Desničarski skrajnež Anders Behring Breivik, ki je v petkovih napadih v Oslu in na bližnjem otoku Utoya ubil najmanj 76 ljudi, je prvič stopil pred preiskovalnega sodnika. Sodnik je odločil, da bo zaradi varnosti prvo zaslišanje Breivika zaprto za javnost, čeprav je Breivik prej dejal, da ga sploh ne moti, če bodo na sodišču prisotni tudi novinarji.
Po zaslišanju je sodnik Kim Heger razložil, da je Breivik obtožen terorizma. Odredil je osem tednov dolg pripor, od tega bo štiri tedne Breivik preživel v popolni osami.
Sodnik je sicer na novinarski konferenci povzel, kar mu je Breivik povedal na zaslišanju. Med drugim je priznal, da stoji za napadom v Oslu in streljanju na otoku Utoya, a dodal, da se ne počuti krivega. Tako je ponovil to, kar je povedal že policistom – da za dejanja ne sprejema kazenske odgovornosti.
Na zaslišanju je Breivik dejal, da je želel zahodno Evropo rešiti pred muslimanskim prevzemom. Cilj njegovega napada ni bil pobiti čim več ljudi, pač pa ljudem poslati močno sporočilo. Prepričan je, da je laburistična stranka izdala državo in da je kriva za "množični prihod muslimanov". Ker je želel vplivati na prihodnost laburistov, se je spravil na njihovo mladino.
Deloval znotraj organizacije?
Sicer je Breivik med zaslišanjem dejal tudi, da je "sodeloval z dvema celicama v organizaciji". Kaj točno je s tem mislil, pristojni niso razložili, je pa policija dodala, da mora nekatere informacije, ki jih je Breivik dal na zaslišanju, še preveriti. Policija je dodala, da ne more povsem izključiti, da je v napadu sodelovalo več ljudi.
Policija je sicer sporočila, da je norveški napadalec med zaslišanjem dejal, da je v zaporu pripravljen preživeti celo življenje. Med zaslišanjem je bil po besedah policistov Breivik miren in ni bilo videti, da bi ga dogodki kakor koli prizadeli.
32-letnik, ki v preteklosti ni zagrešil kriminalnih dejanj, je pa na spletu objavljal svoja skrajno desna stališča, je v petek najprej razstrelil avtomobil bombo v vladni četrti v Oslu, nato pa se je oblečen v policista odpeljal na otok Utoya, kjer je bil tabor podmladka norveške laburistične stranke, in tam začel streljati.
V eksplozijah v Oslu je bilo ubitih osem ljudi, število mrtvih na otoku Utoya pa je 68. Policija je namreč število mrtvih danes popravila. Sprva je namreč veljalo, da je v Oslu umrlo sedem ljudi, na otoku pa 86.
Poleg tega je bilo v napadih ranjenih še čez 90 ljudi, nekaj jih še vedno pogrešajo. Agencija Reuters sicer poroča, da bo policija najverjetneje število smrtnih žrtev znižala.
Tik pred napadoma je na spletu objavil 1500 strani dolg manifest in 12-minutni videoposnetek, ki dokazujeta, da je napada načrtoval vsaj od leta 2009.
Minuta molka za žrtve
Po vsej Norveški so se medtem številnih mrtvih opoldne spomnili z minuto molka. Premier je minuto molka začel v avditoriju na Univerzi v Oslu. Kraljeva družina in premier sta nato podpisala uradno sožalje.
KOMENTARJI (238)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.