Norveški tožilci Andersa Breivika zaslišujejo v zvezi z njegovim bombnim napadom na vladno poslopje v Oslu, v katerem je umrlo osem ljudi. Današnje zaslišanje pa so začeli z vprašanjem o njegovem članstvu med prostozidarji. Odgovoril je, da se jim je pridružil, takoj ko je bil dovolj star, to pa zato, ker "gre za krščansko organizacijo, ki ščiti svoje člane".
Leto 2006 si je vzel za leto počitka, ker naj bi takrat načrtoval samomorilsko bombno misijo. 16 ur dnevno je igral računalniško igro World of Warcraft, materi pa naj bi dejal, da si bo čas prerazporedil tako, da bo lahko počel, kar si želi. "Materi nisem mogel povedati, da si jemljem sabatski počitek, da se bom lahko nato v petih letih razstrelil," je povedal.
Pojasnil je tudi, kako je izvedel bombni napad v Oslu. "Ko sem parkiral avtomobil pred vladnim poslopjem, sem pričakoval, da se bo oglasil nacionalni alarm in da bodo iz poslopja pridrveli trije ali štirje ljudje, ki bi me obkolili. Jaz bi potem poskušal z bojem pobegniti. Takšne situacije sem vadil in jih tudi simuliral," je razložil. Menil je, da ima le pet odstotkov možnosti za preživetje.
Najprej je celo razmišljal, da bi aktiviral več avtomobilov bomb, vendar pa si je nato premislil, saj je ugotovil, da je izdelava takih bomb zelo zapletena. Tarča takih napadov bi bilo poslopje vlade, sedež laburistične stranke in tudi kraljevi grad, vendar pa pri tem ni nameraval napasti same kraljeve družine. Premišljeval je tudi, da bi napad izvedel na kongresu novinarjev in poletni konferenci laburistov.
Sicer pa je povedal tudi, da je svoje orožje, ki ga je uporabil za poboj mladih na otoku Utoya, poimenoval po likih iz norveške mitologije. Leta 2010 se je vpisal v strelski klub, kjer se je naučil streljati za svoj strelski pohod.
Prvič je postal skeptičen do muslimanov pri 15 letih, na uporabo nasilja pa je prvič pomislil pri 18 ali 19 letih. Svoj manifest je poimenoval 2083 zato, da bi tako obeležil 400. obletnico bitke za Dunaj, v kateri so bili poraženi Turki.
Tokrat ni salutiral
Ob prihodu na sodišče pa danes ni salutiral z desničarskim pozdravom, saj je upošteval nasvet odvetnikov, da naj tega ne počne. Včeraj so namreč odvetniki žrtev zaradi njegovega pozdrava, ki ga izvaja ob prihodu na sodišče, ko mu snamejo lisice, vložili pritožbo.
Sicer pa sojenje v dvorani spremljajo tudi mladi laburisti, ki so bili v času njegovega pohoda lani na otoku Utoya. Bjorn Ihler pravi, da se že počasi navaja na to, da ga gleda na sodišču. "Vse, kar je naredil in kar je povedal, ga v vse več pogledih razorožuje. V mojih očeh je vse manj nevaren," je pojasnil.
Breivik je 22. julija lani najprej v Oslu ubil osem ljudi, ko je aktiviral avtomobil bombo pred sedežem vlade. Nato je na otoku Utoya, preoblečen v policista, več kot uro sistematično streljal na več sto udeležencev tabora podmladka vladne norveške laburistične stranke in pobil 69 ljudi, predvsem mladih.
Izgnali so Nemko, ki je podpirala Breivika
Norveški mediji pa danes poročajo, da so iz Norveške izgnali Nemko, ki naj bi bila Breivikova podpornica. Ženska naj bi poskušala v ponedeljek, ko se je začelo sojenje Breiviku, priti na sodišče v Oslu in videti Breivika, ob tem pa je zatrjevala, da je Breivikovo dekle. Žensko so nato pridržali in sprožili postopek izgona. Norveško je zapustila v sredo. Nemške oblasti so ob tem sporočile, da je ženska znana nemški policiji. Nemka sama je povedala, da je v Oslo pripotovala v nedeljo iz Stuttgarta.
KOMENTARJI (40)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.