
Evropski komisar za širitev, Guenter Verheugen, je v primeru Turčije poudaril: "Reforma kazenskega zakonika je neizogiben pogoj za začetek pristopnih pogajanj". Po njegovih ocenah je moč le s to reformo zagotoviti, da bo Turčija postala pravna država, ki spoštuje človekove pravice. Kot je dejal, bo Evropska komisija jasno povedala, da pristopna pogajanja ne bodo mogoča, dokler ne bo izpolnjen ta glavni element. Komisar je za konec še dodal: "Turčija mora zbrati moči, da združi tradicionalne turške vrednote z evropskimi. Evropske vrednote niso stvar pogajanj."

Evropska komisija bo 6. oktobra objavila poročilo in priporočilo o morebitnem vstopu Turčije v Evropsko unijo. Največ zaskrbljenosti v Bruslju zbuja preložitev reforme kazenskega zakonika v Turčiji, do katere je prišlo, ker želijo skrajni islamski politiki v zakonik vključiti člen o prešuštvu kot kaznivem dejanju.
Tudi francoski notranji minister Dominique de Villepin meni, da je omenjeni člen za EU popolnoma nesprejemljiv: "To je popolnoma v nasprotju z vrednotami, ki jih zagovarjamo," je pojasnil. "Zato moramo biti zahtevni. Biti zahteven pa ne pomeni za vedno zapreti vrata. Biti zahteven pomeni, da smo jasnega razuma, zaskrbljeni glede resnice, glede učinkovitosti prizadevanj, ki naj bi jih pokazala Turčija," je dodal de Villepin.