V več kot leto dni trajajočih nemirih v Siriji je življenje izgubilo okoli 17.000 ljudi. V spopadih med uporniki in silami predsednika Bašarja al Asada so bila uničena številna mesta, tudi za tiste, ki so preživeli, življenje ni več enako.
Prav reševanju krvave situacije je bilo danes namenjeno srečanje predstavnikov svetovnih velesil v Ženevi, kjer so skoraj nekoliko presenetljivo podprli predlog avtorja propadlega mirovnega načrta Kofija Anana. Ta je predlagal ustanovitev prehodne vlade, v kateri bi sodelovali tako predstavniki opozicije kot sedanje oblasti, a ne tisti, ki nasprotujejo tranziciji in spravi v državi.
Po vztrajanju Sirije je končni dogovor sicer nekoliko manj strog. Rusija je namreč zahtevala, da je v proces vključen tudi aktualni predsednik Bašar al Asad. Zahod se tako ni uspel rešiti zanj najbolj motečega elementa sirske situacije.
Čeprav ta dogovor Asada še ne bo prisilil k odstopu s predsedniške funkcije, pa Anan govori o uspehu srečanja. Če ne drugega, so se končno uspeli o nečem dogovoriti. V preteklosti so namreč srečanja pogosto ostajala brez sklepov zaradi nasprotovanja Asadovih zaveznic Kitajske in Rusije.
Kljub napredku v komunikaciji med velesilami pa sklepi konference najbrž ne bodo zadovoljili sirske opozicije, ki je že pred konferenco povedala, da je nesprejemljivo, da bi krivci za smrt toliko ljudi ostali nekaznovani. Prehodna vlada z Asadom je zanje tako nesprejemljiva.
Asadov režim in uporniki so sicer ob vsakem masakru krivdo za žrtve valili drug na drugega. Uporniki so trdili, da režim pobija lastne državljane, Asad pa, da so veliko umorov zagrešili prav uporniki, da bi režim očrnili pred svetom.
Anan je sicer danes opozoril, da svetovna politika nikoli ne bi bila smela dopustiti, da so razmere v Siriji prišle tako daleč. Zbrane je pozval, naj na tokratni konferenci "končno postanejo uporabni".
A tovrstna pogajanja pač vedno minevajo v senci političnih in gospodarskih interesov. Predvsem ruskih. Država ima v Siriji celo svojo vojaško bazo.
Kakšni bodo dejanski učinki današnjega dogovora, je sicer vprašljivo. Ananov aprilski mirovni načrt je na primer neslavno propadel, ker sta ga kršili obe sprti strani.
Medtem ko so politiki zasedali, se je v Siriji nasilje nadaljevalo
V Siriji se medtem nadaljuje nasilje. V današnjih spopadih je bilo po vsej državi ubitih že najmanj 53 ljudi, večinoma civilistov, več sto pa jih je ujetih v mestu Duma v bližini Damaska, ki ga je Asadova vojska povsem obkolila, je sporočil Sirski observatorij za človekove pravice.
Do spopadov prihaja tudi v mestu Rastan v osrednji provinci Homs, ki naj bi bila od februarja pod nadzorom upornikov. Po državi je odjeknilo tudi več eksplozij, med drugim v bližini naftovoda v vzhodni provinci Deir Ezor.
Še bi se pogajali ...
Še med ženevskimi pogajanji je namestnik generalnega sekretarja Arabske lige Ahmed Ben Heli sporočil, da bo v ponedeljek v Kairu potekalo srečanje sirske opozicije.
Na srečanje je povabljenih več kot 200 Sircev, predstavnikov opozicijskih skupin ter zunanji ministri petih stalnih članic Varnostnega sveta ZN – Rusije, ZDA, Velike Britanije, Kitajske in Francije, je pojasnil Ben Heli. Prav tako so povabljeni Anan ter odposlanci iz Iraka, Kuvajta, Katarja, Turčije in Tunizije.
Sodelovanje drugih držav bo potekalo le v uvodnem in zaključnem delu srečanja, medtem ko bodo predstavniki opozicijskih skupin dva dni zasedali sami. Pred tem so tovrstna srečanja na sedežu Arabske lige v Kairu propadla zaradi različnih pogledov sirskih opozicijskih skupin.
KOMENTARJI (77)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.