19. november naj bo dan, ko bodo naše misli namenjene tudi tistim, ki živijo v neurejenih sanitarnih razmerah, vendar ne mislimo zgolj na moderna stranišča in kopalnice. Tu je v ospredju problem pomanjkanja neoporečne vode in zdravstvenih težav, ki jih povzroča onesnažena voda.
Vsak dan, tudi današnji, otroci umirajo zaradi akutne driske, ki jo povzročajo uživanje oporečne vode in slabe higienske razmere, v katerih živijo. Na svetu je namreč še vedno okoli 2,6 milijarde ljudi (to je skoraj polovica vse svetovne populacije), ki nimajo primerno urejenih sanitarij, kar resno ogroža njihovo zdravje. En gram iztrebkov lahko vsebuje tudi do 10 milijonov virusov, en milijon bakterij, tisoč cist zajedavcev in njihovih jajčec, ki jih izležejo v iztrebkih.
Statistika Svetovne zdravstvene organizacije je dovolj zgovorna: Zaradi s prebavo povezanih bolezni letno na svetu umre 1,8 milijona ljudi. Dovolj, da se zavemo, kako pomembno je živeti v urejenih sanitarnih razmerah. Da so bolezni črevesja najpogostejši vzrok smrti na svetu, na svoji spletni strani opozarja tudi neprofitna organizacija WTO (World toilet organization), kjer dodajajo, da so prav slabe sanitarne razmere najpogostejši razlog za pojav driske.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.