Pet delavcev podjetja Hidromontaža je danes iz Beograda preko Dunaja poletelo v Gradec, od tam pa so okoli poldneva prispeli v Maribor. Po besedah direktorja podjetja Andreja Modrijana sta na lastno željo v Libiji ostala dva delavca od sedmih.
Za vrnitev so se odločili zaradi ''skrbi družine, pa stanje se je tako poslabšalo, da smo si tudi tisti, ki smo sprva želeli ostati, potem želeli le še, da bi odšli. Trgovine ne delajo, bencina ni, ne veš, kako dolgo boš lahko dobil kruh, pa tolpe ropajo ...'' je povedal direktor libijske veje Hidromontaže Jože Gričnik.
Takole pa je opisal 27-kilometrsko pot do letališča: "Po večerni molitvi se je na ulicah zbralo ogromno privržencev Gadafija, ki so skandirali in vihteli slike, a to je mladež, ki niti ne ve, za kaj se gre, in jo je nekdo zbobnal skupaj. Stare ženske pa zraven pripeljejo otroke. Grozljivo pa je, da ob cesti vidiš oborožene vojake, oklepna vozila s protiletalskimi mitraljezi, na visokih stavbah vidiš ostrostrelce ... Zelo neprijetno je.''
Na letališču jih je po Gričnikovih besedah pričakala ''nepopisna gneča, več kot 20.000 ljudi. Tuji delavci Egipčani, Turki, Tunizijci, polni prtljage, vsi upajo, da bodo prišli v glavno stavbo, a brez borbe se vanjo ni mogoče prebiti, zato prihaja do pretepanja med njimi in varnostnimi silami, grozljive slike ...'' Skozi gnečo se jim je uspelo prebiti tako, da so šli za kanadsko zastavo, kar naj bi bila v kaotičnih razmerah praksa letalskih družb, ki potnike zberejo na enem mestu, potem pa jih z zastavo popeljejo med množico.
Delavca, ki sta ostala, bosta po Modrijanovih besedah nastanjena 20 kilometrov južno od Tripolija za koordinacijo, ''da bomo vedeli, kaj se tam dogaja. Oni sploh ne vedo, da se kaj dosti dogaja, razen toliko, kolikor mi tukaj vidimo po televiziji. Ponoči se pač kje v bližini sliši streljanje, to je vse. Tam bosta varovala našo opremo. Tisto, kar smo morali za seboj pustiti na delovišču (150 km zahodno od Tripolija, op. T.V.), smo onesposobili s tem, da smo odmontirali dele strojev, tako da niso uporabni in nam jih ne morejo odpeljati.''
Za podjetje Hidromontaža s sedežem v Mariboru, ki ima v Libiji 10 milijonov evrov prometa na letni ravni, je tam delalo 15 Slovencev in približno 200 tujih delavcev. V Libiji so prisotni že več kot 30 let, od leta 1980, tudi skozi obdobje stečaja nekdanje Hidromontaže, ko so zaključevali stare projekte in iskali nove.
Po Modrijanovih besedah so edina resna težava nasploh tolpe oboroženih civilistov, ''drhal, ki te lahko mimogrede oropa. Morate vedeti, da nas belce sovražijo, ker jim je Gadafi v glavo vcepil, da jih ropamo, njim pa se zato ni zdelo nič slabega, če ropajo nas."
"Prepričani smo bili, da lahko vse sami uredimo, kar tudi smo, tako vize kot letalske vozovnice. Včeraj pa Lufthansa in Austrian Airlines nista leteli oziroma sta odpovedali lete. Obrnili smo se na Andreja Štera na MZZ, s katerim smo bili že prej na vezi, da bi videli, ali nam lahko oni kako pomagajo,' Modrijan pojasnjuje, zakaj so se za pomoč pri vrnitvi naposled obrnili na ministrstvo za zunanje zadeve. ''Našli so nam devet sedežev preko Bosna Airlines, ki pa jih mi nismo potrebovali, ker smo že prej našli sedeže na Jatovem letalu. Bodo pa prišli prav za naše delavce iz Bosne, da se s tem letalom danes popoldne, če bo zračni prostor odprt, vrnejo domov.''
MZZ ima podatke, da so v Libiji ostali trije delavci
Po informacijah, ki jih je včeraj popoldne pridobilo zunanje ministrstvo, pa je bilo delavcev Hidromontaže v Libiji osem. "Nihče ni vedel, kje so, niti kdo je kontaktna oseba. Klicali smo gospoda Gričnika, ki se ni javljal. Nato smo klicali gospoda Modrijana, ki sem ga na telefon dobil šele okoli 22. ure in sem ga verjetno zbudil. Zatrjeval mi je namreč, da imajo delavce v Abu Dabiju in ne v Libiji. Rekel sem mu, da če govorim z nekom iz Hidromontaže, pričakujem, da ve, kje ima delavce," je pojasnil Andrej Šter, generalni sekretar na Ministrstvu za zunanje zadeve, ki je začuden, da je podjetju tako malo mar za svoje delavce.
"Poklicala nas je soproga enega od delavcev in prosila za pomoč. Delavcem smo priskrbeli osem kart na letalu Air Bosna, ki je iz Tripolija poletelo danes, ona pa mi je danes povedala, da jih je odšlo le pet. Trije so ostali tam, ker morajo zaključiti nek projekt. Vozovnice imajo zdaj za ponedeljek,“ je še dodal.
Šter je kasneje govoril tudi z nečakinjo enega od delavcev, ki se je prav tako "pritožila nad tem, kako slabo podjetje skrbi za svoje delavce, saj od njih ni mogla dobiti nobene informacije".
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.