Premierka Alenka Bratušek je zaključila dvodnevni obisk v Italiji. Danes jo je na zasebno avdienco v Vatikanu sprejel papež Frančišek.
Kot so sporočili iz vladnega kabineta, sta se srečala v luči poglobitve in krepitve odnosov med državama. Slovenija si želi nadaljevanja dialoga in sodelovanja na vseh ravneh ter dobrim odnosom s Svetim sedežem pripisuje velik pomen. Sogovornika sta posebno pozornost namenila prihodnosti mladih in upanju.
Bratuškova je pojasnila, da se veseli tudi multilateralnega sodelovanja in da si tudi v prihodnje želi sodelovanj v okviru različnih multilateralnih forumov. Ob koncu obiska je papeža Frančiška povabila v Slovenijo.
Iz tiskovnega urada Svetega sedeža pa so sporočili, da so bili pogovori slovenske premierke v Vatikanu prisrčni in so potrdili dobre odnose med Svetim sedežem in Slovenijo. "Potrjena je bila skupna pripravljenost za nadaljevanje konstruktivnega dialoga o dvostranskih vprašanjih, povezanih z odnosi med cerkveno in civilno skupnostjo, s posebno pozornostjo na zgodovinskem prispevku Katoliške cerkve v življenju države in na pomenu zaščite verske svobode za harmoničen razvoj slovenske družbe," so zapisali.
Ustavili so se tudi pri izzivih, s katerimi se Slovenija "sooča v času gospodarske krize, in pri pomoči, ki jo lahko katoliška skupnost v sodelovanju z državnimi ustanovami nudi pri socialni podpori prebivalstvu in pri izobraževanju mladih".
Z Letto in Napolitanom o dvostranskih odnosih
Bratuškova se je danes sestala tudi z državnim tajnikom kardinalom Tarcisiem Bertonejem, že v sredo pa se je srečala z italijanskim kolegom Enricom Letto in italijanskim predsednikom Giorgiom Napolitanom. Pogovarjali so se o izhodu iz gospodarske in finančne krize doma in v EU ter o dvostranskih odnosih.
Z Letto sta izpostavila dobre odnose med državama in željo po njihovi krepitvi predvsem na gospodarskem področju. Pri tem je Letta pogovore označil kot korak naprej v tesnem sodelovanju Slovenije in Italije v EU ter izrazil velik interes Italije za proces privatizacije v Sloveniji. Premierja sta se tudi prvič skupaj sešla s predstavniki slovenske in italijanske manjšine, kar so predstavniki slovenske manjšine pozdravili kot zgodovinski dogodek.
Papež Frančišek, prvi papež iz Latinske Amerike in prvi jezuit na tem položaju, je bil umeščen marca letos, potem ko je njegov predhodnik Benedikt XVI. konec februarja odstopil. Njegove slovesne umestitve se je ob predstavnikih slovenske Cerkve udeležil tudi slovenski predsednik Borut Pahor.
KOMENTARJI (812)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.