
Britanec Christopher Pierson je priznal, da je ljudem, ki so na spletnih straneh objavili podatke o pogrešanih svojcih, ki so se v času cunamijev nahajali na prizadetih območjih in se še niso oglasili svojcem, pošiljal elektronsko pošto, v kateri je zapisal, da so pogrešani umrli. Poslal naj bi več kot 30 lažnih obvestil o smrti.
37-letnega Piersona iz vzhodnega dela Anglije, ki so ga obtožili zlonamernega obveščanja in zavajanja javnosti, bodo do 24. januarja zadržali v priporu, so sporočili predstavniki londonskega sodišča. Pierson se je v poslanih pismih predstavil kot predstavnik britanskega zunanjega ministrstva na Tajskem, elektronsko pošto pa je pošiljal z izmišljenega naslova, ki je vseboval kratice zunanjega ministrstva. Podatke o pogrešanih Britancih naj bi našel prek spletne strani britanske televizije Sky News, od koder so sporočili, da so zgroženi nad zlorabo njihove spletne strani.

Na Šrilanko prispeli prvi marinci
Prva skupina ameriških marincev je prispela na šrilanško letališče v Kolombu, ki bo pomagala žrtvam katastrofe. Na območje sta pripluli ameriški vojaški ladji z več deset helikopterji in več tonami hrane, vode, zdravil in drugih potrebščin ter 2200 marincev. Sprva naj bi marinci pomagali najbolj prizadetemu območju - provinci Aceh na severu Sumatre, kjer v mnoge predele zaradi nedostopnosti še niso uspeli pripeljati pomoči. Marinci naj bi pomagali pri razdeljevanju hrane in zdravil, pa tudi pri gradnji zatočišč. Omenjeni marinci naj bi prihodnji teden odšli še na Šrilanko.
Prva skupina 42 marincev je že prispela v šrilanško prestolnico Kolombo, kjer bodo s še 200 kolegi, katerih prihod pričakujejo z japonskega oporišča na Okinavi, pripravili logistično podporo za prihod ameriške pomoči.

Medtem pa so se oglasili še šrilanški uporniki, Tamilski tigri, ki trdijo, da jim vlada ni omogočila dostopa do mednarodne pomoči. Poleg tega so opozorili, da bi s tem lahko zapravili možnost mirovnega sporazuma, na katerega obe strani čakata že dve desetletji. Vlada in Tamilski tigri so se takoj po katastrofi dogovorili, da jim bo vlada pomagala, če bodo odstopili od svoje grožnje z vojno. V območju, ki je pod nadzorom upornikov, naj bi bilo po njihovih podatkih najmanj 19 tisoč mrtvih, dobrih 6 tisoč ljudi pa pogrešajo.
Indija tujcem ne dovoli vstopa do otočja Andaman in Nicobar
Indija medtem še vedno ne dovoli tujim mednarodnim skupinam dostopa do odročnega otočja Andaman in Nicobar, kar onemogoča dostavo nujne pomoči prizadetim. New Delhi vztraja pri politiki omejenega dostopa do tega otočja, ker je tam letalsko vojaško oporišče, pa tudi zaradi zaščite izvornih plemen. Lokalni predstavniki so medtem opozorili, da nekaj otokov z območja še vedno ni prejelo pomoči. Med njimi je otok Chowra, kjer so ljudje osem dni po potresu sestradani.

Žrtev že več kot 145 tisoč
Število žrtev se je povzpelo na 144 tisoč. Najbolj prizadete so Indonezija, Šrilanka in Indija. Indonezijske oblasti se bojijo, da bo žrtev čez 100.000, v Indiji še vedno pogrešajo 14.488 ljudi, ki so najverjetneje mrtvi, na Šrilanki pa ni znana usoda 5.240 pogrešanih. Katastrofa v Aziji je terjala življenja najmanj 370 tujcev, več kot 7.000, med njimi največ Evropejcev, pa jih še pogrešajo. Na Tajskem so v bolnišnicah postavili računalnike, na katerih lahko preživeli na medmrežju iščejo podatke o svojcih. "Težko je dobiti točne informacije, Podatke dobivamo iz različnih virov. Večinoma jih zbirajo pod težkimi pogoji in zato vsi niso točni. Mi jih moramo tukaj pregledati, jih preveriti in jih objaviti na medmrežju," razlaga skrbnik spletne strani Passagone Smerpark.
Število žrtev se še vedno povečuje, grozi pa možnost izbruha številnih nalezljivih bolezni, med njimi kolere in diareje.

Pogrešajo še štiri Slovence
Zunanje ministrstvo je po potresu opravilo številna poizvedovanja in uspelo vzpostaviti stik z večino pogrešanih Slovencev. O štirih Slovencih pa MZZ doslej ni uspelo pridobiti nobene informacije oziroma z njimi bodisi posredno ali preko svojcev vzpostaviti stika.
Eden od njih naj bi po neuradnih informacijah sicer že zapustil prizadeto območje in naj bi se trenutno nahajal v Kambodži. Trije slovenski državljani pa se po zadnjih znanih podatkih nahajajo v Indiji. Z njimi doslej MZZ ni uspelo vzpostaviti nobenega stika, prav tako se niso v zadnjih dneh javili svojcem.
Oba slovenska državljana, ki se nahajata v Mjanmarju in s katerimi je MZZ minuli konec tedna uspelo navezati stik, Stojan Femec in Jure Pavlica, pa po informacijah svojcev nista ogrožena.
MZZ je danes ponovno pozvalo vse slovenske državljane, ki se nahajajo na prizadetih območjih, da izkoristijo prvo priložnost za vrnitev domov. Veleposlaništva Nizozemske, ki koordinirajo vrnitev državljanov EU iz prizadetih območij v Evropo, sporočajo, da so predvidena prosta mesta na vseh organiziranih letih z letališč v Kolombu, Maleju, Džakarti, Bangkoku, Phuketu in drugih. MZZ tudi preostalim slovenskim turistom na teh območjih svetuje, da tudi če niso neposredno ogroženi, izkoristijo priložnost in se čimprej vrnejo domov. Ministrstvo naproša vse, ki bi na kakršen koli način stopili v stik s pogrešanimi, da to nemudoma sporočijo dežurni službi ministrstva za zunanje zadeve na telefon 01 478 2219 oziroma konzularni službi Ministrstva za zunanje zadeve 01 478 2305 ali 01 478 2317.
Svet pomaga

Že takoj po katastrofi se svet odzval na potrebe prizadetih v Aziji. Do sedaj sta se nabrali dobri dve milijardi dolarjev, od tega sta žrtvam največ denarja namenili Japonska (500 milijonov) in ZDA (350 milijonov). Medtem, ko so nekateri ameriški vladi sprva očitali stiskaški odziv na eno največjih naravnih katastrof v zgodovini človeštva, pa to ne velja za njene državljane. Zbrali so že milijone, danes so jih iz Bele hise javno spodbudili tudi predsednik Bush in bivsa predsednika Clinton ter Bush starejši, ki bosta vodila kampanjo zbiranja denarja za pomoč žrtvam azijskega cunamija. Pomoč bo morala v Azijo dotekati več let, saj naj bi po podatkih Združenih narodov nujno pomoč v prizadetih državah potrebovalo več kot 1,8 milijona ljudi. Ponekod so bile izbrisane cele vasi in generacije družin. Prizadete pa pestijo tudi številne bolezni, dehidracija in lakota.
Kljub obsežni humanitarni akciji, v kateri sodelujejo številni prostovoljci, države in humanitarne organizacije, pomoč do vseh prizadetih območij še vedno ni prišla. »Tisti helikopterji, ki zdaj prevažajo pomoč oddaljenim vasem na obali Sumatre, iz Združenih držav in drugih partnerskih držav, ti helikopterji so zdaj res zlata vredni,” je dejal koordinator za pomoč ZN Jan Egeland. Da bi čimprej obnovili turistična središča, tajske oblasti lastnikom poškodovanih hiš obljubljajo oprostitev pri davkih in ugodna za obnove. Poleg tega bodo v enem mesecu pripravile začasne domove z elektriko in čisto vodo za tiste, ki so ostali brez vsega.

Ameriški državni sekretar Colin Powell je medtem dopotoval v Bangkok, kjer naj bi izrazil solidarnost ZDA z žrtvami katastrofe ter ocenil obseg škode. Powell je že izjavil, da za zdaj ZDA ne bodo povišale denarno pomoč. V delegaciji, ki jo vodi Powell, je tudi guverner Floride in brat ameriškega predsednika Jeb Bush. Powell se bo predvidoma v torek pogovarjal s tajskim premierom Thaksinom Shinawatro, po obisku prizadetega območja na Tajskem pa bo odpotoval v Indonezijo, kjer bo v četrtek sodeloval na izrednem vrhu Združenja držav jugovzhodne Azije (ASEAN).
Slovenska karitas zbira denar na tekočem računu 02140-0015556761, Namen: Cunami-Azija, Sklic: 121204. Rdeči križ Slovenije sredstva za pomoč žrtvam potresa zbira na transakcijskem računu NLB številka 02922 – 0019831742, sklic: 4014, s pripisom 'Potres JV Azija'.

Kitajski premier Wen Jiabao je medtem sporočil, da se bo udeležil četrtkovega izrednega zasedanja Asean, na katerem bodo razpravljali o regionalnem sodelovanju na področju preprečevanja katastrof.
Poziv za lažje iskanje pogrešanih
Luksemburško predsedstvo Evropske unije je pozvalo državljane petindvajseterice, ki bivajo ali potujejo po prizadetih državah, naj čim prej navežejo stik s svojimi sorodniki, oblastmi ali najbližjim predstavništvom države članice EU, da bi tako olajšali oziroma pospešili iskanje pogrešanih. Po besedah francoskega notranjega ministra Dominiqua de Villepina pa je EU koordinacijo razdeljevanja pomoči, ki jo prizadetim državam namenja povezava, poverila Franciji.