Tujina

Britanci izstopajo. Kaj se bo dogajalo zdaj?

Bruselj, 24. 06. 2016 08.23 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Več kot polovica britanskih volivcev se je na referendumu odločila, da želijo, da njihova država zapusti Evropsko unijo. Zdaj bo morala britanska vlada sprožiti postopek za izstop iz EU. Sledila bodo dolgotrajna pogajanja z Brusljem o pravnih in drugih vprašanjih glede prihodnjega odnosa z Unijo.

Več videovsebin
  • Iz SVETA: Kaj referendumski izid pomeni za gospodarstvo Evrope in Slovenije?
    01:21
    Iz SVETA: Kaj referendumski izid pomeni za gospodarstvo Evrope in Slovenije?
  • Iz SVETA: Kaj čaka Britance?
    01:33
    Iz SVETA: Kaj čaka Britance?
  • Iz SVETA: Cameron bo odstopil
    01:25
    Iz SVETA: Cameron bo odstopil
  • Iz 24UR: Brexit sprožil val posledic
    04:18
    Iz 24UR: Brexit sprožil val posledic
  • Iz SVETA: Talenti, ki dajejo Ljubljani poseben pečat
    03:13
    Iz SVETA: Talenti, ki dajejo Ljubljani poseben pečat
  • Iz 24UR: Evropski politiki zaskrbljeni
    02:46
    Iz 24UR: Evropski politiki zaskrbljeni
  • Iz 24UR: Val posledic po referendumu
    04:18
    Iz 24UR: Val posledic po referendumu
  • Iz 24UR: Prenova EU je neizogibna
    01:26
    Iz 24UR: Prenova EU je neizogibna
  • Iz 24UR: Kaj izid referenduma pomeni za Slovenijo?
    02:13
    Iz 24UR: Kaj izid referenduma pomeni za Slovenijo?
Ker je referendum zavezujoč, mora britanska vlada zdaj sprožiti postopek za izstop iz EU.
Ker je referendum zavezujoč, mora britanska vlada zdaj sprožiti postopek za izstop iz EU. FOTO: AP

Kampanja za izstop iz Evropske unije je prepričala večino volivcev. 52 odstotkov jih je namreč izrazilo željo, da Velika Britanija izstopi iz EU. Ker je referendum zavezujoč, to pomeni, da mora britanska vlada zdaj sprožiti postopek za izstop iz Unije 28 držav.

Po pravilih mora država, ki želi izstopiti iz EU, o svoji nameri najprej uradno obvestiti Evropski svet. Na podlagi smernic, ki jih ta pripravi, se unija začne pogajati in sklene s to državo sporazum, v katerem opredeli pogoje za njen izstop in okvir prihodnjih odnosov med stranema.

Izstop države članice iz Unije ureja 50. člen pogodbe o Evropski uniji, ki je bil uveden z lizbonsko pogodbo leta 2009. Ta določa, da se lahko vsaka država v skladu s svojimi ustavnimi določili odloči za izstop iz EU. Unijo in Britance nato čakajo dolga in težka pogajanja o prihodnji ureditvi odnosov. 

Pogajanja naj bi trajala dve leti, a dejansko bi lahko trajala mnogo dlje, opozarjajo poznavalci. Predsednik Evropskega sveta Donald Tusk je posvaril, da bi lahko pogajanja o prihodnjih odnosih trajala tudi do sedem let.

Proces bo dolgotrajen tudi zato, ker se bodo morali prebiti skozi 80 tisoč strani zakonodaje, ki zavezuje Veliko Britanijo EU. Nekatere zakone bodo obdržali, saj se ti nanašajo na evropske politike z državami zunaj unije, denimo Norveško in Švico.

Dogovor o posebnem statusu bo izničen

Dogovor, ki ga je britanski premier David Cameron izpogajal z Evropsko unijo februarja in s katerim je Velika Britanija dobila poseben status znotraj Unije, bo zdaj prenehal veljati. Velika Britanija je namreč dobila zagotovilo, da ne bo diskriminirana, ker ni znotraj evroobmočja. S tem so želeli zaščititi avtoriteto Londona kot največjega evropskega finančnega središča. V zameno se je Velika Britanija zavezala, da ne bo ovirala tesnejše integracije evrobmočja. Če bo Britancem uspelo izpogajati nadaljnji dostop do enotnega evropskega trga, ta verjetno ne bo vseboval zaščite pred diskriminacijo.

Evropski parlament se bo prihodnji torek sestal na izrednem zasedanju, na katerem bodo sprejeli resolucijo o nadaljnjih korakih po odločitvi Velike Britanije za izstop iz EU, so danes sporočili iz parlamenta. Sejo so sklicali po današnji konferenci predsednikov Evropskega parlamenta, ki jo sestavljajo predsednik parlamenta in vodje političnih skupin. Pred glasovanjem o resoluciji bodo opravili razpravo, na kateri bodo sodelovali tudi predsednik Evropske komisije Jean-Claude Juncker in predstavniki Sveta EU.

Članice si bodo morale porazdeliti breme britanskega prispevka v proračun, Britanci bodo izgubili številne ugodnosti in koristi

Urediti bodo morali vrsto vprašanj, med drugim proračun Evropske unije, notranji trg in trgovinske odnose ter prost pretok oseb. Velika Britanija je neto plačnica, njen prispevek v skupni proračun, ki znaša nekaj manj kot 143 milijard evrov, je bil leta 2014 enajst milijard evrov. Preostale članice bi se v primeru izstopa morale dogovoriti, kako si bodo porazdelile breme britanskega prispevka v proračun.

Britanci bodo verjetno izgubili dostop do enotnega evropskega trga ali pa bi bil ta močno omejen. Prav tako bi se morali znova pogajati o številnih prostotrgovinskih sporazumih s tretjimi državami, ki jih je sklenila EU. Po mnenju analitika bruseljskega Evropskega političnega centra Fabiana Zuleega si je težko predstavljati, da bi Velika Britanija še naprej uživala vse ugodnosti in koristi, ki jih prinašajo skupni trg in trgovinski odnosi, ne da bi prispevala v sistem.

Eno od vprašanj, ki bi ga bilo treba razrešiti, je tudi prost pretok oseb. Po nekaterih podatkih v državah članicah Unije živita in delata dva milijona Britancev. Razjasniti bi morali njihov status in pravice, pa tudi status evropskih državljanov, ki živijo in delajo na Otoku.

Končni sporazum bo moral potrditi tako Evropski parlament kot tudi vseh 27 članic EU, proces ratifikacije v članicah pa bi bil lahko dolg. Nekatere države članice bi se lahko zavzele za težka pogajanja z Veliko Britanijo, da bi tiste članice, ki bi imele podobne težnje, odvrnile od te namere.

Izstop začne veljati po podpisu sporazuma

Sporazum v imenu Unije sklene Svet EU s kvalificirano večino, potem ko dobi soglasje Evropskega parlamenta. Za kvalificirano večino so potrebni glasovi 55 odstotkov držav članic EU, ki predstavljajo najmanj 65 odstotkov prebivalstva EU.

Pogodba o EU in pogodba o delovanju EU v državi, ki se odloči za izstop, prenehata veljati z dnem, ko začne veljati sporazum o izstopu, ali dve leti po tistem, ko država izrazi namero o izstopu. Dveletno obdobje je mogoče podaljšati, če Evropski svet v dogovoru z državo, ki želi izstopiti, soglasno odloči, da se to obdobje podaljša.

Če bi se Velika Britanija po izstopu želela znova pridružiti EU, bi morala znova skozi proces pridružitve.
Če bi se Velika Britanija po izstopu želela znova pridružiti EU, bi morala znova skozi proces pridružitve. FOTO: AP

Če želi država, ki se je odločila izstopiti iz EU, znova zaprositi za članstvo, se njena prošnja obravnava v skladu z 49. členom pogodbe o EU, v katerem je opisan postopek o pristopu. Ali bi se Britanci znova odločili za to možnost, je seveda drugo vprašanje.

Scenarij: trgovanje 'po starem'

Po ukinitvi članstva v EU bi se lahko Velika Britanija vrnila na 'stari sistem', kar pomeni, da bi z Evropsko unijo trgovala po pravilih Svetovne trgovinske organizacije. Torej, znova bi uvedli uvozne dajatve in tarife, drugačen režim pri vstopu in izstopu iz države. 

A bolj verjetno je, da bosta strani dogovorili nov sporazum, ki bi Veliki Britaniji omogočil, da bi še vedno uživala prost pretok blaga in ljudi.

Prostotrgovinski sporazumi, ki jih je EU sklenila s 53 državami, med drugim s Kanado, Singapurjem in Južno Korejo, več ne bodo veljavni za Veliko Britanijo. Če bodo Britanci s temi državami želeli pod istimi pogoji trgovati še naprej, bodo morali z vsako od teh držav znova sesti za pogajalsko klop.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (407)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

1adler
26. 06. 2016 09.08
-1
Bo pristopila Turčija in nas bo zopet več v eu
dostojevski II
26. 06. 2016 11.01
-1
Ne samo Turčija. September 2015.... Porošenko: Ukrajina se bo v roku 5 let prijavila za članstvo v EU.
flojdi
25. 06. 2016 15.36
. žal, sploh mi ni bilo znano, da SO (bili) u eu. / saj ni bilo za videt nobenih angleških kovancev Eura...
ONniON
25. 06. 2016 11.25
+2
češka nima evra, slovenija se je odpovedala Tolarju
Saloreich
25. 06. 2016 08.51
+7
EU je dobra ideja, edini problem so amerikanske sluge. Ravno VB je bila glavni soavtor arabske pomladi. Ko pa pridejo vse negativne posledice to pa ne, to pa nočejo. Tako se mora sedaj celina jeb... z vsemi begunci. Samo, da je dolar zrasel, evro padel in, da o poslabšanih odnosih z Rusijo sploh ne govorimo..
NapovedovalecPrihodnosti
24. 06. 2016 21.34
+11
Vsaka čast Britancem.So le pokazali,da niso taki loleki kot je menila madam Merkl.Hahahahaha
extradeluxe
24. 06. 2016 21.45
-1
dirtmcgirt
24. 06. 2016 18.38
+7
aja kva pa pomen za gospodarstvo. nč! nove prilagoditve nč druzga.
dirtmcgirt
24. 06. 2016 18.34
+11
uprašte ljudi na ulci pejmo na referendum, politiki bojo šokirani. in prou je.
lilyallen
24. 06. 2016 20.32
+1
jest glasujem da ostanemo ker nevidm kak je lahko boljše za naše izvoznike da smo zunaj prostotrgovskega območja in kako smo lahko na boljšem brez evropskih sredstev. Eno so emocije eno je pa ekonomija in slednja bi morala prevagati, žal majo ljudje raje kruha in iger. lp!
BUONcaffee
24. 06. 2016 18.00
+5
Zopet moramo menjati atlas Evrope.
Netajkun
24. 06. 2016 21.07
+3
Ne še . . počakajmo da se odcepita Škotska in Irska
flojdi
25. 06. 2016 15.38
BUONcaffee
24. 06. 2016 17.49
+2
Kraljica je itak v letih, sedaj pa še to.
BUONcaffee
24. 06. 2016 17.47
-2
Kraljestvo propada.
aaaaaa122121
24. 06. 2016 17.42
+7
Pa so se zrusile sanje elit po novem svetovnem redu:)
Vostro
24. 06. 2016 18.58
-1
E sad pitajte naša brača srba kako se bo odvijalo naprej? Slovenija se je osamosvojila in je šla "miloševičeva" vojska vn z čedotom na čelu!!! Mislim, da bo v parih dneh počlo boste vidli... če je kolčkaj srba v evropi :D:D NE SMEMO JIM PUSTIT DA GREJO VN IZ EVROPE IN PIKA!!!
Tone 12345
24. 06. 2016 17.23
-5
Ej ljudi -počelo je!!!!!Da se ve v kaj smo šli!!!Sam proslavljajte!!!A vi sploh veste kaj je odločitev 80 miljonske države-ne ne veste!!!
brabusednet
24. 06. 2016 17.18
+4
Naslednjih 50 let Britancem vrnitev v EU prepovedat,pa naj uživajo.
puspan
24. 06. 2016 18.08
-5
Moram priznati, da sem se zmotil. Kljub tesnemu izzidu, sem verjel, da ostanejo. Seveda je veliko razočaranje vsepovsod, toda odločitev je tu. Mislim, da bodo Britanci že zelo kmalu čutili vse prednosti njihovega izstopa. Čestitam jim naj uživajo čim dlje, ker vrnitve nazaj ni več.
BUONcaffee
24. 06. 2016 17.12
+3
In volilci so odšli domov. In sedaj kaj hočejo?
puspan
24. 06. 2016 18.09
+2
Vse kaže, da se bodo sedaj vozili po sredini.
BUONcaffee
24. 06. 2016 17.10
+4
Angleži morajo menjati tablice na avtomobilih.
brabusednet
24. 06. 2016 17.20
+5
Pa še marsikaj bo treba zamenjat in to bo stalo kar nekaj funtov.
CIGU MIGU
24. 06. 2016 17.08
+7
kdaj bodo naši poslanci prišli domov -in to ne z letalom ampak z kolesom brez pedalov
Pancamo
24. 06. 2016 16.45
+13
"Ker je referendum zavezujoč, mora britanska vlada zdaj sprožiti postopek za izstop iz EU." Dragi/draga K.H. Zavedam se, da novinarji 24ur ponavadi samo prevajate članke, ampak vseeno predlagam, da preden se lotiš prevanja članka, se malo bolj pozanimaš o dejstvih. Referendum v Veliki Britaniji NI zavezujoč in britanski vladi ni potrebno sprožiti postopek, čeprav ga verjetno bojo, ker upoštevajo voljo ljudstva. 24ur kot da namerno zaposluje novinarje brez znanja
mertseger
24. 06. 2016 16.31
+6
Zeh ...gremo dalje. Dogaja se samo tistim ki želijo manipulirat da bodo kaj imeli od tega. Sem danes klical šefa inženirjev v podjetju s katerim sodelujemo. Je rekal kar se nas tiče se od včeraj ni nič spremenilo, to imajo samo politiki in ekonomisti v glavah.
lilyallen
24. 06. 2016 16.00
-1
nevem kako lahko en razmišlja da bo državi bolje če se distancija od tujih trgov, saj se dan danes prav vsi povezujejo, mislim da to ni bil najbolši korak za UK in da so bolj kot racionalni um tukaj bile v igri emocije, po nečem preteklem in bojazni pred tujci, katere pa so mel britanci vedno več od preostale EU. Bomo videli kaj bo to pomenilo čez čas, samo nekako dvomim da bo london ohranil primat finančnega velemesta v evropi. lp!
Uporabnik215111
24. 06. 2016 17.11
+4
Zakaj bi moral kdo biti povezan? Kaj manjka npr Švici?
Migrant
24. 06. 2016 15.29
-6
Uresničuje se Hitlerjeva vizija iz leta 1939....Velika Nemčija..Frau Merkel bo še bolj diktirala politiko EU...Britanci pa mislim,da so ga malo pos..li,itak so imeli privilegij lastne valute...