Ste že pozabili na Olimpijske igre? Marsikdo jih je že, Brazilci pa se jih bodo spominjali še dolgo. Za nekatere so bile Igre žarek upanja, da v državi le ne bo tako hudo, nekateri so ob vsem športnem in prijateljskem duhu, ki je preveval Rio, pozabili na kruto realnost.
Zdaj se vračajo v realnost. V Braziliji trenutno vlada recesija, politika je v razsulu, poteka velika korupcijska preiskava, povezana z državnim naftnim podjetjem Petrobras, Brazilci se otepajo visoke inflacije in brezposelnosti. Vse več je kriminala.
Brazilski senat je danes prepričljivo izglasoval odstavitev predsednice Dilme Rousseff zaradi obtožb o poneverjanja proračunskih izkazov. Ljudje so ji zaupali, verjeli so, da bo bolje. Nekaj časa je celo bilo. Za odstavitev 68-letne predsednice je bilo potrebnih 54 glasov senatorjev, na koncu pa jih je njeno razrešitev podprlo 61. Proti jih je glasovalo 20.
Kljub odstavitvi pa senatorji Rousseffovi niso prepovedali tudi opravljanja javne službe. Grozilo ji je namreč kar osem let tovrstne kazni, a za to potrebna dvotretjinska večina senatorjev na glasovanju o tej točki ni bila dosežena – prepoved je podprlo le 42 od 81 senatorjev.

Rousseffova: To je državni udar!
Rousseffova je v izjavi za javnost odstavitev označila za "državni udar". "Odločili so se, da prekinejo mandat predsednici, ki ni storila kaznivega dejanja. Obsodili so nedolžno osebo in izvedli parlamentarni udar," je dejala. Obtožbe je sicer vseskozi zavračala in tudi v ponedeljek v nagovoru senatorje pozvala, naj "glasujejo za demokracijo" in je ne odstavijo.
Ob izglasovanju nezaupnice je v senatu zavladalo slavje nasprotnikov Rousseffove. Začeli so peti državno himno, nekateri pa so tudi mahali z zastavami. Na drugi strani so bili razočarani privrženci Rousseffove. Eden je dvignil napis, da "ne bo del te sramote".
Predsednik senata Renan Calheiros je na drugi strani zavrnil obtožbe Rousseffove o puču in dejal, da postopek njene odstavitve morda ni bil popoln, vendar je imel "DNK demokracije, DNK ustavnosti".
Državo trenutno vodi Rousseffin nekdanji podpredsednik Michel Temer, ki je na položaju vršilca dolžnosti predsednika, odkar so predsednico maja začasno suspendirali s položaja do konca postopka odstavitve v senatu. Temer napoveduje uvedbo varčevalnih ukrepov, njegova začasna vlada pa državo že pomika v desno. 75-letni Temer je že nocoj prisegel na položaj, na katerem bo predvidoma ostal do naslednjih volitev leta 2018.
Tako politična elita, kaj pa se dogaja z ljudmi?

Brazilski filozof Roberto Romano je jasno dejal, da narodu ni ostalo več nič, s čimer bi lahko zakrili težko realnost, s katero se soočajo. Olimpijski plamen je ugasnil, kamere so se ugasnile, svet je zapustil Rio in Brazilijo. Šlo jim je dobro, verjeli so v veliko idejo o Braziliji. Skoraj desetletje je gospodarstvo raslo, več kot 30 milijonov ljudi pa je izstopilo iz revščine. Brazilija je pokazala, da zmore: leta 2014 je gostila svetovno nogometno prvenstvo, nato so sledile Olimpijske igre. Ko so jo izbrali za gostiteljico, je Brazilija svetu pokazala, da zmore ter da je na dobri in pravi poti. Verjela je, da se lahko kosa z drugimi pomembnimi svetovnimi državami.
In kje je Brazilija zdaj, ko so se igre zaključile? Politično je na psu, ljudje pa so besni, ko poslušajo o vseh korupcijskih škandalih. Slednji ves čas spremljajo tudi OI. Še leta se bodo vlekle preiskave o obtožbah, da so se pogodbe o gradnji olimpijskih objektov in infrastrukture podpisovale pod mizo in s pomočjo polnih kuvert.
Brazilci so se po zaključku OI vprašali, kaj pa sedaj? 37-letni inštruktor fitnesa Flavio Mattos pravi, da se bo zdaj treba soočiti s pravimi težavami. In ne le soočiti, treba jih bo tudi popraviti.
Brazilsko gospodarstvo, ki je bilo nekoč tarča zavisti marsikatere države v regiji, se namreč sooča s še hujšo krizo, kot pa je bila tista med veliko depresijo. Številni ljudje so dolgotrajno brezposelni, država pred očmi državljanov razpada.
Za Olimpijske igre so porabili več kot so načrtovali, v blagajno pa se je steklo le malo denarja. Denarja ni, niti za zdravstvo, socialo in šolstvo. V centru za ekonomske študije so izračunali, da se je oz. bo brazilsko gospodarstvo med letoma 2015 in 2017 skrčilo za 10 odstotkov. "Drvimo v prepad," je dejal predstavnik centra Samuel Pessoa. S kolegi opozarja, da bo državni proračun bankrotiral ter da ne bo denarja niti za pokojnine in socialne transferje. Glede na trenutne razmere, ni mogoče niti privabiti morebitnih investitorjev.
45-letni oče dveh otrok Renato Araujo pravi, da morajo biti previdni glede vsega, ter da je zelo težko delati kakšne dolgoročne načrte.
Po odstavitvi predsednice zdaj torej sledijo varčevalni ukrepi. Kaj pa nam bodo še vzeli, saj nimamo nič več, se sprašujejo ljudje. Kaj jim bodo vzeli, bo jasno v naslednjih tednih.
KOMENTARJI (113)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.