Predstavniki britanskih klinik za plodnost opozarjajo na premajhno število moških, ki so pripravljeni darovati semensko tekočino. Le 307 moških je namreč evidentiranih v bazi darovalcev, kar štiri tisoč žensk na leto pa si želi z darovano tekočino zanositi, zaradi česar v ambulantah prihaja do neverjetno dolgih čakalnih vrst.
Moški želijo ostati anonimni
Strokovnjaki trdijo, da je za veliko pomanjkanje darovalcev krivo dejstvo, da je Velika Britanija leta 2005 prepovedala anonimnost donacij. Sedaj lahko otroci, ki so bili spočeti z darovano semensko tekočino, ob svoji polnoletnosti poiščejo prave starše, kar pa britanskim širokosrčnim darovalcem očitno ne ugaja.
Smo slovenski darovalci anonimni?
Za zbiranje spolnih celic, ki jih lahko darujemo, sta pri nas pristojna dva centra, in sicer na ginekološki kliniki v Ljubljani in Mariboru. Po naši zakonodaji lahko otrok, ki je dopolnil najmanj 15 let, zaradi zdravstvenih razlogov zahteva od centra za darovanje spolnih celic, da ga seznani z zdravstveno pomembnimi podatki o darovalki ali darovalcu. Prav tako lahko te podatke izve njegov zakoniti zastopnik, če so za to podani izjemni zdravstveno utemeljeni razlogi. Pravico do vpogleda v register ima seveda tudi otrokov zdravnik, vsi pa so zavezani k varovanju podatkov.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.