Prvi na seznamu nezadovoljnih je Roman Abramovič. Potem ko so se nekaj dni širile govorice, da se ne more vrniti na Otok, naj bi zdaj moral, preden se vrne, dokazati, da je njegovo premoženje zakonitega izvora, poročajo otoški mediji. Guardian poroča, da še zdaleč ni edini, London naj bi napovedal vojno "spornim oligarhom".
Vladimir Putin naj bi "bojno napoved ruskemu denarju" označil za "nepošteno in sovražno gesto" Velike Britanije.
A Otok ostaja pri svojem. V skladu z novimi pravili o tem, da je treba "umazan denar" zadržati zunaj britanskih meja, bodo morali oligarhi dokazovati izvor premoženja, vključno z Abramovičem, ki naj bi imel pod palcem okoli 4,5 milijarde evrov.
Abramovič je na Otok dolga leta prihajal po zaslugi tako imenovane "zlate vize", ki bogatašem, ki v Veliko Britanijo investirajo več kot dva milijona funtov, omogoča, da se jim po hitrem postopku odobri prihod v državo. Tako preskočijo dolgo čakalno vrsto, za dokument pa plačajo okoli 2000 evrov. Tisti, ki investirajo dva milijona funtov, lahko za dovoljenje za stalno prebivanje zaprosijo po petih letih, tisti, ki investirajo deset milijonov, pa že po dveh. Prav tako lahko s seboj pripeljejo partnerja in otroke, mlajše od 18 let.
Od leta 2008 so na Otoku izdali 3.709 takšnih vizumov, od tega jih je bilo več kot 800 za ruske oligarhe. Javnost pa zakonu očita, da bogatašem omogoča, da si kupijo bivanje na Otoku z denarjem, ki je bil v domačih državah pridobljen na sumljiv način. Ruskim oligarhom se na primer očita, da so tranzicijski tajkuni, ki so "pokradli, kar se je dalo", ko je razpadla Sovjetska zveza, večinoma pa gre danes za ljudi, ki so blizu riskemu predsedniku Vladimirju Putinu.
Britanska vlada je tako pod pritiski nekoliko klonila in naj bi zdaj prošnje bogatašev skrbneje obravnavala, kar naj bi zdaj paralo živce Abramoviču, ki pa je sicer - tako britanski mediji - prepričan, da se bo na koncu vse razpletlo v njegovo korist. Na Downing Streetu so sicer potrdili zaostrovanje pravil za ruske tajkune, podrobnosti pa niso razkrili, še pišejo otoški mediji. Lahko pa prošnjo za vizum zavrnejo, "če obstajajo resni sumi, da je bil denar pridobljen nezakonito, na način, ki bi bil nezakonit v Veliki Britaniji ali ga prosilcu pravzaprav daje nekdo tretji".
Ruske bogataše se sicer že leta obtožuje, da "v Londonu skrivajo svoje umazano premoženje, pridobljeno z vrsto skorumpiranih aktivnosti". Britanski minister Boris Johnson je medtem že namignil, da bi lahko zoper ruske poslovneže uvedli še kakšne sankcije.
Roman Abramovič je sicer danes eden najbolj znanih ruskih oligarhov, tudi po zaslugi tega, da je rad v soju žarometov in živi nekakšno zvezdniško življenje.
Abramovič se danes lahko pohvali z vrsto luksuznih nepremičnin, nogometnim klubom Chelsea, zasebnim letalom, vrsto dobičkonosnih poslov in znano super jahto Eclipse. Velik uspeh za dečka, ki se je "na vrh sveta" povzpel iz zanikrne ruske sirotišnice. Danes 51-letni Abramovič je namreč starše izgubil pri štirih, delovno poslanstvo pa je sprva našel v mehaniki, med drugim v igračah, nato pa se mu je v devetdesetih uspelo prebiti v politično-gospodarske kroge in postati zaveznik Kremlja. Najprej je podpiral Borisa Jelcina, nato Vladimirja Putina.
KOMENTARJI (58)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.