Norveški skrajni desničar Anders Breivik, ki ima na vesti 77 ljudi, je peti dan sojenja ponovil, da "ni psihiatričen primer in da ni kazensko odgovoren". Breivik si ne želi, da bi ga spoznali za duševno motenega, saj bi s tem izgubila na pomenu njegov manifest in ideologija.
Breivik je še povedal, da je leta 2006 načrtno začel s programom ''dehumanizacije'', da bi se pripravil na izvedbo množičnih pobojev. Sicer pa pravi, da je ''v normalnih okoliščinah povsem prijetna oseba''. V zadnjih dveh letih naj bi se vsaj enkrat na mesec zabaval in popival v različnih klubih.

Najbolj všeč mu je Al Kaida
Breivik se sicer rad pohvali, koliko ur je namenil študiju doma, bolj pa je občutljiv, ko ga spomnijo, da ni zaključil študija. Pravi, da je natančno preučil slabosti in prednosti Kolumbijske uporniške organizacije FARC, Irske republikanske armade (IRA) in drugih. Preučeval je tudi bombni napad na Svetovni trgovinski center v New Yorku leta 1993, še posebej pa napad Timothyja McVeigha v Oklahoma Cityju leta 1995. Tehnike izdelave bomb pa naj bi se naučil od Andreasa Baaderja iz nemške levičarske teroristične organizacije Frakcija rdeče armade (RAF).
Prišel je do zaključka, da je najbolj uspešna revolucionarna organizacija danes Al Kaida, predvsem zaradi tega, ker imajo v svojem ''programu'' tudi mučeništvo. Pojasnil je, da je poskusna testiranja z bombo opravil v bližini kmetije, kjer je živel, vendar med nevihtami, da ne bi povzročil sumničenja.
Breivik je razložil, da se je šele potem, ko je izvedel, da se vladna stavba v Oslu ni zrušila, odločil, da krene še na Utoyo. Če bi bil bombni napad bolj krvav ali če bi se stavba zrušila, pravi Breivik, bi se odpeljal direktno na policijsko postajo in se predal. Pravi, da mu cilj ni bil ubiti čim več ljudi, ampak poslati dovolj jasno sporočilo.
Breivik je 22. julija lani najprej v Oslu ubil osem ljudi, ko je aktiviral avtomobil bombo pred sedežem vlade. Nato je na otoku Utoya, preoblečen v policista, več kot uro sistematično streljal na več sto udeležencev tabora podmladka vladne norveške laburistične stranke in pobil 69 ljudi, predvsem mladih.
Breivik je obtožen terorizma in načrtovanja umora. Če ga bo sodišče spoznalo za duševno zdravega in s tem kazensko odgovornega, mu grozi najvišja, 21-letna zaporna kazen, pa tudi možnost njenega podaljšanja, če bi oblasti ocenile, da je še vedno nevaren za družbo.
KOMENTARJI (71)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.