
Ameriška državna sekretarka Condoleezza Rice je na Bližnjem vzhodu gostila srečanje med izraelskim premierom Ehudom Olmertom in palestinskim predsednikom Mahmudom Abasom, na katerem so govorili predvsem o vzpostavitvi miru v regiji.
Kot je po srečanju dejala ameriška državna sekretarka, sta se palestinski predsednik in izraelski premier strinjala, da se dobita na novem sestanku, medtem ko Riceova v kratkem načrtuje nov obisk na Bližnjem vzhodu. "Predsednik in premier sta se dogovorila, da se bosta kmalu spet srečala. Ponovno sta tudi izrazila željo po ameriškem sodelovanju in vodenju pri odstranitvi ovir, pridobivanju regionalne in mednarodne podpore ter napredku v smeri miru. V tem smislu pričakujem, da se bom kmalu vrnila v regijo," je dejala Riceova.
Olmert se je po tristranskem srečanju udeležil še srečanja s poslanci
svoje stranke Kadima, na katerem je potrdil, da bo ohranil stike z
Abasom. "Moramo ohraniti komunikacijo s Palestinci in edini možni kanal je preko palestinskega predsednika," je povedal Olmert. Stiki bodo po njegovih besedah posvečeni načinom za izboljšanje življenja Palestincev.
O srečanju pa je kasneje spregovoril tudi palestinski pogajalec Sajeb Erekat.
Po njegovih besedah sta se Olmert in Abas pogovarjala tudi o možnosti
razširitve trimesečne prekinitve ognja, da bi poleg območja Gaze
veljala tudi za Zahodni breg.

Slabi obeti pred pogovori
Riceova je pred srečanjem posvarila pred prevelikimi pričakovanji in dejala, da bo zanjo uspeh že to, da se bodo pogovori sploh začeli. Riceova, ki se je pred tem posamično sestala že z obema voditeljema, je tudi povedala, da je srečanje le neformalni pogovor in niso prava pogajanja.

Skupaj so proučili obstoječi položaj ter politično in diplomatsko obzorje oziroma možnosti za oblikovanje palestinske države v luči medpalestinskih in palestinsko-izraelskih odnosov. ZDA si prizadevajo predvsem, da bi se obe strani začeli konkretneje pogovarjati o najbolj pomembnih točkah, o načrtih za samostojno palestinsko državo, beguncih in statusu Jeruzalema.
Pogovori v senci oblikovanja nove palestinske vlade
Pogovore med Riceovo, Olmertom in Abasom so sicer zasenčila palestinska prizadevanja za oblikovanje vlade narodne enotnosti med Abasovim gibanjem Fatah in Hamasom, ki bi ustavila prelivanje krvi med pripadniki obeh skupin. Dogovor o koalicijski vladi pri Izraelu in ZDA namreč ni naletel na navdušenje. Oboji poudarjajo, da pogoj za sodelovanje z novo palestinsko vlado ostaja priznanje Izraela, kar pa je Hamas do zdaj vztrajno zavračal.

Kljub kritiki palestinskega dogovora sicer niti Washington niti Izrael nista izključila sodelovanja z Abasom, ki bo kot vodja palestinske osvobodilne organizacije predstavljal palestinsko stran tudi na morebitnih mirovnih pogajanjih.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.