Potem ko je britanska premierka Theresa May med obiskom na Severnem Irskem namignila, da ne bo predlagala odprave spornega irskega varovala, je naletela na kritike iz vrst evroskeptičnih poslancev znotraj svoje konservativne stranke. V govoru v Belfastu je namreč premierka dejala, da bo zahtevala zagotovila, da na Irskem ne bo trde meje, če Velika Britanija ne bo v roku podpisala trgovinskega sporazuma. To pa so nekateri njeni strankarski kolegi, ki so najbolj goreči zagovorniki brexita, dojeli kot odstop od tistega, kar jim je obljubljala do zdaj – torej odpravo t. i. irskega varovala. "Ve, kaj nam je obljubila. Tudi, če ni mislila resno, mi mislimo," je dejal neimenovani poslanec, ki ga citira britanski The Guardian.
Mayeva, ki se mudi na dvodnevnem obisku Severne Irske, se bo danes sešla s tamkajšnjimi petimi glavnimi političnimi strankami.
Britanska premierka se bo jutri odpravila v Bruselj, kjer naj bi tudi uradno zahtevala vnovična pogajanja o meji na Irskem. Srečala naj bi se s predsednikom Evropske komisije Jean-Claudom Junckerjem, predsednikom Evropskega parlamenta Antoniom Tajanijem in predsednikom Evropskega sveta Donaldom Tuskom. Tusk in Juncker sta izrazila nasprotovanje vnovičnim pogajanjem o dogovoru.
Tusk: V peklu poseben prostor za pobudnike brexita, Farage: Po brexitu bomo v nebesih
Predsednik Evropskega sveta Donald Tusk je po današnjem srečanju z irskim premierjem Leom Varadkarjem v Bruslju dejal, da je za pobudnike brexita v peklu pripravljen poseben prostor. "Razmišljam, kako je videti poseben prostor v peklu za pobudnike brexita, ki niso imeli niti osnutka načrta, kako ga varno izpeljati," je dejal Tusk, kot so sporočili iz Evropskega sveta.
Ob tem je izpostavil, da je trenutno najpomembnejša naloga preprečiti izstop Velike Britanije iz Evropske unije brez dogovora. Ponovil je, da je stališče EU27, ki je izraženo v izstopnem sporazumu in politični izjavi o prihodnjih odnosih, jasno. Znova je tudi poudaril, da so evropski voditelji na decembrskem vrhu jasno odločili, da se o izstopnem sporazumu ni več možno pogajati.
"Upam, da bomo jutri od britanske premierke slišali realistične predloge, kako se rešiti iz slepe ulice, v kateri se je znašel urejen izstop Združenega kraljestva iz EU po zadnjih glasovanjih v spodnjem domu britanskega parlamenta," je še povedal predsednik Evropskega sveta.
Britanska svoboda ob izstopu iz EU bo "nebeška" je odvrnil Nigel Farage, zagovornik izstopa Velike Britanije iz Evropske unije in nekdanji vodja britanske evroskeptične stranke Ukip. "Po brexitu bomo rešeni neizvoljenih, arogantnih nasilnežev, kot si ti, in bomo vodili svojo lastno državo. To mi zveni bolj kot nebesa," se je neposredno odzval na izjavo Tuska.
V Veliki Britaniji so zaradi Tuskovih besed ogorčeni, predstavnica tamkajšnje vlade Andrea Leadsom je zahtevala opravičilo za "sramotne in zlobne" komentarje. "Prepričana sem, da bo po razmisleku želel, da tega ne bi storil," je povedala za BBC. Leadsomova je sicer tudi sama goreča zagovornica brexita.
Kritična je bila tudi evroskeptična poslanka britanskih konservativcev Andrea Jenkyns, ki pravi, da imajo načrt. "Nismo omejeni v naši majhni EU mentaliteti. Naj pride globalna Britanija, imeli bomo globalno prosto trgovino. Medtem pa boste vi še naprej spremljali skupen, neprestan padec neprilagodljivega trgovinskega bloka EU," je poudarila na Twitterju.
V središču ostaja vprašanje Irske
Glavna prioriteta za EU ostaja vprašanje meje na irskem otoku in ohranitev miru v skladu z velikonočnim mirovnim sporazumom. "EU je predvsem mirovni projekt, ne bomo se igrali z mirom," je dejal in poudaril, da zato EU vztraja pri varovalu za preprečitev trde meje med Severno Irsko in Irsko. "Dajte nam verjetno zagotovilo za mir na Severnem Irskem in Združeno kraljestvo bo lahko EU zapustilo kot zaupanja vreden prijatelj," je še izpostavil.
"Občutek za odgovornost nam sicer pravi, da se moramo pripraviti tudi na morebiten fiasko. Z irskim premierjem sva govorila tudi o potrebnih ukrepih v primeru brexita brez dogovora," je povedal Tusk.
Varadkar, čigar vlada poudarja pomen odprte meje ne irskem otoku, se je predsedniku Evropskega sveta zahvalil. "Medtem ko pričakujemo, da varovalo ne bo nikoli uporabljeno, smo se danes znova strinjali, da potrebujemo pravno zagotovilo, da ne bo znova trde meje," je poudaril irski premier, ki se bo danes sestal še s predsednikom Evropske komisije Jean-Claudom Junckerjem.
Bodo brexit preložili za dva meseca?
Britanski ministri naj bi tajno razpravljali o preložitvi izstopa Velike Britanije iz Evropske unije za osem tednov, je poročal britanski časnik Telegraph. Preložiti naj bi ga želeli, če bi ločitveni sporazum z EU potrdil parlament v Londonu, da bi imeli dovolj časa za sprejetje ustrezne zakonodaje. Izstop Velike Britanije iz povezave je zdaj predviden 29. marca, če bi ga preložili, pa bi se brexit zgodil 24. maja.
Mayeva sicer vztraja, da bo država izstopila iz povezave takrat, kot je bilo načrtovano. Da ne bo podprla zamika brexita, naj bi ministrom ponovila tudi včeraj.
Britanski finančni minister Philip Hammond in minister za trgovino Liam Fox sta že pretekli teden dala vedeti, da bi izstop lahko preložili. Hammond je izrazil prepričanje, da bi se v primeru potrditve sporazuma o brexitu v britanskem parlamentu in če bi potrebovali nekaj več časa za sprejetje zakonodaje "vsi na obeh straneh razumno odzvali". Fox, ki je v preteklosti nasprotoval odložitvi brexita, pa je pretekli teden priznal, da bi "kratka preložitev" za pripravo potrebne zakonodaje bila sprejemljiva za večino poslancev.
Drugo glasovanje o dogovoru
Mayeva, ki ji je parlament naložil, da skuša z Brusljem doseči spremembe glede irskega varovala, bo pred poslance znova stopila 13. februarja, ko naj bi drugič glasovali o dogovoru. V prvem glasovanju 15. januarja so dogovor zavrnili, nato pa so pretekli teden izglasovali dve dopolnili, s katerima so zavrnili brexit brez dogovora in pozvali k zamenjavi spornega irskega varovala z alternativno ureditvijo.
EU vztrajno zavrača nova pogajanja o ločitvenem sporazumu, je pa izrazila pripravljenost na prilagoditev politične izjave o prihodnjih odnosih in premislek o podaljšanju roka za brexit. Da bi Velika Britanija lahko preložila brexit, mora v to privoliti vseh preostalih 27 članic EU.
KOMENTARJI (91)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.