Britanska premierka Theresa May je dejala, da ima dovolj nenehnih špekulacij glede njenega obstanka na položaju predsednice vlade. Poudarila je, da je njen fokus na prihodnost države in ne njen lasten obstoj na politični funkciji. Če parlament ne bo ratificiral njenega načrta, potem je edina alternativa izstop brez kakršnega koli dogovora, je bila v intervjuju za BBC jasna britanska premierka. Mayeva je torej jasno sporočila: ali bo obveljal njen dogovor ali pa ga ne bo.
S tem je vrnila žogico svojemu trenutnemu največjemu političnemu nasprotniku – nekdanjemu zunanjemu ministru v njeni vladi Borisu Johnsonu. Ta je namreč pred časom dejal, da "sanje brexita umirajo pod njenim vodstvom".
Johnson, ki je julija zapustil njeno vlade, vodi aktivno kampanjo proti Theresi May. V kolumni za Daily Telegraph je zdaj znova odkrito napadel njeno strategijo za brexit. Njen načrt za izstop iz EU je označil za neizbežno "prometno nesrečo", premierko pa obtožil, da je državi nadela samomorilski pas.
Zapisal je, da bi njen načrt pomenil, da prvič od leta 1066 nek britanski voditelj "namerno popušča tujim pravilom". Kritike letijo predvsem na njeno popuščanje glede Severne Irske.
IMF: Nenadzorovan brexit bi imel hude posledice
Pred brexitom brez dogovora svari tudi Mednarodni denarni sklad (IMF). Opozarjajo namreč, da bi takšen izstop Velike Britanije iz EU pomenil velike hude stroške za britansko gospodarstvo, medtem ko preostale članice unije tega ne bi občutile v tolikšni meri.
Vsi scenariji za brexit predvidevajo velike stroške za gospodarstvo Veliko Britanijo, vendar pa bi nenadzorovan izstop brez dogovora imel veliko slabše posledice, opozarja direktorica IMF Christine Lagarde. Pojasnila je, da bi to med drugim bi upočasnilo gospodarsko rast, povečalo primanjkljaj, oslabilo funt, vse skupaj pa bi privedlo do krčenja britanskega gospodarstva.
Polovica Britancev meni, da bo imel brexit negativen vpliv
Javnomnenjska anketa, ki so jo opravili za BBC, kaže, da je polovica prebivalcev pol leta pred napovedanih izstopom Velike Britanije iz EU prepričanih, da bo imel brexit negativne posledice za državo. Le 41 odstotkov anketirancev pa meni, da bodo posledice pozitivne.
Osem od desetih vprašanih je kritičnih do vladnih pogajanj z EU in menijo, da je vlada opravila slabo delo.
Le tretjina vprašanih pa meni, da bo Britancem zaradi brexita bolje čez pet let.
Londonski župan: Premierka nima mandata, da brez sramu hazardira z britanskim gospodarstvom
Medtem ko Mayeva ne dopušča možnosti, da bi referendum o izstopu Velike Britanije iz Evropske unije ponovili, pa se je londonski župan Sadiq Khan pridružil tistim, ki ga zahtevajo.
Kot je zapisal Khan v svojem prispevku za časnik The Observer, bi morali imeti ljudje priložnost, da zavrnejo dogovor o brexitu, ki bo po njegovem slab za gospodarstvo, delovna mesta in javni zdravstveni sistem. Kot je še zapisal, sta glede na tako kratek preostali čas za pogajanja možna samo dva rezultata: slab dogovor za Veliko Britanijo ali možnost, da dogovora sploh ne bo, kar bi bilo po njegovi oceni še slabše.
"Oboje prinaša neopisljivo visoko tveganje in menim, da premierka Theresa May nima mandata, da tako brez sramu hazardira z britanskim gospodarstvom in življenjskimi pogoji ljudi," je zapisal Khan. Dodal je, da ni nikoli pričakoval, da bo podpiral izvedbo drugega referenduma, a delo vlade je tako klavrno, grožnje za življenjski standard in delovna mesta pa tako velike, da ne vidi druge možnosti, kot da ljudje dobijo priložnost, da vseeno ostanejo v EU. K temu sodi javno glasovanje tako o vsakem dogovoru o brexitu, ki bi ga izpogajala vlada, kot tudi o brexitu brez dogovora in o možnosti, da Velika Britanija ostane v EU, je še zapisal.
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.