseh svojih odnosih z ameriško administracijo," je zapisal časnik vladajoče iraške stranke Baas.

Po navedbah iraškega časnika As-Saoura pa je Irak pozval arabske države, naj preučijo svoje odnose z ZDA. "Prišel je čas za premostitev razhajanj mnenj in sodelovanja med arabskimi državami, posebej na področju varnosti, zato bi morale arabske države zavzeti jasno stališče proti zarotam proti Iraku," je še časnik. Iraški časnik Babel, katerega direktor je sin Sadama Huseina Ouda, pa je pozval k okrepitvi vloge Združenih narodov in Varnostnega sveta "za jamstvo miru in varnosti v svetu, ki ga ogroža kolonialistični predrznež".

"Ko je predsednik Bush označil Irak, Iran in Severno Korejo za "os zla", to ni bila le retorična fraza, temveč dejstvo," pravi podsekretar Bolton.
"Ko je predsednik Bush označil Irak, Iran in Severno Korejo za "os zla", to ni bila le retorična fraza, temveč dejstvo," pravi podsekretar Bolton. FOTO: Reuters

ZDA pritiskajo tudi na severnokorejski režim

Ameriški državni podsekretar John Bolton je v govoru skupini južnokorejskih vladnih predstavnikov in študentov v Seulu povedal, da mora Severna Koreja zaustaviti izvoz orožja v tujino, če želi izboljšati odnose z Washingtonom in pridobiti tujo pomoč za preprečitev padca režima. Po njegovih besedah je Severna Koreja zloben režim, ki je do zob oborožen tako z orožjem za množično uničevanje kot z balističnimi raketami.

SORODNI ČLANKI

  • BRICKS 1
  • BRICKS 2
  • BRICKS 3
  • BRICKS 4
  • BRICKS 5
  • BRICKS 6
  • BRICKS 7