V uradu komisarja Združenih narodov (ZN) za človekove pravice v Ženevi so poudarili, da bi države Latinske Amerike, ki zaradi virusa Zika ženskam svetujejo odložitev nosečnosti, tem morale dati možnost nadzora nad plodnostjo. "Kako lahko ženske prosijo, naj ne zanosijo, a jim ne ponudijo možnosti, da nosečnost prekinejo," je dejala tiskovna predstavnica Cecile Pouilly.
Številne države Latinske Amerike so konservativno katoliške in imajo zelo restriktivno zakonodajo glede splava in kontracepcije. Spričo virusa zika, ki ga prenašajo komarji, povezan pa naj bi bil z mikrocefalijo, stanjem, ko se otroci rodijo z nenormalno majhno glavo, je več držav ženske pozvalo, naj se izogibajo zanositvi.
A po mnenju visokega komisarja ZN za človekove pravica Zejda al Huseina ima to svarilo le neznaten pomen v državah, v katerih so storitve na področju reproduktivnega zdravja, kot sta kontracepcija ali splav, prepovedane ali močno omejene.
"Napotek nekaterih vlad ženskam, na odložijo nosečnost, ignorira realnost, v kateri številne ženske in dekleta preprosto ne morejo imeti nadzora nad tem, ali in kdaj oz. v kakšnih okoliščinah zanosijo, še posebej v okolju, kjer je spolno nasilje pogosto," je v izjavi zapisal Zejd.
Vlade morajo po njegovem mnenju ženskam, moškim in mladoletnikom zagotoviti dostopne kakovostne informacije in storitve za spolno in reproduktivno zdravje, in to brez diskriminiranja, je poudaril komisar. To vključuje kontracepcijo, vključno z jutranjo tabletko, zdravstveno oskrbo mater in varen splav.
"Zakoni in politike, ki ženskam omejujejo dostop do teh storitev, je treba na novo preučiti v skladu z obvezami na področju človekovih pravic, da bi v praksi vsem zagotovili pravico do zdravja," je še poudaril Zejd.
Vse več primerov ohromitve kot posledica okužbe z virusom Zike
Iz Brazilije medtem danes poročajo, da se je v povezavi z virusom Zika v Riu de Janeiru pojavilo tudi več primerov Guillain-Barrejevega sindroma, ki povzroča ohromitve.
Kot poroča časnik O Globo, je bolnišnica v Riu, ki je specializirana za nevrološke bolezni, od januarja obravnavala 16 primerov te bolezni. Dva bolnika, ki sta se okužila z virusom Zika, naj bi bila v resnem stanju. V povprečju v tej bolnišnici letno obravnavajo pet primerov Guillain-Barrejevega sindroma.
O porastu tega sindroma so poročali že ob izbruhu virusa Zika v Francoski Polineziji v letih 2013 in 2014.
Simptom te vnetne bolezni živcev so ohromitve, ki se ponavadi začnejo v rokah in nogah, ohromijo lahko tudi dihalne poti. Sindrom pogosteje prizadene moške kot ženske. Vzrok bolezni ni znan, se pa pogosto pojavi po kaki okužbi. Pri večini bolnikov simptomi izginejo, velikokrat po nekaj mesecih. A bolezen lahko pusti posledice ali pa se celo konča s smrtjo.
Strokovnjaki že dalj časa domnevajo, da je sindrom povezan tudi z virusom zika, ki ga sicer močno sumijo tudi krivde za mikrocefalijo. Za zdaj ni sicer dokazov, da bi zika povzročala eno ali drugo bolezen.
Britanci bodo letala, ki priletijo z okuženih območij, škropili z insekticidi
Vsa letala, ki v Združeno kraljestvo priletijo iz držav, ki so že potrdile prisotnost virusa Zika, bodo po novem škropili z insekticidi. S tem bodo pobili komarje, ki bi lahko bili na letalih, in zmanjšali verjetnost, da bi pičili katerega od potnikov. Ta ukrep se sicer ponekod že izvaja, in sicer z namenom preprečitve okužbe z malarijo.
Po besedah zdravstvene ministrice Jane Ellison gre za enega v vrsti ukrepov v boju proti tigrastim komarjem vrste Aedes, ki so odgovorni za prenašanje nevarnega virusa. Do ukrepa prihaja tri dni potem, ko je Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) razglasila, da virus, ki se hitro širi in ki naj bi bil povezan s primeri mikrocefalije, predstavlja nevarnost za javno zdravje po vsem svetu, zato je potreben nujen in usklajen odgovor.
"Ljudem želim zagotoviti, da je tveganje za našo populacijo izjemno majhno," je povedala Ellisonova. "Tistim, ki potujejo na okužena območja, priporočamo uporabo repelentov, dolgih rokavov in dolgih hlač. Nosečnice naj se potovanjem v države, kjer so potrdili prisotnost virusa, izogibajo. Če je potovanje zanje obvezno, pa naj se vnaprej posvetujejo s svojim osebnim zdravnikom," je še dodala.
Prvi primer okužbe pri nosečnici v Evropi
Ravno včeraj so v Španiji potrdili prvi primer okužbe z virusom Zika pri nosečnici in prvi tovrstni primer v Evropi. Ženska iz Katalonije je bila v 12 do 14 tednu nosečnosti, ko je odpotovala v Kolumbijo. Kljub temu, da so bili testi na virus pozitivni, se ženska počuti dobro, zato je niso sprejeli v bolnišnico.
Simptomi okužbe z virusom Zika so sicer relativno blagi, podobni gripi, a je virus zaradi omenjenih razlogov nevaren za nosečnice. Povezan naj bi bil tudi z nevrološkim sindromom Guillain-Barre. Tigrasti komarji vrste Aedes prenašajo tudi druge nalezljive bolezni, kot sta denga in čikungunja. Okuži se lahko vsakdo, ki potuje ali biva na območjih, kjer so komarji okuženi z virusom Zika. Ta območja so načeloma v Afriki, jugovzhodni Aziji in na otokih v Pacifiku.
Lani pa se je virus pričel širiti tudi po državah Srednje in Južne Amerike. Najhuje je prizadel Brazilijo, kjer so od oktobra lani zabeležili 270 potrjenih primerov mikrocefalije in skoraj 3500 domnevnih primerov. Po ocenah je okuženih 1,5 milijona ljudi. V minulih dneh so virus pri turistih, ki so se vrnili iz Latinske Amerike, že odkrili v več evropskih državah, ZDA in Kanadi. V Sloveniji doslej še niso zabeležili nobenega primera.
Brazilska predsednica Dilma Rousseff je včeraj televizijskem nagovoru napovedala vojno proti komarjem. V soboto bodo imeli dan "mobilizacije naroda", v okviru katerega bo več tisoč vojakov in drugih uslužbencev začelo z uničevanjem insektov po stanovanjskih in drugih stavbah.
KOMENTARJI (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.