Zagreb je sprejel francoski predlog za rešitev problema prejudiciranja meje in s tem zastoja Hrvaške v pogajanjih z EU, zdi pa se, da ga Ljubljana ni, je v Bruslju dejal hrvaški premier Ivo Sanader. To pomeni, da je pripravljena pristati na to, da noben dokument, ki bo uporabljen v pogajanjih z EU, ne bo prejudiciral meje med državama, je pojasnil. "To je načelo, ki je absolutno v redu in ki bi ga morala sprejeti tudi Slovenija," je poudaril Sanader. "Vse drugo, kar se bo dogajalo pred mednarodnim sodiščem, je druga zgodba, tam bo vsak predstavil najmočnejše argumente," je dodal.
Slovenski premier Borut Pahor se je na to že odzval in pojasnil slovenska stališča. Kot je dejal, je naša država predložila svoj predlog z dopolnili, v katerih zahteva jasna politična in pravna zagotovila za svoje zahteve, torej si prizadeva, da bo zaveza podana v okviru EU, ne v bilateralnem okviru. Za Sanaderja "to ne pride v poštev".
"Mi natančno vemo, kaj želimo. Natančno vemo, kaj je pogoj za to, da slovenska stran da zeleno luč za nadaljevanje pogajanj," je dejal. "Če ti pogoji ne bodo izpolnjeni, ima slovenska diplomacija jasno navodilo, da v drugi polovici tega meseca da rdečo luč," je dodal. To bi po Pahorjevih besedah pomenilo iskanje drugačnih, novih poti za to, da se nesporazumi odpravijo.
Sanader: To ne pride v poštev
Sanader je podprl predlog francoskega predsedstva, ne pa slovenskih dopolnil k njemu, češ da poskuša slovenska stran s tem vnašati dvostranska vprašanja v pogajalski proces. "Kar se zdaj poskuša narediti, je, da bi bilateralna vprašanja postala del pogajalskega procesa. To ne pride v poštev," je dejal hrvaški premier. Dodal je, da EU in vse članice zagovarjajo načelo, da bilateralna vprašanja ne morejo biti del pristopnih pogajanj.
Uveljavljanje sporazuma Drnovšek-Račan
Po navedbah hrvaških virov naj bi hrvaška stran ravnanje Slovenije razumela kot poskus uveljavljanja sporazuma Drnovšek-Račan, ki Sloveniji zagotavlja dostop do mednarodnih voda, namesto iskanja rešitve na podlagi dogovora predsednikov vlad Sanaderja in Janeza Janše na Bledu, ki predvideva posredovanje tretje strani.
Ali Slovenija izsiljuje Hrvaško?
Sanader je na vprašanje hrvaških novinarjev, ali Slovenija izsiljuje Hrvaško, odgovoril: "Ne bi rekel, to je premočna beseda." Sicer pa je treba po njegovih besedah počakati do 19. decembra, ko bo v Bruslju pristopna konferenca Hrvaške z EU. Šele takrat bo mogoče podati "končno mnenje" o tem, je dejal.
Glede možnosti, da bi bil problem rešen do pristopne konference 19. decembra, je Sanader odgovoril: "Kar se mene tiče, so možnosti sijajne. Takoj sem pripravljen na rešitev po teh načelih. Če mislite, da so ta načela v redu (...), se lahko stvar reši takoj. Pripravljen sem danes dati izjavo." Na vprašanje, v čem je torej problem, je hrvaški premier odgovoril: "To morate vprašati njih."
Vrh EPP, največje politične skupine v Evropskem parlamentu, je danes na podlagi predloga hrvaškega predsednika sprejel resolucijo o pogajanjih Hrvaške z EU, v kateri je pohvalil "bistven napredek" Hrvaške in poudaril, da bi pristopna konferenca 19. decembra morala "izražati napredek, ki ga je doslej že napravila Hrvaška".
KOMENTARJI (49)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.